Proslava ob 150. obletnici rojstva Rudolfa Maistra

Ob spomeniku Rudolfa Maistra na Maistrovem trgu je danes potekala proslava ob 150. obletnici njegovega rojstva. Slovesnost je v sodelovanju z Mestno občino Kranj pripravila Gimnazija Kranj. Kulturni program z recitacijami in glasbenimi vložki so izpeljali gimnazijke in gimnazijci. 

 

Letos mineva 150 let od rojstva generala Rudolfa Maistra. Julija bomo obeležili 90. obletnico njegove smrti. V čast njegovim zaslugam za slovenski narod in v spomin nanj je Vlada Republike Slovenije leto 2024 razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. 

 

Gimnazija Kranj je danes v sodelovanju z Mestno občino Kranj (MOK) pripravila slovesnost pred hišo na Maistrovem trgu, kjer je Rudolf Maister živel konec 19. stoletja. Zbrane je uvodoma pozdravil podžupan MOK Janez Černe in povedal, da nekdanji občan Kranja, v svoji mladosti, ki jo je preživljal v našem mestu, gotovo ni niti slutil, kako pomemben bo za slovenski narod. »Danes praznujemo 150-letnico rojstva umetnika, kulturnika, domoljuba, generala in predvsem vizionarja. Rudolf Maister je bil tisti, ki je videl dlje od trenutka, ki je sanjal o boljši prihodnosti za nas vse. S svojim pogumom in iskreno ljubeznijo do domovine, njenega naroda in jezika je trajno zaznamoval našo državo,« je poudaril podžupan MOK Janez Černe.

 

Slavnostni govorec, Dr. Gregor Antoličič, sodelavec Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter poznavalec Rudolfa Maistra, je v nadaljevanju spomnil na dva ključna vidika življenja in delovanja Rudolfa Maistra. »Maister ni bil zgolj general. Bil je predvsem intelektualec. Njegova dejanja v jeseni 1918 namreč niso bila tipična za vojaka, ki je navajen poslušnosti in sprejemanja hierarhije. Imel je intelektualno širino in razumel je čas, v katerem je živel,« je povedal in izpostavil, da je danes in to v Kranju, kjer je Maister obiskoval nižjo gimnazijo, ključno, da poudarimo pomen izobrazbe za posameznika in posledično za ves narod. 

 

Kot drugi pomemben in pogosto prezrt vidik Maistrovega delovanja pa je navedel njegov kolektivni duh. »Čeprav je šlo 1. novembra 1918 v Meljski vojašnici za individualno dejanje, ko je Maribor razglasil za posest Države SHS ter prevzel vojaško poveljstvo nad mestom in vso Spodnjo Štajersko, je vse tisto, kar je temu sledilo, počel s široko podporo ljudi.« Zaključil je, da Maistrovo leto vidi kot priložnost, da ponovno skupimo skupaj in ozavestimo pomen izobraževanja, sodelovanja in ohranjanja miru.

 

Za kulturni program so z recitacijami pesmi Toneta Pavčka, Cirila Zlobca in Rudolfa Maistra ter glasbenimi vložki na flavti poskrbeli dijakinje in dijaki Gimnazije Kranj.

Kategorije:
sporocila-za-javnost