CITYCIRCLE na dogodku: Pospeševanje krožnega gospodarstva v Sloveniji

Na mednarodnem spletnem dogodku, ki se je odvijal 17. junija 2021, so številni ugledni govorci, dejavni na področju krožnega gospodarstva, predstavili dogajanje na tem področju ob začetku nove finančne perspektive. Pilotni primer inovativnih praks je predstavila tudi Mestna občina Kranj, kot partnerica evropskega projekta CITYCIRCLE.

 

Krožno gospodarstvo je osrednja tema novih evropskih razvojnih usmeritev, saj prehod v tak način gospodarjenja z viri ponuja obilo priložnosti, med drugim za razvoj inovacij, za povečanje snovne neodvisnosti, za zmanjšanje ogljičnega in okoljskega odtisa, za izboljšanje konkurenčnosti podjetij, za bolj enakopravni razvoj, za rast zelenega trga doma in v tujini.

 

Na mednarodnem spletnem dogodku, ki se je odvijal 17. junija 2021, so številni ugledni govorci predstavili dogajanje na področju krožnega gospodarstva v kontekstu nove evropske razvojne perspektive in nekaj zanimivih pilotnih primerov inovativnih praks na našem območju. Med njimi so bili med drugim predstavniki EIT Climate-KIC, največje skupnosti za inovacije v Evropi, predstavniki slovenskega HUB-a, strokovnjaki in inovatorji s področja krožnega gospodarstva ter predstavniki mednarodnih mrež in projektov.

 

Enega pilotnih primerov je predstavila tudi Mestna občina Kranj, ki je od leta 2019 partnerica evropskega projekta o krožnem gospodarstvu CITYCIRCLE. Vodja projektne skupine Marija Ahačič Premrl je pojasnila, kako se razvoja krožnega gospodarstva lotevajo v Kranju, kjer so prostor prepoznali kot omejen vir, direktor Komunale Kranj, d. o. o., Matjaž Berčon pa je udeležence seznanil s snovanjem Centra za krožno gospodarstvo. 

 

MOK tako v sodelovanju z vsemi občinski uradi pripravlja Strategijo prehoda v krožno gospodarstvo, kot pilotno območje za testiranje potencialnih priložnosti krožnega gospodarstva in povečanje konkurenčnosti vseh poslovnih lokacij v MOK pa so izbrali območje Primskovo.

 

Z organizacijo dogodkov in delavnic na temo krožnega gospodarstva na temo čim boljšega izkoristka prostora in njegovih prednosti Mestna občina Kranj ozavešča javnost in ljudem predstavlja koncept krožnega gospodarstva na nivoju domačega okolja in gospodinjstev. Eden od ciljev projekta CITYCIRCLE je nadgradnja informacijskega sistema s podatki o poslovnih lokacijah v Kranju, vzpostavitev mreže deležnikov, dvig ozaveščenosti o krožnem gospodarstvu in tudi izvajanje njegovih načel.

 

Dogodek so udeleženci sklenili z mislijo, da je pri prehodu v krožno gospodarstvo pomembno sodelovanje in povezovanje, saj smo prav vsi zemljani gradniki prehoda in lahko le skupaj poganjamo sistemsko spremembo, ki je potrebna za razvoj krožnega gospodarstva.