CICADA4CE
O projektu
Mestne uprave razvijajo svoje strategije in načrte, usmerjene v blaženje posledic podnebnih sprememb, da bi mesta prilagodile podnebnim spremembam in sedanjim ali predvidenim učinkom podnebnih sprememb. Vendar, kot kažejo analize, učinkovitost izvajanja teh strategij in načrtov ter trajnost njihovih učinkov slabijo pomanjkanje integracije in sinergij med tehničnimi/tehnološkimi, okoljskimi, gospodarskimi in družbenimi inovacijami, ki obravnavajo probleme podnebnih sprememb, pomanjkanje vključenosti družbenih skupin v mestih in sinergij med njihovimi ukrepi. Velik potencial pri uporabi rešitev, ki temeljijo na naravi, in skupnih ukrepov različnih deležnikov ni ustrezno izkoriščen.
Zato je treba obravnavati družbeni in naravni kapital z aktivacijo potenciala mestnih ekosistemov prek funkcionalno učinkovitih in ekonomsko uspešnih ukrepov, ki ponujajo storitve prilagajanja podnebnim spremembam, ter z vključevanjem družbe v ukrepe, vključene v trajnostni proces skupnega odločanja in izvajanja prilagoditvenih rešitev, kar krepi odgovornost deležnikov za prilagajanje podnebnim spremembam.
Projekt CICADA4CE (Efficiency of the ClImate Change ADAptation management by integration of ecosystem services and smart social approaches in Central European cities) bo do leta 2026 z vsebinami in aktivnostmi pomagal mestom pri oblikovanju učinkovitih politik na področju prilagajanja podnebnim spremembam, ki temeljijo na konceptu ekosistemskih storitev in mobilizacijo skupnosti. Partnerji iz Poljske, Nemčije, Slovaške, Češke, Italije in Slovenije bomo skupaj z državljani in drugimi zainteresiranimi javnostmi soustvarjali akcijske načrte in jih preizkušali v petih pilotnih mestih, med katerimi je tudi Kranj. Da bi zagotovili aktivno sodelovanje in kolektivno ukrepanje, je naloga projektnih partnerjev vse zainteresirane strani usposabljati o procesih prilagajanja podnebnim spremembam.
CILJ PROJEKTA
Cilj projekta je podpreti praktično izvajanje integriranih pristopov upravljanja mest v srednjeevropskih mestih za povečanje njihove odpornosti na podnebne spremembe in učinkovitosti z mobilizacijo ekološkega in družbenega potenciala za uvajanje različnih rešitev za prilagajanje podnebnim spremembam v obliki integriranih tehničnih, okoljskih in družbenih inovacij, ki vodijo v dolgoročne participativne postopke izvajanja in podpirajo odgovornost državljanov za prilagajanje podnebnim spremembam.
OSNOVNE INFORMACIJE
- Uradni naslov projekta: Efficiency of the ClImate Change ADAptation management by integration of ecosystem services and smart social approaches in Central European cities
- Skrajšano ime projekta: CICADA4CE
- Vodilni partner: Institute for Ecology of Industrial Areas, Poljska
- Trajanje projekta: 1. 6. 2024 –30.11. 2026
- Vrednost projekta skupaj: 2,1 mio EUR (od tega sredstev Interreg 1,7 mio EUR)
- Vrednost projekta Mestna občina Kranj: 207.335,00 EUR
Ekipa
Suzana Jamšek, Skupna služba varstva okolja, koordinatorka projekta
Elektronski naslov: suzana.jamsek@kranj.si
Aleksandra Ažman, Skupna služba varstva okolja
Elektronski naslov: aleksandra.azman@kranj.si
Špela Planinšek, Skupna služba varstva okolja
Elektronski naslov: spela.planinsek@kranj.si
Sledite projektu:
SPLETNA STRAN: https://www.interreg-central.eu/projects/cicada4ce/
LINKEDIN GROUP: https://www.linkedin.com/groups/13728273/
FACEBOOK PAGE: https://www.facebook.com/cicada4ce/
This project is supported by the Interreg Central Programme project co-funded by the European Union.
