Jutri v Kranju Prešernov smenj
V Kranju imajo Prešernovo ulico, Prešernovo hišo, osnovno šolo in gimnazijo Franceta Prešerna, Prešernovo gledališče, Galerijo Prešernovih nagrajencev, Prešernov gaj, največji Prešernov kip ... Imajo pa tudi Prešernov smenj, ki ga vsako leto obišče na tisoče ljudi z vseh koncev Slovenije. Letošnji praznuje okrogel jubilej – minilo je dvajset let od prve izvedbe te prireditve. V sredo, 8. februarja, bodo staro mestno jedro Kranja zavzeli kulturniki, obrtniki, ustvarjalci vseh vrst.
Odprtje Prešernovega smenja bo 8. februarja ob 11. uri pred Prešernovim gledališčem Kranj, dogajanje pa bodo sklenili s pogovorom s Prešernovimi nagrajenci in nagrajenci Prešernovega sklada v gledališču ob 18. uri. Zbrane bodo nagovorili podžupan Mestne občine Kranj Janez Černe, predsednik Upravnega odbora Prešernovega sklada prof. dr. Jožef Muhovič in ministrica za kulturo Republike Slovenije dr. Asta Vrečko.
Zavod za turizem in kulturo Kranj je ob letošnjem Prešernovem smenju poskrbel za bogat program, ki je dostopen na tej povezavi. Obiskovalce 8. februarja 2023 v starem mestnem jedru Kranja čaka sejem domače in umetnostne obrti, Prešerna kuhna, nastopi pevskih zborov, folklornih skupin, lajnarjev, muzikal Povodni mož, koncert Vlada Kreslina, po mestu se bo mogoče zapeljati s kočijo … Vstop v muzeje, galerije in druge hiše kulture bo prost.
Kranj bodo obiskali Prešernovi nagrajenci – v letu 2023 sta to multidisciplinarna umetnica Ema Kugler in akademski slikar prof. Herman Gvardjančič – in nagrajenci Prešernovega sklada: pisatelj in novinar Dušan Jelinčič za roman Šepet nevidnega morja, dvanajst tablet svinca, skladatelj gledališke in filmske glasbe Drago Ivanuša za projekte med letoma 2019 in 2022, pianist Alexander Gadjiev za solistične recitale in izvedbe klavirskih koncertov na domačih in tujih odrih v zadnjih treh letih, akademski slikar Nikolaj Beer za cikel razstav v letih 2021 in 2022: Vračanje h koreninam (Celje 2021), razstava v galeriji Insula (Izola 2022) in razstava Izbrana dela 1986–2021 (Kranj 2022), filmski režiser in scenarist Matevž Luzar za film Orkester, arhitekturni atelje Medprostor za dosežke v preteklih treh letih (lesena hiša Hribljane, športna dvorana Šentvid, ureditev kompleksa Žičke kartuzije).
Podžupan Janez Černe bo zbrane nagovoril ob odprtju Prešernovega smenja ob 11. uri pred Prešernovim gledališčem Kranj, prav tako tudi obiskovalce ob odprtju razstave ob 70-letnici Gorenjskega muzeja ob 12. uri na gradu Khislstein. Nekaj čez 15. uro se bo s polaganjem venca največjemu slovenskemu pesniku v Prešernovem gaju v spremstvu podžupana Janeza Černeta priklonila ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, sledil bo ogled razstave Prešernovih nagrajencev in nagrajencev Prešernovega sklada v Galeriji na mestu pred Mestno knjižnico Kranj. Dve uri pred večerno prireditvijo Shod muz na Kranjskem Parnasi (ob 18. uri), na kateri se bo novinarka Patricija Maličev pogovarjala z nagrajenci – slavnostno jih bo nagovoril tudi podžupan MOK –, pa bo v Galeriji Prešernovih nagrajencev (ob 16.15) recital pesnice in pripovedovalke Anje Štefan ter odprtje razstave portretov nagrajencev, za katere je poskrbel fotograf Tone Stojko.
»France Prešeren je bil prav gotovo najbolj znani prebivalec Kranja v zgodovini in štejemo si v čast, da danes bivamo in ustvarjamo v okolju, ki ga je že v 19. stoletju obogatil ta veliki umetnik. Na njegov rojstni dan, 3. decembra, obeležujemo občinski praznik, na slovenski kulturni praznik in obletnico njegove smrti, 8. februarja, pa se mu priklonimo z največjim dogodkom v občini, Prešernovim smenjem. Kranj na ta dan povsem oživi. Zavzamejo ga kulturniki, obrtniki, ustvarjalci vseh vrst. Na Mestni občini Kranj se zavedamo pomena kulture in dodane vrednosti, ki jo prinaša. Podpiramo jo skozi vse leto in vsebinam namenimo okoli štiri milijone evrov. Osmega februarja pa jo postavimo na piedestal in jo častimo, kot ji to tudi pritiče. Vabljeni v Kranj,« je povedal župan Matjaž Rakovec.