Kranj štartal v mednarodni projekt izmenjav dobrih praks med petimi mesti
Mestna občina Kranj se je odzvala vabilu madžarskega mesta Székesfehérvár, s katerim je lani podpisala pismo o nameri o sodelovanju, in se vključila v mednarodni projekt Večno mladi, financiran z evropskimi sredstvi. V njem se povezuje pet mest, poleg Kranja in Székesfehérvárja še Zadar (Hrvaška), Opole (Poljska) in Alba Iulia (Romunija). Slednje bo med 4. in 6. novembrom gostilo prvega od štirih dogodkov, pri katerem bo poudarek na izmenjavi dobrih praks v urbanih politikah.
Mesto Székesfehérvár je lani ob postavitvi kipa Prešernovega madžarskega sodobnika v Parku La Ciotat podpisalo pismo o nameri o sodelovanju z Mestno občino Kranj (MOK). Za leto 2024 in 2025 so si Madžari zastavili mednarodni projekt Večno mladi, financiran z evropskimi sredstvi, v katerega so povabili tudi Kranj. V okviru tega se bodo predstavniki petih mest – to so Kranj, Székesfehérvár, Alba Iulia, Opole in Zadar – na štirih dogodkih zavzemali za krepitev medkulturnega dialoga, predvsem na področjih kulture in mladinske politike. Namen izmenjave dobrih praks je tudi ta, da bi regija v prihodnosti še bolj uspešno pridobivala sredstva Evropske unije.
Prvi dogodek v okviru tega mednarodnega projekta, ki ga financira Evropska unija, se bo začel v romunskem mestu Alba Iulia med 4. in 6. novembrom. Na njem bodo udeleženci omenjenih petih mest predstavili dobre prakse, kako mesto narediti bolj privlačno za mlade in jih tudi s tem obdržati v lokalnem okolju. Tridnevnega programa se bo udeležila tudi 6-članska delegacija iz Kranja. Vodila jo bo vodja Kabineta župana Katja Štruc. Preostali člani prihajajo z Urada za družbene dejavnosti, Sektorja za finance in splošne zadeve in Kovačnice – Podjetniškega inkubatorja Kranj. Kot primere dobrih praks bosta vodji Urada za družbene dejavnosti na MOK Andraž Jakelj in vodja poslovne enote Kovačnica – podjetniški inkubator Kranj Andraž Šiler predstavila oživljanje starega mestnega jedra s prenovo praznih objektov, ki jih je občina obogatila z vsebinami za mlade. Udeležencem bodo več povedali o obnovi nekdanje gradbene šole, v kateri je dodatne prostore dobila Glasbena in baletna šola Kranj, v njej pa domuje še Javni sklad za kulturne dejavnosti, ter prenovi nekdanje pošte, kjer deluje Kovačnica – Podjetniški inkubator Kranj. Slednja se bo v svoji predstavitvi osredotočila na poučevanje na prostem v okviru projekta School 21, ki je dvema kranjskima šolama preko Norveškega finančnega mehanizma prinesel novi pridobitvi – zunanji učilnici.
Matjaž Rakovec, župan: »Kot vselej poudarjam: mednarodno sodelovanje je pomembno – za širjenje obzorij in predvsem razvoj okolja, v katerem ustvarjamo. Menim, da bo ta mednarodni projekt, katerega nosilec je mesto Székesfehérvár, prinesel nove ideje in precej dobrega za skupnost, predvsem za mlade občanke in občane. Prva postaja je Alba Iulia, kjer se bodo člani delegacije seznanili s primeri investicij, sofinanciranimi z evropskimi sredstvi. V nadaljnjih srečanjih, torej na dogodkih v Zadru, Opolah in Székesfehérvárju, pa bodo na svoj račun prišli tudi predstavniki kulturnih društev in mladih, ki delujejo v MOK. V mednarodni izkušnji, ki jo ponuja MOK, jim želim najboljši možen izplen.«