Foto: Srečanje projektnih partnerjev CICADA4CE na Poljskem (junij 2024)
Partnerji
· Institute for Ecology of Industrial Areas, Research and Development, Katowice, Poljska – VODILNI PARTNER
· Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development, Research Area “Landscape, Ecosystems and Biodiversity”, Dresden, Nemčija
· Slovak University of Technology in Bratislava, SPECTRA Centre of Excellence of the EU, Bratislava, Slovaška
-
spectra-perseus.org, www.stuba.sk
· Municipality of Dubnica nad Váhom, Department of Strategic Development, Dubnica nad Váhom, Slovaška
· IURS - Institute for Sustainable Development of Settlements, Ostrava, Češka
· City of Breclav, Department of Property and Law, Břeclav, Češka
· LINKS Foundation, Innovation for Culture, Society and Public Administration, Torino, Italija
· LAMORO Development Agency, Asti, Italija
· Municipality of Nichelino, Italija
· Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia, Slovenija
· Municipality of Sosnowiec, Poljska
Aktualni projektni dogodki
Sodelovanje z Mestno knjižnico Kranj (april 2025)
Z Mestno knjižnico Kranj smo tudi v okviru Interreg projektov pričeli produktivno sodelovanje, saj so tematike, ki jih projekti naslavljajo, tematike v katerih je sodelovanje širše javnosti pomemben dejavnik.
V mesečnem napovedniku Mestne knjižnice Kranj za mesec april 2025 lahko pod rubriko Ne spreglejte preberete najavo Kotička za bolj zeleno prihodnost.
V prihodnjih mesecih bo namreč v okviru projekta CICADA4CE (kot tudi projekta URBIO BAUHAUS in BE READY) v Mestni knjižnici Kranj vzpostavljen Kotiček za bolj zeleno prihodnost, kjer bodo svoj odziv na tematike, ki jih projekti obravnavajo, lahko podali tudi obiskovali Mestne knjižnice Kranj.
Zahvaljujemo se Mestni Knjižnici Kranj za priložnost in se že veselimo odziva bralcev in uporabnikov knjižnice
Spremembe so stalnica – v naravi in tudi v mestu (marec 2025)
Delavnica world caffe za strokovno javnost o »prepoznavanju in razumevanju izzivov prilagajanja podnebnim spremembam in urbane biodiverzitete v našem mestu« je dne 20. 3. 2025 v Kranju zbrala več kot 20 predstavnikov različnih strok.
Po uvodni predstavitvi projekta CICADA4CE in njegovih sinergij z ostalima dvema Interreg projektoma (URBIO BAUHAUS in BE READY), je bil predstavljen osnutek »Strategije prilagajanja podnebnim spremembam za Gorenjsko« in izvedena predstavitev »Prilagajanje nakupovalnih središč Supernova podnebnim spremembam ter njihova »zelena« vizija prihodnosti«.
Več kot 20 predstavnikov strokovne javnosti je v nadaljevanju na delavnici »Spremembe so stalnica – v naravi in mestu« vzpostavilo prostor za skupen dialog in razpravo.
Glavne obravnavane teme so bile:
- Toplota in mestni toplotni otoki
- Zajem, zadrževanje in uporaba deževnice
- Biodiverziteta v mestu, zeleni sistemi in povezanost zelenih elementov
Zmanjšanje vročine/vročih točk v mestih, boljše upravljanje padavinske vode in ohranjanje biotske raznovrstnosti so tesno povezane podnebne teme in zahtevajo celovito načrtovanje. Zelena infrastruktura, kot so zadrževalni bazeni, sadnja dreves in zelenih streh ali fasad, podpira več ekosistemskih storitev - vključno s hlajenjem urbanih okolij, nadzorovanim odtokom meteorne vode in ohranjanjem biodiverzitete. Posodobitev predpisov, finančne spodbude in javno-zasebno sodelovanje so ključnega pomena za učinkovito izvajanje teh rešitev. Uvajanje »zelenih standardov« pri prostorskem načrtovanju je bistveno za ustvarjanje mesta, odpornega na podnebne spremembe, pri čemer ima sodelovanje javnosti ključno vlogo pri spodbujanju dolgoročnih sprememb. Z integracijo teh aktivnosti lahko mesto postane bolj zeleno, kakovostnejše za življenje in bolje prilagojeno prihodnjim okoljskim izzivom.
