Na ogled razstavi Gozdne vile in Fotografska videnja
Do 31. decembra 2021 sta v Galeriji Mestne občine Kranj na ogled samostojni razstavi članice in člana Fotografskega društva Janez Puhar Kranj. Izbor pod naslovom »Gozdne vile« Klavdije Žitnik v ospredje postavlja ženske in gozd kot kraj svetosti za njih. Fotografije so narejene na analogen način; na steklene plošče – ambrotipije. Simon Krejan, ki svoje posnetke spreminja v grafike in slike, pa se predstavlja z razstavo »Fotografska videnja«, ki prikazuje urbano okolje in naš vsakdan.
Klavdija Žitnik predstavlja serijo fotografij, ki globoko posegajo v sfero samozavedanja in so najlepši prikaz ženske senzibilnosti in kreativnosti. Fotografska tehnika mokri kolodij na steklu, ki jo avtorica uporablja, je za večino vidne svetlobe neobčutljiva. Tako so portreti izrisani v spektru ultravijolične in modre svetlobe, ne pa rumeno oranžne. Zaradi opisanega portreti izpadejo drugače, kot smo jih vajeni videti. Tu seveda ni naključja, je zavestna odločitev avtorice, da izbere orodje in tehniko, s katero doda svoji viziji portreta novo, umetniško dimenzijo.
»Razstavljena dela so nastala v letih 2020 in 2021 med 'covidno' zaporo in prikazujejo, kaj se lahko radovednemu in ustvarjalnemu človeku zgodi, ko pandemija profesionalno fotografsko kariero za nekaj časa popolnoma ustavi, ponudi pa čas za introspektivo, iz katere privre neskončna kreativnost. Uživam v čarovniji teh zares počasnih, a toliko bolj nagrajujočih starinskih tehnik, ki jih nadgrajujem z eksperimentalnimi pristopi,« pojasni Klavdija Žitnik.
Kot je povedal avtor Simon Krejan, je svojo razstavo snoval zadnji dve leti. Lahko jo razdelimo na pet sklopov. V prvem so predstavljene zgodbe iz fotografije enega in istega drevesa. Če si jih ogledamo, vidimo variacije in preigravanje različnih likovnih elementov, ki so združeni v harmonično celoto. »Grafika« drugega sklopa - s sprehoda po mestu ‑ je mojstrsko izčiščena, glavna vloga človeške figure, ki je skupni imenovalec tega sklopa, pa zaradi tega ravno prav poudarjena. V tretjem sklopu se tu in tam poigrava z refleksi oziroma kolažem več fotografij, s čimer človeški figuri odvzame vlogo statista in jo vplete v neko novo zgodbo. Portreti četrtega sklopa niso zgolj portreti. Postali so povedni z dodatki struktur iz odsevov, ki so bili »pobrani« na ulici, enako kot portretiranci, avtor pa jih je združil s pomočjo računalniške obdelave v zanimive tandeme. Peti sklop ‑ mesto v dežju , vrvež, nemir in hitenje, vse to je uspelo Simonu Krejanu poustvariti z načinom fotografiranja teh posnetkov.
Razstava »Fotografova videnja« ponuja veliko več, kot le dobre fotografske posnetke. Vsaka slika si zasluži pozoren pogled obiskovalca in še nekaj trenutkov poleg za razmislek o tem, kako in kaj nam avtor z njo pripoveduje.
Za ogled razstav ni potrebna predhodna najava, je pa treba ob vstopu v stavbo mestne občine predložiti dokazilo o izpolnjevanju enega od pogojev PCT.