Delovanje krajevnih skupnosti v Mestni občini Kranj danes

V Mestni občini Kranj je bilo s Statutom Mestne občine Kranj leta 1995 ustanovljenih 25 krajevnih skupnosti. Skupno 26 krajevnih skupnosti ima Kranj od leta 2002.

 

Zemljevid krajevnih skupnosti MOK 2024

 

Krajevne skupnosti so del občine v teritorialnem, funkcionalnem, organizacijskem, premoženjsko-finančnem in pravnem smislu, hkrati pa predstavljajo obliko lokalne samouprave, ki je najbližja krajanom.

 

Svet krajevne skupnosti odloča o vseh zadevah v okviru nalog, ki jih samostojno opravlja krajevna skupnosti. Volitve v svete krajevnih skupnosti potekajo po večinskem načelu, pri čemer je ključno, da imajo tako kandidati za člane sveta krajevne skupnosti kot volivci stalno prebivališče v krajevni skupnosti. Svet krajevne skupnosti sestavljajo predsednik, podpredsednik in vsaj še trije oziroma največ pet članov oziroma članic. Mandatno obdobje izvoljenih članov je štiri leta.


Naloge današnjega sveta krajevnih skupnosti so upravljanje s premoženjem krajevne skupnosti, obveščanje občanov o svojem delu in drugih zadevah, pomembnih za krajevno skupnost, organizacija kulturnih, športnih in drugih prireditev, sodelovanje pri skrbi za vzdrževanje in urejanje krajevnih cest in poti, rekreacijskih in drugih javnih površin, izvajanje športnih, rekreacijskih, kulturnih, socialnih in drugih programov krajevnega pomena, čiščenje in urejanje okolja, pri čemer lahko sodeluje z organiziranimi in neformalnimi oblikami združevanja občanov, predlog letnega načrta manjših del, ki se nanašajo na ureditev in vzdrževanje objektov javne komunalne infrastrukture in se izvedejo prek pristojnih organov MOK oziroma mestne uprave, sodelovanje v postopkih, ki vplivajo na prostor, na njegovo rabo in urejenost ter opravljanje drugih nalog skladno s splošnimi akti Mestne občine Kranj.