Novelacija trajnostne urbane strategije 2030+

Razvojna vizija Kranja 2030+ predstavlja dolgoročen pogled na celostni razvoj urbanega območja in mestne občine kot celote. Prikazuje smeri za delovanje Mestne občine Kranj v prihodnje ter nakazuje okvire in načine za doseganje vizije. Glavne elemente vizije razvoja Kranja iz leta 2016 ohranjamo, smiselno pa jo nadgrajujemo s cilji Misije 100 podnebno nevtralnih mest EU do leta 2030 in tremi ključnimi razvojnimi usmeritvami, ki jih EU nakazuje v Kompasu za konkurenčnost Evropske unije (januar 2025): inovativnost, razogljičenje in varnost. Razmere namreč na vseh ravneh terjajo prilagajanje novim globalnim okoliščinam, tveganjem in priložnostim kakor tudi ambicijam mesta. Osvežena vizija zagotavlja, da načrtovanje odseva spremembe, ki so se zgodile od leta 2016, potrebe današnjih generacij in pričakovane trende v naslednjih letih.

 

Kranj 2030+ je mesto novih priložnosti za vse. Je prvo pametno in podnebno nevtralno mesto v Sloveniji. To pomeni, da bo Kranj 2030+ trajnostno, napredno in meščanom prijazno središče Gorenjske z visoko urbano kakovostjo bivanja, varno in odpornejše na podnebne in druge zunanje spremembe.

 

  • Prepoznano bo kot odprt prostor, kjer je enostavno uresničevati podjetniške ideje. Naklonjeno bo novim tehnologijam in spodbujanju mladih talentov. Postalo bo referenčno mesto za uvajanje novih rešitev na osnovi sodobnih informacijsko-komunikacijskih in zelenih tehnologij.
  • Kranj bo vsem generacijam omogočal dobro počutje, aktiven, zdrav in ustvarjalen življenjski slog v varnem alpskem okolju.
  • Mesto bo s trajnostnimi mobilnostnimi sredstvi prometno odlično povezano z okolico, bližnjo Ljubljano, letališčem in podeželjem. Osebni prevoz bodo postopno nadomeščali javni prevoz, kolesarjenje in hoja. S pomočjo pametnih rešitev bodo javne storitve mesta učinkovitejše in prijaznejše za uporabnike.
  • Stari Kranj bo kot središče urbanega kulturnega utripa privlačen za bivanje, ustvarjanje, druženje in turistični obisk.
  • S skrbnim in učinkovitim ravnanjem po načelih krožnega gospodarstva bomo ohranjali okolje, naravne vire, gozdove in kulturno dediščino Kranja za prihodnje rodove. Kmetijska zemljišča bomo v največji možni meri namenjali pridelavi lokalne hrane, podeželje pa ohranjali poseljeno.

 

Vizijo lahko uresničimo le skupaj, zato Kranj omogoča priložnosti vsem, ki želijo v mestu uresničiti poslovne in osebnostne potenciale.

 

Dokumenti: NOVELACIJA TRAJNOSTNE URBANE STRATEGIJE 2030+

 

Javna obravnava nTUS 2030+:

predstavitev nTUS MOK 2030+ 

predstavitev prof. dr. Lučke Kajfež Bogataj in prilaganjanje podnebnim spremembam v urbanem okolju