8. marec, praznik žensk

Pravičnost, enakopravnost, svoboda, ustvarjalnost, lepota, moč, nežnost, potrpežljivost in neustrašnost. Vsi ti pojmi so ženskega spola. Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, pa dobijo še posebno težo in pomen.

 

Vsak 8. marec je praznik vseh žensk in deklet, a je hkrati tudi opomnik. Opomnik, da pridobljene ekonomske, politične in socialne pravice ženskam niso bile podarjene. Enakopravnost v družbi in svoboda do samostojnega odločanja o sebi in svojem poklicu na primer, še ne tako dolgo nazaj za  ženske niso bile samoumevne pravice. Bile so težko izbojevane, zaradi njih pa je današnja družba (vsaj ponekod po svetu) za odtenek bolj pravična, bolj enakopravna in bolj svobodna.

 

Ženske in statistika

Statistika kaže, da je v 2023 v  Sloveniji prebivalo skoraj 1.054.000 žensk, njihova povprečna starost je bila 45,4 leta. Poročenih je bilo 42,0 % žensk, starejših od 14 let.

 

V 4. četrtletju 2023 je bilo med delovno aktivnimi prebivalci 45,3 % žensk, statistika pa kaže, da so bile ženske v Sloveniji povprečno plačane manj kot moški. Po podatkih za 2022 je namreč povprečna mesečna bruto plača za ženske v Sloveniji znašala 2.117 EUR ali 137 EUR manj kot za moške.

 

Skoraj tretjina žensk, starih vsaj 15 let, je imela terciarno izobrazbo, pri čemer je bilo v letu 2022 kar 59,3 % diplomantk v terciarnega izobraževanja. Med novimi diplomantkami je bil delež največji na področju poslovnih in upravnih ved ter prava (20,1 %), sledilo je področje zdravstva in socialne varnosti (18,0 %).

 

Znanost in tehnologija sta ženskega spola

Na trgu delovne sile v zastopanosti moških in žensk na področju znanosti in informacijsko-komunikacijske tehnologije vlada precejšnja neenakost. Ženske na omenjenih področjih delovanja, tako v Sloveniji kot tudi po svetu, zasedajo izjemno nizek delež, pri tem pa se pogosto spopadajo z različnimi stereotipi, ki so globoko zakoreninjeni v sodobni družbi.

 

Da bi dekletom in srednješolkam približali možnosti izobraževanja in karierno pot v znanosti in tehnologiji, Britansko veleposlaništvo v  četrtek, 7. marca 2024, ob 13.10, na Gimnaziji Kranj organizira dogodek in okroglo z naslovom “Dekleta za znanost«. Na okrogli mizi bodo sodelovale mlade ženske,  znanstvenice, ki delujejo na različnih področjih znanosti, in sicer:

 

  • Mojca Delač, MSc in Social and Applied Psychology, BA International relations, University of Ljubljana and University of Kent;
  • Dr. Angelina Sekirnik,  Life Science Leader – Drug Discovery and Development Consultant, Oxford University;
  • Dr. Valentina Šimić Škraba, Thermal management expert, Cambridge University;
  • Živa Alif, PhD student, Nature Conservationist, Oxford University.

 

Govorke so Slovenke, ki so študirale v Združenem kraljestvu in se nato vrnile v Slovenijo, kjer trenutno uspešno delujejo. V sproščenem razgovoru z dijakinjami in dijaki bodo pripovedovale o svojih izkušnjah glede študija, kariere in znanstvenega udejstvovanja.

 

Na dogodku bosta prisotne tudi pozdravili Helen Teasdale, namestnica veleposlanice Združenega kraljestva v RS, in Manja Zorko, podžupanja Mestne občine Kranj.

Kategorije:
aktualno