Začetek pomladi čistimo Kranj

V Kranju bo v petek in v soboto, 22. in 23. marca, potekala že 23. čistilna akcija OČISTIMO KRANJ 2024 – Kranj ni več usran, ki jo v sodelovanju z Mestno občino Kranj organizira Zveza tabornikov občine Kranj. Taborniki večje skupine k najavi udeležbe vabijo do vključno ponedeljka, 26. februarja, Mestna občina Kranj pa prijave registriranih društev, ki bodo čiščenje organizirala sama, zbira do 1. marca. Hkrati s čistilno akcijo bo potekal EKO teden. Tema letošnjega je zelena infrastruktura.

 

Kranjski vrtci in šole bodo šolsko okolico čistili v petek, 22. marca, čistilni akciji se bodo v petek pridružila tudi nekatera kranjska podjetja. Drugi posamezniki in skupine bodo odpadke, ki so končali na (zelenih) javnih površinah in v naravi, na različnih lokacijah v MOK pobirali v soboto, 23. marca.

 

Pravočasna najava udeležbe posameznikov in skupin

Čiščenje bo v skladu z navodili Komunale Kranj in občinskega štaba Civilne zaščite MOK potekalo na celotnem območju kranjske občine. Taborniki tiste, ki se bodo odločili, da se bodo čistilni akciji pridružili s svojo skupino (npr. podjetja, društva, razredi, skupne prijateljev), pozivajo, naj do ponedeljka, 26. februarja, na e-naslov ocistimokranj@gmail.com sporočijo lokacijo čiščenja, koliko oseb pričakujejo in ali bodo zaradi zahtevnosti čiščenja potrebovali pomoč usposobljenih članov CZ MOK. Pravočasna prijava je ključna, da bodo taborniki lahko poskrbeli za zadostno število rokavic, vrečk in toplih malic ter odvoz odpadkov.

Posamezniki svoje sodelovanje v čistilni akciji lahko najavijo prek spletne prijavnice do 18. marca. Tam so naštete tudi lokacije čiščenja in posamezniki lahko poljubno izberejo, kje bodo čistili okolico.

 

Dopolnitev zemljevida črnih točk

Udeleženci bodo odstranjevali predvsem manjšo nesnago, kot so raznovrstna embalaža pijač in hrane, tekstil in drugi odpadki, pri tem pa bo v pomoč tudi digitalni zemljevid črnih točk. Zato kranjski taborniki skupaj z MOK občanke in občane prosijo, naj sporočijo, če v svoji okolici naletijo na zasmeteno območje. To lahko naredijo na preprost način tako, da v e-zemljevid vnesejo točno lokacijo (navodila za vnos so na tej povezavi), kjer so nepravilno odloženi odpadki, ali divje odlagališče navedejo v prijavnici na dogodek.

 

Poziv registriranim društvom

V MOK vabijo registrirana društva, ki imajo status društva v javnem interesu in želijo sodelovati na čistilni akciji, naj svoj interes izkažejo z oddajo prijavnice na elektronski naslov lidija.kovacic@kranj.si.

Z upravičenci do neposrednega financiranja iz proračuna bo MOK sklenila pogodbo.

Prijavo je treba oddati do petka, 1. marca, s kratkim opisom območja čiščenja, predvidenega števila udeležencev ter časa trajanja akcije, in sicer na obrazcu, ki je na voljo na spletni strani MOK, fizično pa ga je možno dobiti na Uradu za gospodarske dejavnosti in promet, pri ge. Lidija Kovačič (lidija.kovacic@kranj.si, tel. št. 04/237 3139).

 

Številne ozaveščevalne aktivnosti v sklopu EKO tedna

Za letošnji, četrti EKO teden, ki bo spremljal čistilno akcijo in bo potekal od petka, 22. marca, do sobote, 30. marca, so si organizatorji izbrali temo Zelena infrastruktura v Kranju.

Načrtujejo pester program s številnimi izobraževalnimi in ozaveščevalnimi aktivnostmi. Občanke in občane vabijo na tematske terenske izlete: urbani sprehod z dr. Lučko Kajfež Bogataj, izlet s kanuji po soteski Zarice, sprehod v Udinbošt in kolesarski izlet do Bobovških jezerc, ki jih bodo vodili okoljski strokovnjaki. Dogajanje bodo med tednom popestrili z razstavami, filmi, delavnicami za otroke in mlade, izmenjavalnico igrač, oblačil, obutve in knjig ter z bazarjem športnih pripomočkov.


Občane vabijo tudi na pogovor s strokovnjaki – Kavarna idej za zeleno prihodnost Kranja – , s katerim želijo ustvariti prostor za dialog z občani na temo Zelene infrastrukture v Kranju. Zaključek EKO tedna bo v soboto, 30. marca, ob 17. uri s plesno-vizualno uprizoritvijo Velikani plastične krajine za vso družino. Več informacij je na voljo na spletni strani ekoteden.si

 

EKO teden je sofinanciran s strani EU, in sicer prek programov Alpske konvencije, Erasmus+ in Interreg Europe v okviru projekta GIFT.