Prvi marec, svetovni dan civilne zaščite

Modri trikotnik na oranžni podlagi, mednarodni znak civilne zaščite, prvega marca dobi še poseben pomen. Praznujemo namreč svetovni dan civilne zaščite. Ta dan je priložnost, da se spomnimo in še enkrat zahvalimo vsem pripadnikom civilne zaščite, ki v najtežjih trenutkih nesebično pomagajo ljudem v stiski.

 

Zaščita in reševanje v teoriji …

Civilna zaščita Mestne občine Kranj (CZ MOK) je del sistema Civilne zaščite Republike Slovenije, ki skrbi za varnost in zaščito ljudi ter njihovega premoženja v primeru naravnih in drugih nesreč ter izrednih razmer. Njene naloge zajemajo od načrtovanja ukrepov za preprečevanje nesreč do neposredne pomoči in koordinacije reševanja v primeru različnih scenarijev, kot so na primer potresi, poplave, požari, nesreče z nevarnimi snovmi ali pojav epidemije oziroma pandemije.

 

Civilna zaščita s svojimi strokovnjaki in prostovoljci igra ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti in dobrobiti skupnosti v različnih situacijah, ki zahtevajo hitro in usklajeno ukrepanje.

 

… in praksi

Delo CZ MOK temelji na načelu preventivnega delovanja, hitrega odziva v primeru nesreč in usklajenega posredovanja z drugimi pristojnimi organi in enotami za zaščito in reševanje, kot so gasilci, reševalci, policija, gorski reševalci, jamarji, taborniki, Rdeči križ in drugi.

 

Lansko leto so zaznamovala avgustovska neurja in poplave, zaradi česar je CZ MOK v sodelovanju z GARS Kranj, medobčinskim redarstvom, Policijsko upravo Kranj in Komunalo Kranj samo takrat posredovala v več kot 300 intervencijah. V 2023 je bilo več kot 500 posredovanj, ki so poleg zaščite in reševanja zaradi ekstremnih vremenskih pojavov (močan veter, neurja), poplav in plazov pomenila tudi nudenje pomoči v drugih nesrečah, kot so požari in eksplozije.

 

Strokovnost in predanost pripadnikov ter ekip CZ MOK in dobro opravljeno delo potrjujejo tudi številna odlikovanja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje.

 

Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja letos v Kranju

Uprava republike Slovenije za zaščito in reševanje vsako drugo leto organizira dneve zaščite in reševanja. V spomin na dolgoletnega poveljnika Civilne zaščite Republike Slovenije, Mirana Bogataja, se od leta 2017 imenujejo »Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja«.

 

Gre za največjo tovrstno prireditev v Sloveniji, kjer se predstavljajo enote Civilne zaščite, različne reševalne službe in sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami nasploh. Že od leta 2005 jih vsako drugo leto organizira Uprava RS za zaščito in reševanje v sodelovanju z lokalno skupnostjo. Letošnji dogodek, ki bo že deveti po vrsti, se bo med 30. majem in 1. junijem odvil v Mestni občini Kranj.

Kategorije:
aktualno