Dokumenti in projekti s področja varstva okolja in urejanja prostora

 

Projekt Be Ready (urBan hEat islands REsilience, prepAreDness and mitigation strategY) obravnava zmožnost prilagoditve mest v Podonavju na podnebne spremembe ob upoštevanju ekosistemskega pristopa. Skupni izziv, s katerim se je treba spopasti, so urbani toplotni otoki (UHI – urban heat islands).

 

Nedavni vročinski valovi kažejo na nujnost krepitve pripravljenosti in sposobnosti prilagajanja družbe in mest na spopadanje z vplivi podnebnih sprememb. Poletja v Sloveniji bodo ob koncu 21. stoletja zelo vroča. V nižinskih delih Slovenije bo tudi do devetdeset vročih dni letno s temperaturo nad 30 °C. Več bo tudi tropskih noči, ko se temperatura ponoči ne bo spustila pod 20 °C. V najslabšem scenariju moramo ob koncu stoletja pričakovati do 6,4 več vročinskih valov poleti.

 

STANJE

Z analizo toplotnih otokov v Kranju se je že v letu 2023 ukvarjala strokovna podlaga Operativnega programa varstva okolja: Urbani toplotni otoki mesta Kranj .

 

V njej lahko beremo: Najbolj raziskana sprememba lokalnega podnebja zaradi urbanizacije je učinek urbanega toplotnega otoka oz. segrevanje urbanih območij v primerjavi s svojo okolico ali enakovredno površino, ki ni urbanizirana. V pogojih globalnega segrevanja planeta pa so te lokalni učinki urbane klime še bolj potencirani.

 

CILJI

  • zagotoviti lokalnim in regionalnim oblastem raziskave, ocene in operativne izročke za boljše razumevanje delovanja urbanih toplotnih otokov;
  • soustvarjati, testirati in oceniti skupno razvite rešitve za blaženje učinkov urbanih toplotnih otokov v mestih;
  • podpora partnerskim mestom pri razvoju in sprejetju akcijskih načrtov za povečanje odpornosti oz. za blaženje učinkov urbanih toplotnih otokov s posebnimi ukrepi s pomočjo zelene, modre ali bele akupunkture.

 

NAMEN

Nov pristop »zelena akupunktura« bo omogočil partnerjem, tako mestom kot organizacijam, da pripravijo ciljno usmerjene, majhne, a močne, kontekstualno zasnovane ukrepe za obravnavo urbanih toplotnih otokov v kritičnih mestnih območjih. Pilotna mesta bodo testirala rešitve na treh področjih: »zelena akupunktura« (posegi na zelenih površinah), »bela akupunktura« (posegi z inovativnimi materiali) in »modra akupunktura« (nova raba vodnih virov).

 

 

OSNOVNE INFORMACIJE

Akronim projekta  

Be Ready 

Ime projekta  

UrBan hEat islands REsilience, prepAreDness and 

mitigation strategY 

Vrsta projekta  

Interreg Danube Region Programme

Trajanje projekta

30 mesecev

1.1. 2024 –30.6. 2026 

Nosilec projekta  

Sofia Development Association, Bolgarija

Kontakt

Aleksandra Ažman, Skupna služba varstva okolja

 

OSNOVNE INFORMACIJE

This project is supported by the Interreg Danube Region Programme project co-funded by the European Union. 

 

 

Agora

https://www.kranj.si/eu-projekt-agora

https://www.kranj.si/agora-state-of-play-delavnica-s-kljucnimi-delezniki

 

Citycircle

https://www.kranj.si/eu-projekt-citycircle

https://www.kranj.si/v-kranju-o-razvoju-kroznega-gospodarstva

 

Cobraman

Cobraman je evropski projekt, katerega cilj in namen je vzpostaviti sistem pristopa krevitalizaciji degradiranih območij v mestih ter vzpostaviti način, kako strokovno peljati postopek od začetnih raziskav vse do izvedbene faze.

 

Priložena dokumentacija:

Idejna rešitev informacijske točke (celotno gradivo)