Najprej preverimo, ali je žival res zapuščena in ali ni morda skrbnik živali v bližini. Stanje živali preverimo tako, da ne ogrožamo lastne varnosti, o morebitnih poškodbah ali bolezni pa takoj obvestimo zavetišče. Tako ravnamo tudi v primeru, če žival ogroža okolico (je nevarna ali je na avtocesti). Če je zapuščena žival na zasebnem zemljišču, o tem obvestimo lastnika, da ta obvesti zavetišče in dovoli ulov, oziroma uradnega veterinarja na 112.
Če žival ni bolna ali poškodovana in ne ogroža okolja, se ji približamo le tako, da zagotovimo lastno varnost, ter preverimo, ali je na ovratnici (če jo ima) morebiti kontakt skrbnika. Če je skrbnik znan, ga obvestimo o najdbi živali ter mu ji nato predamo, če lastnika ni mogoče ugotoviti ali ga obvestiti oziroma ne sodeluje, pa žival odpeljemo v zavetišče oziroma obvestimo zavetišče. Več informacij oziroma kontaktov pristojnih služb je na voljo na tej povezavi oziroma v naslednjem zavihku spodaj.
Če se živali ne moremo približati, poskusimo preprečiti pobeg oziroma omejiti gibanje s priprtjem v primerno ograjen prostor in obvestimo zavetišče. Pridržanje živali oziroma spremljanje gibanja je nujno za uspešen ulov.
Kako žival prepeljati
Če najdemo zapuščeno hišno žival, jo lahko po predhodnem dogovoru z zavetiščem pripeljemo sami tako, da ne ogrožamo lastne varnosti oziroma varnosti najdene živali. V primeru, da najdene hišne živali ne moremo pripeljati, pokličemo na telefonsko številko: 01/256 02 79.
Odzivni čas zavetišča
Imetnik zavetišča mora poskrbeti za namestitev zapuščene živali v roku 24 ur, za bolno ali poškodovano žival oziroma če žival ogroža okolico, pa je (po 11. členu Pravilnika o pogojih zavetišča za zapuščene živali, Ur. l. RS št.45/2000) predpisan odzivni čas štiri ure.
Prijavitelj najdene živali usmerja zaposlene zavetišča in po svojih močeh pomaga pri ulovu živali tako, da ne ogroža lastne varnosti.
Anonimnih prijav zavetišče ne obravnava. Na zasebnem zemljišču zavetišče ukrepa le z dovoljenjem lastnika oziroma po odločbi uradnega veterinarja in/ali v spremstvu uradne osebe.
Sprejem zapuščene hišne živali v zavetišče
Ob sprejemu zapuščene hišne živali najditelj izpolni sprejemni dokument. Identiteto izkaže z osebnim dokumentom, resničnost podatkov pa potrdi z lastnoročnim podpisom.
Vse sprejete zapuščene živali zavetišče evidentira, oskrbi in vrne znanemu oskrbniku oziroma namesti po protokolih zavetišča in v skladu z veljavnimi predpisi.
Zavetišče za živali Ljubljana, Gmajnice 30, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/256 02 79
Potek telefonskega pogovora:
Po klicu se vključi avtomatski snemalnik pogovora.
Nato pritisnite:
- 1 za splošne informacije
- 2 nujni klici (prijava izgubljenih živali, prijava poškodovanih živali, prijave živali, ki ogrožajo okolico, klici uradnih oseb)
E-pošta: info@zavetisce-ljubljana.si
Spletna stran: http://zavetisce-ljubljana.si
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
Območni urad Kranj
Kranjska cesta 16, 4202 Naklo
Tel.: 04/231 93 00 med delovnim časom; ponedeljek in torek, od 8. do 15. ure, sreda od 7. do 17. ure, petek; od 8. do 13. ure. Izven delovnega časa se pokliče na številko 112.
E-pošta: OU-Kranj.UVHVVR@gov.si
Univerza v Ljubljani
Veterinarska fakulteta
Nacionalni veterinarski inštitut
Gerbičeva 60, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/4779353
Ambulanta za male, divje in eksotične živali Golob d.o.o.
Glavni trg 7, 2366 Muta
Tel.: 02/876 12 58, 041 518 939
E-pošta: golob.doo@gmail.com
Spletna stran: http://golob-veterina.si
(v primeru ogrožanja ali napada živali na ljudi in stvari, v primeru najdbe izgubljene, zapuščene, poškodovane, poginule divje ali domače živali v naravi ali na cestah).
Leto 2023
Leto 2022
Leto 2021
Leto 2020
Pes May iz Gorenjske v družbi zaposlenega v zavetišču, Marka Omana, in igralke Vesne Ponorac.
Foto: Zavetišče Ljubljana