V Kranju pouk tudi na prostem

V sredo, 17. aprila, je v Kovačnici potekala zaključna konferenca projekta School21. Glavni namen projekta je bila vpeljava norveških konceptov učenja na prostem v pilotni kranjski šoli, in sicer v Osnovno šolo Franceta Prešerna in Gimnazijo Franceta Prešerna, ki sta s tem projektom pridobili tudi svoji prvi učilnici na prostem.

 

Partnerji v projektu so bili Gimnazija Franceta Prešerna (vodilni partner), Osnovna šola Franceta Prešerna, Regionalna razvojna agencija Gorenjske, BSC Kranj, Socialna akademija in partner z Norveške.

 

Projekt School 21 se je osredotočal predvsem na zmanjšanje pasivnosti učencev pri pouku, preprečevanje kampanjskega učenja in posledično nepripravljenosti na samostojno življenje ter delo po končanem izobraževanju. V okviru projekta so s pomočjo norveškega partnerja prenesli in v slovenski kontekst postavili dobro prakso »uteskole« – učenje na prostem. Pomanjkljivosti formalnega izobraževanja so poskušali preseči z novimi metodami poučevanja, vnosom prvin neformalnega učenja in povezovanjem novosti s formalnim izobraževanjem.

 

Gimnazija Franceta Prešerna in Osnovna šola Franceta Prešerna sta s v sklopu projekta vzpostavili učilnici na prostem. Pri tem poudarjajo, da ne gre le za selitev pouka v zunanji prostor, temveč gre za vzpostavitev celotnega koncepta izkustvenega oziroma eksperimentalnega učenja, ki med učenci spodbuja samoiniciativnost, dviguje motivacijo, spodbuja ekipno delovanje in veščine komunikacije.

Na zaključni prireditvi je podžupan Janez Černe izpostavil, da je »spreminjanje navad, vrednot in miselnosti učinkovito le, če oporo najdemo v dobri infrastrukturi. Vesel sem, da bosta šoli z novo pridobitvijo med procesom formalnega izobraževanja mlade opremili z veščinami in znanji, za bolj trajnosten in zdrav življenjski slog

 

Projekt financira Norveški finančni mehanizem.

Kategorije:
priporocamo