Mestna občina Kranj najprodornejša občina v Sloveniji
Mestna občina Kranj je prejemnica nagrade Zlati kamen 2025 in je tako po izboru PlanetGV najprodornejša občina v Sloveniji za letošnje leto. Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec je nagrado prejel na konferenci Zlati kamen v Murski Soboti.
»Lokalne skupnosti smo nosilke razvoja države. Smo najbližje našim občankam in občanom, smo stična točka z gospodarstvom, znamo se povezovati tako na ravni regije kot države in predvsem smo najmanj obremenjeni z vsakodnevno politiko. Če na področju trajnostnega razvoja dobro delamo občine, bo dobro delala Slovenija. Mestna občina Kranj je le ena od številnih občin, ki se resnično trudimo na področju energetske učinkovitosti, pametnih skupnosti in smo na dobri poti zelenega razvoja. Sem pa izjemno ponosen, da je Kranj na tem področju lahko tudi zgled ostalim občinam,« je ob prejemu nagrade povedal župan MOK Matjaž Rakovec in ob tem čestital ostalim finalistkam izbora ter se zahvalil vsem sodelavkam in sodelavcem na Mestni občini Kranj, vsem zunanjim partnerjem in predvsem občankam in občanom za ves trud, da Kranj ostane občina, v kateri je prijetno živeti. »Na Mestni občini Kranj bomo ponosni nosilec nagrade Zlati kamen, ker vemo, da to ni nagrada za opravljeno delo, pač pa zaveza za naš trud še naprej,« je še dodal Matjaž Rakovec.
Nagrada Zlati kamen je namenjena razvojno najbolj prodornim občinam v Sloveniji. Izbrane občine so po besedah organizatorja izbora nosilke dobrih praks in so s svojim delom, razvojnimi prijemi in projekti odličen zgled za ostale. Na konferenci Zlati kamen pa se vsako leto srečujejo predstavniki lokalnih skupnosti, gospodarstva in vlade. Letošnja je bila namenjena prepoznavanju in nagrajevanju izjemnih pristopov na področju občinske energetike. Na razpravah, na katerih je s predstavitvijo dobrih praks v MOK sodeloval tudi podžupan MOK Janez Černe, so se udeleženci pogovarjali o energetski samooskrbi, prehodu na obnovljive vire energije, energetski prenovi stavb in gradnji nizkoenergijskih objektov.
Prav na tem področju je Mestna občina Kranj še posebej uspešna, saj smo v zadnjih letih vlagali ogromno truda in sredstev za prenovo javnih stavb, gradnjo električnih elektrarn, prenovo voznega parka mestnega potniškega prometa in podobno. Naj še enkrat več poudarimo, da je Kranj tudi del evropske misije podnebno nevtralnih in pametnih mest in da smo v okviru tega projekta predvideli inovativne ukrepe, zaradi katerih bo MOK bolj zelena, čista, varna in odpornejša na podnebne izzive, življenje v mestu in okolici pa kakovostnejše in prijetnejše.
Takole pa je strokovni svet obrazložil našo nagrado:
Slovenske občine je večinoma težko primerjati z Ljubljano. Toda letošnja prejemnica Zlatega kamna je prehitela Ljubljano na nekaj najpomembnejših področjih. V Kranju so med vsemi kraji pri nas prišli najdlje pri uvajanju tehnologij pametnega mesta. Kranj tu sodi med evropske dobre prakse. Nove prijeme uvajajo pri vključevanju prebivalcev v odločanje – na primer pri prenovi soseske Planina. Bili so med pionirji na področju trajnostnega ravnanja z energijo – in se niso ustavili. Tudi zato je Kranj med dvajsetimi zglednimi evropskimi mesti, ki sodijo v Misijo EU za podnebno nevtralna in pametna mesta. Ni jih strah eksperimentov – četudi pri poskusih včasih kaj spodleti. Pametna soseska z digitalnim dvojčkom, umetno inteligenco in strojnim učenjem, avtobusi kot potujoče merilne naprave, najnaprednejša pametna kartica, ohlajanje javnega prostora, okoljsko osveščanje osnovnošolcev. Še bi lahko naštevali.
V preteklosti je Kranj igral pomembno vlogo. Mesto je dalo ime deželi Kranjski. Bilo je med pionirji industrializacije pri nas. Zdaj ga odlikujeta inovativnost in drznost. In zdi se, da gre Kranj ponovno lahko tja, kamor ni prišla še nobena slovenska občina.
Nagrade sta podelila Robert Mulej, direktor SBR d. o. o., in Peter Ribarič, direktor Planet GV d. o. o.