Občani in strokovnjaki s skupnimi predlogi za zeleno prihodnost Kranja

V avli Mestne občine Kranj (MOK) je v četrtek, 28. marca, potekala Kavarna idej za zeleno prihodnost Kranja. V sodelovanju z MOK so jo organizirali Društvo SubArt, Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj in BSC Regionalna razvojna agencija Gorenjske. Na osrednjem dogodku Eko tedna sta med drugim sodelovala priznana klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj in dr. Andrej Verlič, vodja službe Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občanke in občani vseh generacij so predstavili svoja razmišljanja in predloge za izboljšanje stanja zelene infrastrukture v MOK.

 

Zbrane je pozdravil podžupan MOK Janez Černe. Izrazil je zadovoljstvo, da letošnji Eko teden v ospredje postavlja zeleno infrastrukturo in v dialog vabi občane. »Usmeritev letošnjega EKO tedna se tesno prepleta s temami, ki jih naslavljata nedavno sprejeti Operativni program varstva okolja in Misija 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, v katero je Evropska komisija leta 2022 izbrala Kranj. Te cilje bomo dosegli s celo vrsto ukrepov in rešitev za do okolja bolj prijazen razvoj mesta, med drugimi tudi na področju zelene infrastrukture,« je povedal podžupan MOK Janez Černe.

 

V nadaljevanju je na podlagi svojih dolgoletnih izkušenj z upravljanjem gozdov, parkov in rekreacijskih površin dr. Andrej Verlič, vodja službe Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, orisal nekaj konkretnih primerov, povezanih z dobrim upravljanjem gozdnih površin, usmerjanjem obiska, ureditvijo pešpoti in reševanjem obnove drevoredov z več deležniki. Dr. Lučka Kajfež Bogataj je predstavila izsledke z urbanega sprehoda za bolj zeleni Kranj, ki je potekal v petek 22. marca. Poudarila je, da mesto potrebuje več različnih vrst ozelenitev in manj betonskih ter asfaltiranih površin, saj da to krepi (z)možnost mesta za prilagajanje na podnebne spremembe.

 

Osrednji del dogodka je bil namenjen konstruktivnemu pogovoru občank in občanov s strokovnjaki, ki delujejo na področju varstva okolja in upravljanja s prostorom. Diskusija o trajnostnem prometu, vodnih površinah, gozdovih, parkih, vrtovih in biotski pestrosti ter rekreacijskih površinah je potekala ob petih tematskih omizjih. Udeleženci pogovora o trajnostnem prometu so izpostavili skrb za ohranjanje rekreacijskih površin ob širjenju prometnic in predlagali vzpostavitev kolesarskega obroča okrog Kranja, ki bi spodbujal trajnostni način prevoza. V sklopu pogovorov o modri infrastrukturi si udeleženci želijo več urejenih dostopov do vode, še posebej ob reki Savi in Kokri ter Bobovških jezerih, za varnejšo sprostitev in rekreacijo. Nekateri so izrazili zaskrbljenost zaradi prisotnosti odpadkov, odplak in razraščanja invazivk ob rekah. Udeleženci omizja o gozdovih, parkih in vrtovih so izrazili željo po več zelenih koridorjih od mesta do okoliških gozdov, odkupu in boljšemu upravljanju strateško pomembnih zelenih območij ob mestu ter revitalizaciji nekaterih zelenih delov mesta. Občani, ki so se pogovarjali o  pomenu javnih (zelenih) površin za prosti čas, pa so poudarili, da so to veliko več kot le površine za šport in je njihovo kakovostno, trajnostno in napredno upravljanje izjemno pomembno.

 

Mnenja o količini in kakovosti zelene infrastrukture bodo v MOK upoštevali pri pripravi strokovnih podlag za zeleni sistem Mestne občine Kranj in primestne gozdove Kranja ter kakovostnejše upravljanje varovanih in zavarovanih območij narave. Nekatere ideje pa so občani oblikovali tako, da bodo primerne za oddajo predlogov za izvedbo v okviru participativnega proračuna 2025-2026.

 

Kranj kot največja in edina mestna občina na Gorenjskem želi s takim aktivnim vključevanjem in dialogom z občani nadaljevati ter s tem postati dobra praksa vključujočega upravljanja z zeleno infrastrukturo.

 

Eko teden je sofinanciran s strani programov EU: Alpska konvencija, Eramus+ in Interreg Europe v okviru projekta GIFT.

 

Avtor fotografije: Lojze Govekar