Prejšnji teden smo v Kranju organizirali regijsko srečanje županov, razvojnikov in gospodarstvenikov z ministroma Matjažem Hanom in Aleksandrom Jevškom. Prvi je, kot veste, minister za gospodarstvo, turizem in šport, drugi za kohezijo in regionalni razvoj. Prava sogovornika za vprašanja o razvoju naše regije torej. Zato ne čudi, da je bila udeležba velika in da se je pogovor z ministroma kar zavlekel. Jasno, vprašanj je bilo veliko, odgovorov tudi. Dogodek je bil skrbno načrtovan in še bolje izpeljan. Vse je »štimalo«, kot rečemo. Priprava prostora, ozvočenje, vabila, sprejem gostov, postrežba, predstavitve. Vse pohvale ekipi Mestne občine Kranj in BSC, razvojni agenciji Gorenjske. Vse našteto je seveda ogrodje nekega dogodka, ki pa pravo vrednost dobi šele z vsebino. Vedno je tako. Najprej štal'ca, potem pa krav'ca.
Najbolj zadovoljen sem bil, da je srečanje izpadlo kot izmenjava mnenj med udeleženci in obema gostoma »iz Ljubljane«. Veliko smo jima imeli povedati in marsikaj zanimivega smo lahko izvedeli. Kot je povedal minister Han, je slovensko gospodarstvo ta hip v dobri formi, a zaradi težav evropske avtomobilske industrije je že jutri lahko precej drugače. Bistvene so naložbe v znanost in tehnologijo, je dejal minister. Minister Jevšek je opozoril na neenakomeren razvoj slovenskih regij, kar povzroča centralizacijo, demografske težave in migracije naših ljudi ob meji v sosednje države. Vesel sem, da njegovo ministrstvo pripravlja nov zakon o skladnem regionalnem razvoju, ki bo več pooblastil dal regijskim razvojnim agencijam. Ko berete »pooblastila«, ja, lahko mirno preberete tudi – denar. Ampak s pooblastili, logično, prihaja tudi odgovornost. Prav. Z veseljem jo bomo sprejeli. Še nekaj je povedal minister Jevšek, kar mi je močno ostalo v spominu: »Močne regije so temelj močne države.« Prav ima.
Pa je Gorenjska dovolj močna, da lahko tvorno prispeva k moči države? Seveda je. Samo skupaj moramo stopiti. Skupaj moramo poskrbeti za razvoj turizma, za dobre cestne in železniške povezave, za boljše energetsko omrežje ... in predvsem bomo morali stopiti skupaj, ko se bomo pogajali za tista »pooblastila«, o katerih sem pisal v prejšnjem odstavku. Sam stavim na mala in srednja podjetja. Zakaj? Zato, ker sem imel zadnje čase z njimi veliko stika in sem pridobil neverjetno zaupanje v to, da jih nobena kriza ne bo mogla streti. Ta podjetja so izvozno naravnana, temeljijo na sodobni tehnologiji, najvišje njihove vrednote so znanje, inovacije, razvoj. Zelo sem bil vesel, da sta bila na tem srečanju tudi Evelin in Andraž Krajnc iz podjetja Caretronic. Gre za letošnjo gorenjsko gazelo, ki se ukvarja z najnaprednejšo različico klicnega sistema za priklic medicinske sestre. Kdo ve, kako to deluje, zagotovo je zapleteno, je pa napredno, moderno, uporabno in predvsem plod lastnega znanja. Čestitke! Podjetje je v zadnjih petih letih početverilo (!) prodajo, in kot je zapisano v obrazložitvi – kot prava gazela so nekaj korakov pred konkurenco.
Rad bi se vrnil na začetek. Na ogrodje za srečanje z ministroma, ki je bilo pripravljeno, kot se »šika«. Veste, ko smo pri razvoju, sploh pa pri podjetništvu, so prav občine, regije in država tiste, ki morajo pripraviti dobro ogrodje za take poslovne zgodbe, kot jih recimo piše Caretronic. Za vsebino bodo podjetniki poskrbeli sami, o tem sem globoko prepričan. In še to. Srečanju smo dali naslov Gorenjska ima potencial. Meni se zdi posrečeno. Če ima Slovenija talent, ima Gorenjska potencial. No, pa talentov nam tudi ne manjka. Samo malo bolj ponosni moramo biti nanje, kajne.
Se vidimo,
Matjaž Rakovec,
župan