Energetska sanacija objektov Mestne občine Kranj-2. faza

O projektu

Kratka vsebina projekta:

Mestna občina Kranj si že več let aktivno prizadeva za čim večje prihranke energije in naravnih virov, med drugim tudi z energetskimi sanacijami javnih stavb. V prvi fazi, zaključeni leta 2019, so prenovili 12 objektov, v pripravi pa je že tudi tretja faza, ki predvideva energetsko sanacijo 20 objektov.

Župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec je z direktorjem podjetja Synco, d. o. o., Matevžem Pongračičem dne 7.4.2023 podpisal pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu, ki predvideva energetsko sanacijo skupno osmih objektov, in sicer Podružnično šolo Mavčiče (OŠ Orehek Kranj), Vrtec Čebelica, Vrtec Čira Čara, Vrtec Mavčiče, OŠ Simona Jenka, nekdanja trgovska šola, Kulturno društvo Brdo in Vrtec Čenča. Z omenjenim podjetjem MOK doslej še ni sodelovala, ima pa reference v Sloveniji in na tujem ter je izvedlo ter tudi zdaj izvaja podobne projekte že v nekaj drugih slovenskih občinah.

Približno tri milijone evrov vreden projekt, za katerega dobro polovico zagotovi zasebnik, slabih 50 odstotkov pa država s kohezijskimi sredstvi, bo zaključen do konca letošnjega leta, bodo pa glavnino del opravili med majem in septembrom. Večino objektov bodo v celoti energetsko sanirali – to pomeni posege, kot so izolacija fasade, menjava oken, izolacija strehe, zamenjava zastarelih kotlov, uvedba regulacije temperature, izolacija cevovoda, zamenjava osvetlitve ... –, v tistih, ki so jih v preteklosti že delno prenovili, pa bodo sanirali elemente, ki jih doslej še niso (varčna razsvetljava, obnova kotlovnice in podobno).

 

Financiranje:

Višina celotnih stroškov operacije je ocenjena na 2.682.119 EUR z DDV. Glede na višino sofinanciranja iz evropske kohezijske politike bo operacija sofinancirana v skupni višini največ do 1.305.350 EUR (85% sredstev prispeva EU, 15% RS).

www.eu-skladi.si

 

Osnovni namen in cilj operacije:

Osnovni namen investicijskega projekta je implementacija potrebnih ukrepov za celovito energetsko sanacijo in vzpostavitev učinkovitega energetskega upravljanja v obravnavanih javnih objektih, ki so v lasti MOK, z namenom funkcionalnega izboljšanja  in povečanja energetske učinkovitosti, zmanjšanja stroškov energije in vzdrževanja objektov ter zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in prašnih delcev.

Glavni cilj investicijskega projekta je v predvidenem obdobju in s predvidenimi finančnimi sredstvi celovito energetsko sanirati obravnavane javne objekte, ki so v lasti MOK, s ciljem zmanjšanja porabe energije ter posledično zmanjšanja tekočih obratovalnih stroškov v obravnavanih javnih objektih. S tem se bodo izboljšali tudi sami delovni pogoji za zaposlene in druge uporabnike objektov.

 

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada (www.eu-skladi.si)