Aktivnosti v zvezi z izgradnjo regijske bolnišnice v polnem teku
Vlada Republike Slovenije je spomladi sprejela sklep, da bo gorenjsko regijsko bolnišnico gradila v Kranju. Aktivnosti so že v polnem teku. Mestna občina Kranj opravlja študije umestitve novega vodovoda, podpisala je pogodbo z izvajalcem arheoloških raziskav, včeraj pa so se občinski predstavniki poleg predstavnikov Družbe za razvoj investicij udeležili sestanka na Uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, ki deluje v sklopu Ministrstva za zdravje.
V naslednjem koraku bo Družba za razvoj investicij pripravila dogovor med Ministrstvom za zdravje oziroma Uradom za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, Direkcijo Republike Slovenije za infrastrukturo, Mestno občino Kranj (MOK) in drugimi glede priprave strokovnih podlag za prostorsko načrtovanje. Na osnovi tega sporazuma naj bi oblikovali medresorsko delovno skupino za izgradnjo bolnišnice. Njen prvi korak bo umeščanje v prostor, sledilo bo pridobivanje projektne dokumentacije in gradbenega dovoljenja. Predviden začetek gradnje regijske bolnišnice je po oceni Ministrstva za zdravje leta 2030. Na sestanku so se osredotočili tudi na strokovno delovno skupino, ki bo pripravila nabor programov in idejno zasnovo nove bolnišnice. Skupina je skorajda že oblikovana, Ministrstvo za zdravje jo bo predlagalo do konca avgusta.
Arheološke raziskave po žetvi žita
MOK je že opravila prve študije za potrebe po pitni vodi na območju Zlatega polja. Izdelan je bil hidravlični izračun, s katerim so bile določene predvidene potrebe po pitni vodi ter preverjeni različni obratovalni scenariji. Analize so zajemale primere minimalne, srednje in maksimalne porabe, kakor tudi kritične obremenitve, kot je zagotavljanje ustrezne požarne varnosti. Na podlagi teh analiz so določili tudi potrebne dimenzije vodovodnega omrežja.
Za vsa načrtovana območja so določili faznost vodooskrbe. To pomeni, da je bila za posamezno fazo predvidena minimalna potrebna izgradnja vodovodnega omrežja, ki še vedno zagotavlja zanesljivo oskrbo s pitno vodo ter izpolnjuje predpisane zahteve glede požarne zaščite. Dokument, ki povzema vse ugotovitve, analize in predlagane ukrepe, bodo končali predvidoma konec tega meseca. Ta bo podlaga za izdelavo načrtov v prihodnosti.
MOK je že izpeljala javni razpis za intenzivne arheološke raziskave, z izbranim izvajalcem podpisala pogodbo in uskladila območje raziskave. Izvajalec mora pridobiti še soglasje Ministrstva za kulturo, z deli pa bo predvidoma začel, ko bodo kmetje poželi žito, saj MOK ne želi uničevati pridelka.
Matjaž Rakovec, župan MOK: »Rokave smo zavihali že ob odločitvi vlade, do bo gorenjska regijska bolnišnica stala pri nas, v Kranju. Naročil sem grafično izdelavo časovnice izgradnje bolnišnice, torej vmesnih korakov in nalog. Sodelavci, ki delajo na tem projektu, jo imajo v pisarni nad delovno mizo. Ta kompleksna in obsežna investicija je za našo občino izjemnega pomena in vsi dajemo vse od sebe, da bi postopki, ki so v naši pristojnosti, tekli čim hitreje in čim bolj gladko. Zelo se veselimo nove pridobitve, ki bo pomenila dvig kakovosti bivanja v občini kot tudi regiji.«