Delavnica na temo prilagoditev mest na podnebne spremembe, toplotnih otokov in biodiverzitete v mestih (marec 2025)
V četrtek, 6. 3. 2025, je bila v prostorih Mestne knjižnice Kranj organizirana delavnica na temo prilagoditev mest na podnebne spremembe, toplotnih otokov in biodiverzitete v mestih.
Delavnice so je udeležila skupina dijakov 3. letnika Gimnazije Kranj skupaj s profesorico Marijo Marušo Vencelj.
Dogodek je potekal v sklopu aktivacije Urbanega živega laboratorija (Urban Living Lab) znotraj projekta CICADA4CE, ki se ukvarja s problematiko prilagajanja mest na podnebne spremembe.
Mestna občina Kranj je sicer v letu 2024 pristopila k sodelovanju v treh projektih. Poleg projektov Interreg Centralna Evropa CICADA4CE in URBIO BAUHAUS, tudi k projektu Interreg Podonavje BE READY. Projekt URBIO BAUHAUS je posvečen povečanju biodiverzitete v mestu, medtem ko projekt BE READY naslavlja toplotne otoke, kot posledico podnebnih sprememb.
Da bi dijakom približali tematike na zabaven način, smo na delavnici po uvodnem predstavitvenem delu, pripravili nagradni kviz z obrazložitvijo pravilnih odgovorov. Po podelitvi sladkih nagrad vsem sodelujočim, smo z dijaki na treh omizjih razmišljali o prilagoditvah na podnebne spremembe v mestu in pilotnem območju (Slovenski trg), toplotnih otokih v mestu in kje in kakšno biotsko pestrost si želijo v Kranju.
Vsem sodelujočim dijakom, njihovi profesorici, kot tudi Mestni Knjižnici Kranj, se lepo zahvaljujemo za uspešno izvedeno delavnico.
Okoljsko obarvan urbani sprehod (januar 2025)
Predstavnice Skupne službe varstva okolja Mestne občine Kranj so na urbanem sprehodu po Kranju dne 30.1.2025 predstavile pomen EU Interreg projektov CICADA4CE in Urbio Bauhaus.
Sprehod je vodila strokovnjakinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, članica strokovnega svetovalnega odbora projekta CICADA4CE ter ambasadorka trajnostnega in zelenega okolja Kranja, pridružili pa so se jim tudi župan MOK Matjaž Rakovec, podžupan MOK Janez Černe in dijaki tretjih letnikov Gimnazije Kranj.
Vabljena strokovnjakinja, ter članica Medvladnega odbora za podnebne spremembe Združenih narodov in soprejemnica Nobelove nagrade na področju proučevanja podnebnih sprememb, nas je opozorila na pomembnost:
-zagotavljanja čim večjega deleža prepustnih tal v urbanih okoljih (npr. pesek, tlakovci, …),
-zagotavljanja večjih zelenih površin (z notranjim okoljem),
-vzpostavljanja vodnih oz. mokrotnih površin v občini,
-uporabe novih zelenih rešitev v mestih (zelene stene, zelene strehe),
-sadnje novih dreves z možnostjo kapilarnega vleka (stik korenin z zemljo),
-možnost uporabe svetlih površin (ali naknadno pobarvanih na svetlo),
-zadrževanje padavinske vode in možni uporabi,
- rabe pitnikov in pršilnikov v vročih dneh.
Udeležencem pa je svetovala tudi čim aktivnejše sodelovanje in izražanje mnenja na javnih dogodkih povezanih z okoljem.
Mestna občina Kranj je sicer v letu 2024 pristopila k sodelovanju v treh projektih (poleg projektov Interreg Centralna Evropa CICADA4CE in Urbio Bauhaus, tudi projekt Interreg Podonavje BE READY) povezanih s prilagajanjem podnebnim spremembam in vključevanjem občanov pri iskanju rešitev.
V tej luči bomo v letošnjem in naslednjem letu pripravili še nekaj dogodkov, kjer bomo z deležniki iskali ideje za inovativne zelene, trajnostne in vključujoče rešitve - predvsem na območjih toplotnih otokov.
Predstavitveni novičnik projekta Interreg Centralna Evropa CICADA4CE (avgust 2024)
Vabimo vas k branju prvega novičnika z osnovnimi informacijami o partnerjih projekta, obsegu in izzivih ter namenu projektnih in pilotnih aktivnosti.