Pomen in vloga krajevnih skupnosti sta se skozi čas spreminjali. Pred osamosvojitvijo Slovenije so imele krajevne skupnosti drugačen položaj, kot ga imajo danes. Opravljale so naloge lokalnega pomena, skrbele za razvoj infrastrukture, izboljševale bivanjske razmere občanov in usklajevale interese v krajevni skupnosti.
Leta 1955 so bile po ukinitvi okrajev ustanovljene občine, ki so bile geografsko velike enote. Nekdanja občina Kranj je bila ena od petih občin na Gorenjskem, ki so delovale do leta 1994.
Ustava Socialistične republike Slovenije je leta 1963 namesto takratnih krajevnih odborov na podeželju in stanovanjskih skupnosti v mestih kot obliko lokalne samouprave uvedla krajevne skupnosti. Skupščina občine Kranj je 26. marca 1964 sprejela sklep o oblikovanju krajevnih skupnosti.
Ustanovljenih je bilo 37 krajevnih skupnosti, od tega na območju mesta Kranj devet.
Njihovo število se je z leti še povečevalo. Tako je bilo na primer leta 1976 na območju občine Kranj, ki je geografsko obsegala tudi območje današnjih občin Preddvor, Jezersko, Šenčur, Cerklje na Gorenjskem in Naklo, kar 41 krajevnih skupnosti.
Do bistvenih sprememb v pravni ureditvi krajevne skupnosti je prišlo leta 1974 z ustavo Socialistične federativne republike Jugoslavije. Krajevna skupnost je postala obvezna, temeljna in konstitutivna sestavina tedanje družbene ureditve. Spremenil se je tudi sistem financiranja, ki je med drugim kot dodatni vir sredstev vključeval samoprispevke občanov, s katerimi so krajani gradili kulturne in zadružne domove, otroška igrišča, televizijska in telefonska omrežja. Krajevne skupnosti so bile takrat element lokalne participativne demokracije, kjer je bila možnost in želja prebivalstva za sodelovanje in soodločanje velika.
Po osamosvojitvi se je z zakonom o lokalni samoupravi in oblikovanju manjših občin vloga krajevnih skupnosti spremenila. Z ustavo Republike Slovenije leta 1994 je občina v večji meri nadomestila vlogo krajevne skupnosti. Na območju Gorenjske je nekdanjih pet velikih lokalnih skupnosti (Jesenice, Tržič, Radovljica, Kranj in Škofja Loka) razpadlo v več novih občin. Iz nekdanje velike občine Kranj so poleg Mestne občine Kranj nastale še občine Šenčur, Preddvor, Naklo in Cerklje na Gorenjskem.
V Mestni občini Kranj je bilo ustanovljenih 25 krajevnih skupnosti, do manjšega teritorialnega popravka je prišlo leta 2002, ko je bilo naselje Hrastje izločeno iz občine Šenčur in kot nova, 26. krajevna skupnost priključeno Mestni občini Kranj.
Glas, 4. april 1964