Župan Kranja obiskal japonsko mesto Fukui

Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec je z delegacijo obiskal japonsko mesto Fukui. Srečal se je z županom Saigyojem Shigerujem in gospodarstveniki, obiskal je tudi izobraževalne institucije. Delegacija si je ogledala razstavo fotografij o Kranju, ki jo je pripravilo Fotografsko društvo Janez Puhar Kranj v sodelovanju z Mestno občino Kranj in Občino Fukui. V Tokiu je obiskal slovensko veleposlaništvo in japonski parlament.

 

Lani je Kranj obiskala delegacija iz mesta Fukui, v prihodnjem letu pa mesti načrtujeta tudi pobratenje. Župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec je z delegacijo, v kateri je bila tudi podžupanja Manja Zorko, obiskal župana Občine Fukui Shigeruja Saigyja, gospodarsko zbornico, konzula Republike Slovenije na Japonskem Tetsujija Shinda ter Univerzo Fukui, kjer se je srečal z dekanom Takanorijem Uedo in profesorji. Občina Fukui je ob tej priložnosti pripravila konferenco o podjetništvu, na kateri je župan predstavil Kranj, občinske projekte in investicije. Podrobneje pa se je seznanil tudi z gospodarstvom v mestu Fukui. Največ zanimanja je med podjetniki požela mestna kartica CeKR.

 

Župan se je srečal tudi s kulturnimi društvi, ki delujejo v mestu Fukui, obiskal šole, s katerimi se Kranj povezuje, ter jim izročil risbe, origamije in pisma, ki sta jih za svoje vrstnike pripravili osnovni šoli Janeza Puharja – Center in Orehek. Seznanil se je s potekom pouka na Japonskem in lokalno prehransko samooskrbo. Kranj se je občankam in občanom Fukuija predstavil tudi z razstavo o Kranju. Fotografije je prispevalo 15 članic in članov Fotografskega društva Janez Puhar Kranj. Z najbolj frekventne točke v središču mesta jo bodo Japonci do konca leta selili še na druge lokacije.

 

»Navdušen sem nad sprejemom v mestu Fukui – o Kranju se je govorilo na vsakem koraku – in tem, koliko šolarji, profesorji in gospodarstveniki vedo o Kranju. Podrobneje smo spoznali njihova področja delovanja, eni druge seznanili s primeri dobrih praks in odprli številna vprašanja, na katerih bomo gradili naše sodelovanje v prihodnje. Veseli me povezovanje med osnovnošolci, saj menim, da je treba otrokom že zgodaj omogočiti tovrstne mednarodne izkušnje, s katerimi si širijo pogled na svet. Želimo si, da bi sodelovanje na področju izobraževanja še razširili. Začeli smo tudi s povezovanjem kulturnih društev, ki ga bomo v prihodnje še nadgrajevali. Delegacijo iz mesta Fukui pričakujemo v Kranju že v prihajajočem poletju,« je misli strnil župan Matjaž Rakovec, ki se je v Tokiu sestal z veleposlanikom Republike Slovenije na Japonskem Jurijem Rifljem, v japonskem parlamentu pa se je srečal s poslancem iz Fukuija Hirofumijem Takinamijem, predsednikom Japonsko-slovenske parlamentarne skupine prijateljstva.

 

 

Kranj je z Japonsko povezala človeška ribica leta 1968

MOK je na Japonsko odpotovala na povabilo Občine Fukui, ki se je s Kranjem začela povezovati leta 2022. Pobuda o sodelovanju je prišla s strani Japoncev, ko so v Fukuiju gostili slovensko košarkarsko reprezentanco na zadnjih pripravah za olimpijske igre v Tokiu. Občina Fukui je želela obdržati stik s Slovenijo. Prek tedanje slovenske veleposlanice na Japonskem dr. Ane Polak Petrič je Občina Fukui vzpostavili povezavo s Kranjem.

 

Pravzaprav pa se je povezovanje Kranja z Japonsko začelo že leta 1968, ko je kranjski biolog Marko Aljančič pripravil državniško darilo japonskemu cesarju. To je bila človeška ribica, ki je postala ena od redkih zgodb, ki Slovenijo povezuje z daljno Japonsko. Z občudovanjem, ki jo je do te nenavadne dvoživke izkazal cesar Showa, je postala »sveta« tudi za Japonce, je pojasnil biolog Gregor Aljančič, ki nadaljuje očetovo delo v Jamskem laboratoriju Tular in izobražuje obiskovalce o tej ogroženi dvoživki v Info centru SOS Proteus v rovih pod starim mestnim jedrom Kranja.

Kategorije:
priporocamo