V Kranju postavili doprsni kip Prešernovega poljskega sodobnika

Mestna občina Kranj je v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Poljske na svetovni dan poezije postavila doprsni kip Prešernovega sodobnika Adama Mickiewicza (1798–1855). To je sedmi doprsni kip v Parku La Ciotat v Kranju, Prešernovem mestu, na t. i. Poti Prešernovih sodobnikov. Zbrane so nagovorili župan Kranja Matjaž Rakovec, predsednik Republike Poljske Andrzej Duda, v imenu predsednice Republike Slovenije njen soprog Aleš Musar, poljski veleposlanik Krzysztof Olendzki in generalni direktor podjetja MAN Truck & Bus Slovenija Jan Löwhagen.

 

Mestna občina Kranj (MOK) je med predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije leta 2021 v Park La Ciotat v Kranju – park se imenuje po prvem mestu, s katerim se je Kranj pobratil leta 1958 – umestila Pot Prešernovih sodobnikov. Gre za spominsko obeležje, ki ga odtlej postavlja in dopolnjuje s postavljanjem doprsnih kipov Prešernovih mednarodnih sodobnikov v sodelovanju z veleposlaništvi.

 

Doprsni kip poljskega pesnika iz obdobja romantike Adama Mickiewicza, ki so ga uradno odkrili danes, na svetovni dan poezije, je sedmi spomenik Prešernovih sodobnikov v Parku La Ciotat. Dela Mickiewicza in Prešerna, ki je iskal navdih tudi v stvaritvah dve leti starejšega poljskega pesnika, so si podobna v idejah, motivih in oblikah. Njuno ustvarjanje med drugim vsebuje sonete in pesniško zbirko z istim naslovom – Poezije. Oba sta pripadala zatiranemu narodu brez države ter iz nesrečne ljubezni do dekleta iz višjega družbenega razreda črpala pesniško ustvarjalnost.

 

Podstavek za poljski kip je doniralo podjetje MAN Truck & Bus Slovenija, sam doprsni kip pa Veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani. Dogodka so se udeležili predsednik Republike Poljske Andrzej Duda, v imenu predsednice Republike Slovenije njen soprog Aleš Musar, poljski veleposlanik Krzysztof Olendzki in generalni direktor podjetja MAN Truck & Bus Slovenija Jan Löwhagen. Za kulturni program so poskrbeli študentje polonistike z Oddelka za slavistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani ter glasbenika Weronika Partyka in Daniel Šimek.

 

»Leto dni po odkritju kipa Prešernovega madžarskega sodobnika Sándorja Petőfija smo spet tukaj – v Parku La Ciotat. MOK daje velik poudarek mednarodnemu sodelovanju. Na eni strani  kot člani Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 in z nazivom evropska destinacija odličnosti 2023, ki nam ga je podelila Evropska komisija, sledimo sodobnim smernicam. Prav tako pa negujemo svojo dolgoletno zgodovino in bogato kulturno dediščino. Veseli me, da se ideja o Prešernovih mednarodnih sodobnikih lepo razvija in da na ta način krepimo mednarodne vezi ter slavimo kulturo,« je povedal župan MOK Matjaž Rakovec in visokim gostom izročil listino Pot Prešernovih sodobnikov v spomin na sodelovanje pri projektu oziroma zahvalno listino za udeležbo na dogodku. Zahvalil se je donatorjem spomenika Adama Mickiewicza in vsem drugim, ki so sodelovali pri projektu, ter napovedal, da bo podobnih mednarodno povezovalnih zgodb v prihodnje še več.

 

 

Fotografije: Nejc Fon/Mediaspeed

Kategorije:
sporocila-za-javnost