Čistilna akcija v Kranju je bila ponovno uspešna

V Mestni občini Kranj (MOK) so v sodelovanju z Zvezo tabornikov občine Kranj in Komunalo Kranj dopoldne izvedli tradicionalno, že 23. čistilno akcijo OČISTIMO KRANJ 2024 – Kranj ni več usran. Na širšem območju MOK je skupno čistilo okoli 6.300 ljudi. Zbrali so 17.820 kilogramov odpadkov, kar je skoraj tri tone več kot lani. Čistilno akcijo letos že četrtič zapored spremlja EKO teden. Poteka do vključno sobote, 30. marca, ključni poudarki so zelena infrastruktura, nujnost varovanja okolja in vpeljava trajnostnih praks v vsakdanjik slehernega.

 

V Kranju je čistilna akcija potekala dva dni. V petek, 22. marca, so jo odprli učenke in učenci kranjskih osnovnih šol s podružnicami, čistili so tudi otroci nekaterih vrtcev ter dijakinje in dijaki dveh srednjih šol. Poskrbeli so predvsem za čistočo in urejenost svoje bližnje okolice.

OŠ Janeza Puharja Center so dan namenili okoljevarstvenim vsebinam. »Na naši šoli smo se odločili za dan dejavnosti in pouk posvetili odgovornemu ravnanju z odpadki, čiščenju okolice in pogovoru o pomenu varovanju voda – 22. marec je namreč tudi svetovni dan voda,« je med drugim navedel ravnatelj Klemen Markelj. Pridružil se jim je župan Matjaž Rakovec, ki je izpostavil, da je najbolj vzpodbudno to, da se je letos čistilni akciji priključilo 20 vzgojno-izobraževalnih ustanov, hkrati pa je izrazil obžalovanje, da nekateri ljudje še vedno ne poskrbijo za svoje odpadke, pač pa jih raje odvržejo v naravo.

V soboto, 23. marca, je potekala vsekranjska čistilna akcija. Akciji čiščenja se je pridružilo 6.300 ljudi. Poleg organizatorjev, Zveze tabornikov občine Kranj (vsi štirje kranjski taborniški rodovi), so sodelovale še vse enote Civilne zaščite MOK, Komunala Kranj, krajevne skupnosti, prostovoljna gasilska in druga društva, lovske družine ter druge skupine in posamezniki. V letošnji čistilni akciji je tako sodelovalo 65 različnih organizacij.

Namen čistilne akcije je bil predvsem očistiti odpadke z urbanih in naravnih površin, ki so se nabrali v preteklem letu, lotili pa so se tudi nekaj črnih točk, na katere so opozorili občanke in občani.

 

Zbor organizatorjev čistilne akcije v Stražišču

Podžupanja MOK Manja Zorko, se je pridružila udeležencem čistilne akcije na območju Krajevne skupnosti Stražišče. »Velika  zahvala, da se vsako leto lahko zberemo in naredimo nekaj dobrega za naše okolje, gre Kranjskim tabornikom in Komunali Kranj, ki poskrbijo za izvedbo čistilne akcije. Brez vas, udeležencev, ki se vsako leto tako številčno odzovete povabilu k čiščenju okolice, pa Kranj ne bi bil tako zelen, kot je. V MOK si prizadevamo s celo vrsto ukrepov, tudi na področju ravnanja z odpadki in upravljanja z zeleno infrastrukturo, do leta 2030 doseči ambiciozne cilje, ki smo si jih zadali v Misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. In prav vsak korak, ki ga naredimo, na tej poti šteje. Naš današnji namen je, da bomo Kranj ponovno očistili nesnage in morda tako postavili tudi zgled komu, da začne ravnati bolj premišljeno,« je povedala ob tem.

