MOK odprla prenovljeni objekt za glasbeno šolo in JSKD

Mestna občina Kranj je danes slovesno odprla prenovljeni objekt na Cankarjevi 2 v starem mestnem jedru, ki je sameval približno dve desetletji. Nove prostore nekdanje srednje gradbene šole bosta uporabljali Glasbena šola Kranj in Javni sklad RS za kulturne dejavnosti – Območna enota Kranj. Glasbena šola doslej ni imela možnosti poučevanja gibalno oviranih, kar se z novo pridobitvijo spreminja.

 

Kot kaže dokument identifikacije investicijskega projekta je bila stavba na Cankarjevi 2 v starem mestnem jedru Kranja – v preteklosti je bil njen naslov Mesto št. 96 – zgrajena leta 1912. Zgodovinski zapisi pa dodatno razkrivajo, da je bila že v 19. stoletju v njej dekliška in deška ljudska šola. Odslej bosta objekt na Cankarjevi 2, v katerem je nazadnje domovala srednja gradbena šola, uporabljali Glasbena šola Kranj, ki bo tako dobila dodatne prostore za izvajanje svoje dejavnosti, in Javni sklad RS za kulturne dejavnosti – Območna enota Kranj (JSKD). Obe enoti imata ločena vhoda, sanitarije in garderobe. JSKD se nahaja v pritličju. Ima dve učilnici, dve pisarni, čajno kuhinjo in sanitarije. V pritličju je še ena glasbena učilnica glasbene šole, skupne sanitarije za gibalno ovirane, kurilnica in prostor za čistilko. V prvem in drugem nadstropju se nahaja glasbena in baletna šola. V prvem nadstropju sta po dve učilnici za balet in skupinski pouk, garderobe in sanitarije, v drugem pa dve učilnici za skupinski pouk, čajna kuhinja, kabinet za individualni pouk, najbolje opremljena profesionalna snemalnica v Kranju in prostor, namenjen vadenju orkestrov, ki se po potrebi spremeni v koncertno dvorano – ta skupaj z izvajalci sprejme do 100 ljudi. Hodniki so prostorni, imajo velike garderobne omare. Mansarda je v celoti večnamenski prostor, svetel in v celoti toplotno izoliran. Pomembna pridobitev je dvigalo do drugega nadstropja, saj doslej glasbena šola ni imela možnosti poučevanja gibalno oviranih – to se zdaj spreminja. Kranj tudi s tem dokazuje, da postaja invalidom prijazno mesto.

 

S celovito prenovo in obuditvijo opuščenega objekta na Cankarjevi 2 se bo zmanjšala nadaljnja socialna degradacija v starem mestnem jedru Kranja, zagotovila učinkovita raba obstoječega urbanega prostora znotraj mestnega jedra, prenovljen objekt bo z novimi vsebinami prispeval k dvigu kakovosti vsakdanjega bivanja v mestu in prebudil staro mestno jedro, hkrati pa se bo ohranjala kulturna dediščina. Prenova objekta na Cankarjevi 2 znaša približno 1,8 milijona evrov. Poldrugi milijon evrov bosta prispevali Republika Slovenija in Evropska Unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, nekaj manj kot pol milijona evrov pa Mestna občina Kranj.

 

Na današnjem uradnem odprtju prenovljene stavbe so za glasbeni program poskrbeli učenci in učitelji Glasbene šole Kranj, v prostorih JSKD – Območne enote Kranj pa so postregli z likovno razstavo Centra za kulturne dejavnosti Kranj, različnimi projekcijami in razstavo kostumov.

 

 

Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj: »Stavbo na Cankarjevi 2 je Mestna občina Kranj dobila v last leta 2014 s pogodbo o brezplačnem prenosu državnega premoženja. V tem mandatu nam je Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko odobrila finančno podporo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Zavihali smo rokave in prenovili celoten objekt: vse prostore, notranje instalacije, streho, frčade, fasado. Na poti do uresničevanja cilja smo se srečali tudi s kakšnim izzivom, kot je otežena dobava materialov, značilna za ta čas, a nam je vendarle uspelo uresničiti, kar smo si začrtali. V Kranju se res veliko dela in dogaja na področju kulture, na kar smo lahko ponosni. V ponedeljek so učenke in učenci glasbene šole že imeli prve učne ure. Današnja številčna udeležba na uradnem odprtju pa kaže, da imamo podporo, da dobro delamo. Ob tem novem poglavju v starem mestu, na katerega je Kranj čakal dolga leta, se vam zahvaljujem za potrpežljivost – spoštovano vodstvo, učitelji, učenci, starši, predstavniki kulturnih društev, izvajalci, prav posebno pa se zahvaljujem sodelavcem z občine – ekipi, ki je delala na tem projektu.«

 

Damjan Damjanovič, direktor JSKD: »V veliko veselje mi je, da je Kranj eno od vodilnih mest, ki zelo podpira kulturo, predvsem ljubiteljsko. Hvala županu za to dejanje, da je združil glasbeno šolo in javni sklad za kulturne dejavnosti, kajti to je ena celica. Hvala mojim sodelavcem na območni izpostavi v Kranju. Da boste videli, kako resno smo zastavili stvari – naslednje leto pripravljamo vseslovensko predstavitev javnega sklada in njegovih dejavnosti prav v Kranju.«

 

Petra Mohorčič, ravnateljica Glasbene šole Kranj: »Od ustanovitve 1909 se je glasbena šola spopadala s prostorsko stisko, predvsem je bilo oteženo izvajanje skupinskega pouka, saj v objektih, ki smo jih uporabljali do sedaj, razen dveh manjših dvoran, ni bilo večjih prostorov, zato je pouk potekal po celotnem mestu. Na tej lokaciji tako prvič dobivamo lastne prostore za orkestre in baletke. Ta stavba postaja tretja stalna lokacija šole in je na pol poti med dosedanjima lokacijama, kjer bomo še naprej izvajali individualni pouk inštrumentov in petja. Nova lokacija bo zagotovo pripomogla k povezovanju vseh treh. Glasbena šola Kranj je hvaležna vsem, ki ste nam končno omogočili, da se, čeprav ostajamo v treh stavbah, počutimo povezano.«

 

Partnerji:

 

Kategorije:
sporocila-za-javnost