Aktivnosti Medgeneracijskega centra v nadomestnih prostorih

Mestna občina Kranj (MOK) in Ljudska univerza Kranj (LUK) javnost z velikim obžalovanjem obveščata, da aktivnosti Medgeneracijskega centra do nadaljnjega ne bodo potekale v stavbi nekdanje Blažunove gostilne na naslovu Cesta talcev 7, Kranj. MOK mora namreč kljub pritožbi upoštevati odločbo Gradbene in geodetske inšpekcije Inšpektorata RS za naravne vire in prostor. MOK in LUK pospešeno iščeta nadomestne lokacije za številne aktivnosti Medgeneracijskega centra, o čemer bo LUK uporabnike tudi obvestila.

 

Inšpekcijsko odločbo Gradbene in geodetske inšpekcije glede Medgeneracijskega centra je Mestna občina Kranj prejela 7. marca 2025.  Inšpekcijska odločba določa, da mora MOK  ustaviti nadaljnjo rekonstrukcijo objekta Medgeneracijski center Kranj ter v roku 30 dni prenehati z uporabo objekta. Inšpekcijska odločba ne predvideva izpraznitve objekta niti ne povrnitve v prvotno stanje. Pritožbo na Inšpektorat RS za naravne vire in prostor je MOK poslala 21. marca 2025.

 

Mestna občina Kranj je bila jeseni 2022 pozvana, da predloži gradbeno dokumentacijo v zvezi rekonstrukcijo (obnovo) objekta na Cesti talcev 7, kar je MOK tudi naredila. Inšpekciji je MOK poslala enajst sklopov različnega gradiva, med drugim tudi zapisnik Inšpektorata RS za promet, energetiko in prostor o inšpekcijskem nadzoru na tem objektu leta 2014 in sklep tega istega inšpektorata o ustavitvi postopka nadzora izvajanja del pri obnovi objekta. Mestna občina Kranj meni, da gre v predmetni zadevi za obravnavo zadeve, o kateri je že bilo odločeno. Gradbena inšpekcija v zadnji odločbi pa prereka predvsem namembnost stavbe in iz tega sklepa, da stavba zato nima ustreznega gradbenega dovoljenja. Mestna občina Kranj je prepričana, da je inšpekcijska odločba z dne 4. 3. 2025 (prejeta na MOK 7. 3. 2025) nepravilna in nezakonita, saj odloča ponovno o isti stvari, ki je bila že enkrat odločena. Prav tako v pritožbi MOK zatrjuje in dokazuje, da za obnovo objekta ni bilo potrebno gradbeno dovoljenje in da ni prišlo do nepravilnosti pri spremembi namembnosti objekta. Rok za prenehanje uporabe objekta je po prepričanju MOK nerazumen, nerealen in posega v javni interes delovanja Medgeneracijskega centra.

 

V skladu z odločbo inšpekcije do konca inšpekcijskega postopka oziroma odločitve o pritožbi v stavbi tako žal ne bodo mogle potekati številne aktivnosti Medgeneracijskega centra, zato na MOK pospešeno iščemo nadomestne lokacije, o katerih bodo uporabniki obveščeni.

 

»Na Ljudski univerzi smo zares ponosni na delovanje Medgeneracijskega centra. Na leto se naših številnih dogodkov - teh imamo v povprečju prek 140 na mesec - udeleži povprečno 900 uporabnic in uporabnikov. Najbolj nam je žal prav zaradi njih. Obžalujem, da inšpekcija ni prepoznala javnega interesa delovanja Medgeneracijskega centra in vsaj določila daljšega roka za zaprtje. Kljub vsemu pa seveda ne mečemo puške v koruzo in s pomočjo Mestne občine Kranj že iščemo nadomestne lokacije, kjer bomo lahko nadaljevali z našimi projekti, delavnicami in ostalimi dejavnostmi. Predvsem pa si želimo, da bi bil naš center čim prej spet na voljo uporabnicam in uporabnikom vseh generacij, sploh pa našim starejšim, ki so ga res vzeli za svojega in jim veliko pomeni,« je povedala Mateja Šmid, direktorica Ljudske univerze Kranj.

 

MOK si torej aktivno prizadeva za izpodbijanje odločbe Gradbene in geodetske inšpekcije. V primeru, da s pritožbo v kakšni od točk ne bi bila uspešna, pa bo poskrbela za odpravo morebitnih pomanjkljivosti.