 

Vodja čistilne akcije Očistimo Kranj – Kranj ni več usran, Tea Derguti, je izpostavila, da je za ohranjanje naravne in urejene okolice ključno ozaveščanje ljudi. »Dobro je, da vsaj en dan v letu namenimo razmisleku o tem, kakšno okolico si želimo; v Kranju bo v sklopu Eko tedna temu namenjenih kar osem dni. Akcija je tudi pokazatelj, kaj vse zmoremo, če se nečesa lotimo skupaj. Želim si, da bi bila to tako okoljska kot družbena akcija, ki združuje in povezuje. Kranjska taborniška društva, ki akcijo organiziramo skupaj z MOK in Komunalo Kranj, smo prostovoljci in ponosni smo, da se nam je letos pridružilo toliko ekip. Hvala za zaupanje!« Predsednik Krajevne skupnosti Stražišče, Jure Šprajc, je dodal, da je čistilna akcija pomemben dogodek za lokalno skupnost. »Ne gre samo za čiščenje, pač pa za skupno skrb za čisto okolje in za zgled, ki ga starejši s svojim aktivnim sodelovanjem postavljamo mlajšim. Letos so Taborniki Rodu zelenega Jošta, ki so se jim pridružili tudi skavti, poskrbeli, da bo Stražišče spet zasijalo.« Kranjski taborniki so letos vodili akcijo v dveh krajevnih skupnostih: v KS Stražišče in KS Drulovka – Orehek.

Čiščenje Kranja je sicer potekalo po navodilih Komunale Kranj – predvsem, kako se pravilno zbira, ločuje in odlaga zbrane odpadke – in enot Civilne zaščite MOK. Te so s svojim znanjem in izkušnjami ter po potrebi z ustrezno opremo priskočile na pomoč predvsem na bolj zahtevnih in zato tudi potencialno nevarnih lokacijah, zlasti ob vodotokih in na težko dostopnih območjih.»Najpomembnejša je varnost. Posamezniki in skupine, ki čistijo okolico, naj ne tvegajo, pač pa čiščenje brežin in drugih bolj nevarnih odsekov prepustijo našim usposobljenim enotam,« je uvodoma opozoril namestnik poveljnika CZ MOK Vid Krčmar.

Društvo za raziskovanje jam je na prošnjo in poziv Krajevne skupnosti Britof letos pomagalo pri čiščenju okolice ob reki Kokri v Britofu, Jamarsko društvo Carnium Kranj pa je pri Pungertu čistilo nabrežino nad izhodom iz rovov na Pungertu in zahtevnejše predele Kanjona Kokre. V čistilni akciji je sodelovalo tudi Društvo za podvodne dejavnosti Kranj – čistili so kanjon Zarice, Klub vodnikov reševalnih psov, Radioamateriji CZ MOK ter druge taborniške skupine oziroma rodovi.

 

Zbrali skoraj 18 ton odpadkov, ki v naravo ne spadajo

Vsako leto udeleženci čistilne akcije naletijo na različne odpadke. Letos je bilo v naravo odvrženih veliko pločevink ter druge embalaže hrane in pijač, med zbranimi odpadki so bili tudi takšni, ki sicer spadajo med kosovne odpadke. Komunala Kranje je na koncu poskrbela za odvoz vseh zbranih odpadkov – odpeljali so točno 17.820 kilogramov.

V čistilni akciji bioloških odpadkov sicer ne zbiramo, a nekateri udeleženci so izpostavili, da so na obronkih gozdičkov našli tudi kupe obrezanih vej in druge biološke odpadke. Odlaganje vrtnih odpadkov v naravo je lahko nevarno, saj kupi v sušnih obdobjih povečujejo tveganje za gozdni požar. Poleg tega na vrtovih rastejo različne rastline, nekatere med njimi so tudi invazivne. Z vnašanjem njihovih delov v gozd, lahko povzročimo nepopravljivo škodo.

Številne aktivnosti Eko tedna v znamenju zelene infrastrukture

Čistilno akcijo že četrto leto spremlja tudi Eko teden. »Osem dni, 33 dogodkov, terenski sprehodi in izleti, delavnice za otroke, filmi s pogovori, izmenjevalnica oblačil in pogovori občanov s strokovnjaki,« je naštela Katja Ropret Perne, vodja Eko tedna. Povedala je še, da je osrednji dogodek festivala Kavarna idej za zeleno prihodnost Kranja, s katerim bi radi občane spodbudili k razmisleku o zeleni infrastrukturi v Kranju. Potekal bo v četrtek, 28. marca, s pričetkom ob 18. uri v avli Mestne občine Kranj. Celotni program Eko tedna je dostopen na https://ekoteden.si/.