Pravilno ravnanje z odpadnimi zdravili

Večkrat se poraja vprašanje, kam z odpadnimi zdravili, ki jim je pretekel rok uporabnosti, ali tistimi zdravili, ki so ostala po zaključku zdravljenja. Na splošno za vsa odpadna zdravila velja, da sodijo med posebne odpadke in jih tako ne smemo odlagati med navadne gospodinjske odpadke ali v straniščno školjko. Nepravilno odvržena zdravila namreč lahko bremenijo okolje, vstopajo v površinske in podtalne vode, pronicajo v pitno vodo in na ta način ogrozijo zdravje ljudi in živali.

 

Zdravila, ki ste jih dvignili v lekarni in jih ne potrebujete več, lahko prinesete nazaj v lekarno. V lekarnah imajo v skladu z Uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili pripravljene ustrezne zabojnike za oddajo teh zdravil.

 

Odpadna zdravila lahko izročite tudi izvajalcu javne službe v zbirnih centrih ali premičnih zbiralnicah, v specializiranih prodajalnah v posebnih zabojnikih in zbiralcem odpadnih zdravil ob kampanjah. Odpadna zdravila predajo zbiralcem zdravil, ki jih nato posredujejo odstranjevalcem zdravil v ustrezno uničenje.

 

V lekarni zaradi varnosti zaposlenih in obiskovalcev v lekarni ter varovanja okolja ne sprejemajo injekcij in drugih ostrih predmetov, medicinsko tehničnih pripomočkov ter kemikalij. Priporočljivo je, da se ostre predmete (na primer uporabljene injekcijske igle), pri katerih lahko pri neprevidnem rokovanju pride do poškodb, prepusti v dobro zaprti trdni plastični posodi. Na spletni strani Komunale Kranj so na voljo podatki o tem, kako je ravnanje s tovrstnimi odpadki urejeno v našem mestu.

 

Gorenjske lekarne lani zbrale več kot štiri tone odpadnih zdravil

Na območju Gorenjske so Gorenjske lekarne v sklopu svojih poslovnih prostorov oziroma lekarniških enot omogočile prepuščanje odpadnih zdravil končnim uporabnikom v posebne zabojnike (sodčke) za odpadna zdravila, ki jih dostavlja veledrogerija Kemofarmacija, ki je nosilec skupnega načrta ravnanja z odpadnimi zdravili.

 

Kot so sporočili iz Gorenjskih lekarn, so samo v preteklem koledarskem letu preko skupnega načrta ravnanja z odpadnimi zdravili v svojih lekarniških enotah zbrali 4006 kilogramov odpadnih zdravil od končnih uporabnikov, kar je enakovredna količina v primerjavi s predhodnim letom (indeks 2023/2022 = 1,11).

 

Na njihovi uradni spletni strani najdete tudi informativni članek o tem, kako lahko sami zmanjšate količino odpadnih zdravil.

 

Za več informacij o varnem odlaganju odpadnih zdravil si preberite informativni letak Lekarniške zbornice Slovenije.

 


Novica povzema informacije Gorenjskih lekarn o ravnanju z odpadnimi zdravili.