MOK vzpostavila digitalni zemljevid urejenih šolskih poti

Mestna občina Kranj je v sodelovanju s kranjskimi osnovnimi šolami vzpostavila priročni digitalni zemljevid šolskih poti. Ta je na voljo osnovnošolcem in njihovim staršem na prostorskem portalu MOK in spletnih straneh osnovnih šol, z njegovo pomočjo pa lahko na enostaven način najdejo najbolj primerne in urejene poti do izbrane šole.

 

Digitalni zemljevid šolskih poti je izdelan na podlagi Smernic za izdelavo učinkovitih načrtov šolskih poti, kriterijev in pregleda varnosti na šolskih poteh ter označevanj šolskih poti, ki jih je izdala Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa (AVP).

 

Njegov glavni namen je bil, da ima vsaka osnovna šola izdelan načrt šolskih poti, s katerim se ob začetku šolskega leta seznani vse učence in njihove starše, s čimer bi poskrbeli za varnejše šolske poti in varnejše šolske okoliše brez nesreč v prometu.

 

Otroci so namreč v prometu izpostavljeni številnim nevarnostnim in tveganjem, skrb za varnost otrok v cestnem prometu pa mora biti stalna naloga pristojnih inštitucij in tudi vseh deležnikov zagotavljanja varnosti v cestnem prometu. MOK je digitalizacijo načrtov šolskih poti OŠ v MOK opravila v letu 2024, v tem sklopu so bile izvedene naslednje faze:

 

  • pregled stanja šolskih poti in šolskega okoliša,
  • ocena stanja prometne varnosti na območju obravnavanih šolskih poti,
  • izdelava grafičnih prikazov šolskih poti (prenos poti z opozorilnimi točkami posameznega šolskega okoliša v digitalno obliko),
  • izdelava načrtov šolskih poti – en (1) tiskan izvod dokumenta za posamezno šolo,
  • obravnava načrtov skupaj s predstavniki občinskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPVCP), ki je sprejel Načrte šolskih poti OŠ v MO Kranj, in sicer za vseh 10 osnovnih šol (skupaj z 8 podružnicami): OŠ Franceta Prešerna Kranj, OŠ Simona Jenka Kranj, OŠ Janeza Puharja Kranj – Center, OŠ Stražišče Kranj, OŠ Orehek Kranj, OŠ Predoslje Kranj, OŠ Staneta Žagarja Kranj, OŠ Jakoba Aljaža Kranj, OŠ Matije Čopa Kranj, OŠ Helene Puhar Kranj, vključno z digitalizirano verzijo,
  • objava načrtov za dostopnost širši javnosti.

 

 

Priročnost zemljevida, razdelitev prometne infrastrukture na tri segmente in aktualizacija

 

Prednost novega digitalnega zemljevida šolskih poti je njegova priročnost in lahka dosegljivost na več spletnih straneh, tako na uradni strani Mestne občine Kranj kot tudi različnih osnovnih šol.

 

Na podlagi terenskih ogledov prometne infrastrukture so poti, ki jih uporabljajo otroci, na zemljevidu razdeljene na tri segmente:

 

  • Šolske poti – urejene (). Na teh poteh je urejena infrastruktura za pešce. Otroci, ob upoštevanju osnovnih cestnoprometnih predpisov, lahko te poti uporabljajo varno.

 

  • Šolske poti – opozorilo (). Na teh poteh je pomanjkljiva infrastruktura za pešce, vendar ob upoštevanju navodil in opreznostjo, lahko otroci te poti uporabljajo varno.

 

  • Šolske poti – manj varne (). Te poti ne izpolnjujejo pogojev določenih v smernicah za šolske poti. Infrastruktura za pešce ni urejena, gostota prometa je povečana. Udeležba otrok v prometu na teh odsekih ni varna.

 

Na zemljevidu so tudi določene lokacije, na katerih je potrebna interakcija. Označena so mesta, kjer sta potrebna pozornost in upoštevanje navedenih navodil:

 

  • Rumeni balonček (  ) označuje lokacijo, ki je infrastrukturno urejena, vendar se moramo kot udeleženci v prometu držati določenih pravil.


 

 

  • Rdeči trikotnik () označuje lokacije, kjer je zaradi neustrezne infrastrukture izpostavljena nevarnost.

 

 

Mestna občina Kranj bo skrbela za aktualizacijo digitalnega načrta šolskih poti, ki bo odražal dejansko stanje v ažurnem času. To pomeni, da se bodo določene poti z izboljšavami (ureditev pločnika, prenova ceste …) lahko spremenile iz rdeče v rumeno oziroma zeleno barvo.

 

Občina je izdelane načrte šolskih poti, ki jih je potrdil občinski SPVCP, poslala vsem kranjskim šolam, da jih objavijo na spletnih straneh, tako da so dostopni vsem učencem in njihovim staršem, kot tudi šolskim mentorjem prometne vzgoje. MOK spodbuja starše in šolske mentorje, da skupaj s svojimi otroki redno preverjajo stanje šolskih poti in izberejo najustreznejšo, obenem pa si bo  še naprej prizadevala za izboljšanje šolskih poti in večjo varnost tako otrok kot tudi drugih udeležencev v prometu.