Na Planini zasadili drevored hrušk v sodelovanju z Gorenjsko banko
Mestna občina Kranj nadaljuje z ozelenjevanjem mesta v sodelovanju z lokalno skupnostjo. Tokrat je združila moči z Gorenjsko banko, d. d., Kranj in skupaj so na zahodnem delu Ceste Rudija Šeliga zasadili drevored 26 hrušk, ki bodo vsako pomlad pomembno pripomogle k zgodnji paši čebel.
Med cesto in pred kratkim zgrajenimi večstanovanjskimi stavbami na Ulici Rudija Šeliga 1, 3 in 5 je zdaj drevored 26 hrušk vrste Pyrus calleryana 'Chanticleer'. Da bi ta predel zasadili z drevjem, je bila tudi želja nekaj tamkajšnjih stanovalcev in enega od dreves sta včeraj simbolično zasadila župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in predsednik uprave Gorenjske banke, Mario Henjak. To je zdaj že peti drevored po vrsti, ki ga je Mestna občina Kranj (MOK) zasadila s podporo podjetij, ki delujejo v Kranju, zadnjega so pred kratkim v akciji »KR posvoji drevo«, v kateri so poleg podjetij sodelovali tudi občani kot botri.
»Kako lepo nam gre pri ozelenjevanju Kranja! Za sodelovanje in s tem za podporo zelenemu Kranju se tokrat iskreno zahvaljujem Gorenjski banki. Vemo, da imajo v svojem logotipu čebelo, vemo pa tudi, da je od čebel in drugih opraševalcev odvisne kar 70 odstotkov pridelane hrane. In te hruške, ki bodo zrasle v res očarljiva drevesa in se v jeseni odenejo v mavrico barv, bodo ob bližnjih zelenicah zagotavljale zgodnjo pašo čebel. V soboto je bil dan sajenja medovitih rastlin, v Kranju pa taka drevesa sadimo skorajda ves čas: čebelam koristne so vijolične jelše, ki smo jih zasadili dan pred gregorjevim, tak je poljski jesen, ki od decembra raste pri Supernovi Qlandii, pa lipovci ob Cesti Staneta Žagarja, ki smo jih zasadili lani in predlani. Ravnokar smo na Trgu Rivoli zasadili še 20 dreves, ki bodo prav tako privabljala čebele in druge opraševalce, pet novih dreves je tudi na Kidričevi na Zlatem polju. Zasaditve in vzpostavljanje drugih zelenih površin so le eden od korakov pri našem zavzemanju za trajnost, za zdravo okolje in veseli me, da nas pri tem podpira tudi lokalno okolje, tokrat Gorenjska banka,« se je zahvalil župan Matjaž Rakovec in predsedniku uprave Gorenjske banke Mariu Henjaku izročil listino, ki potrjuje, da je tudi ta gorenjska družba del zgodbe o zelenem Kranju.
Župan MOK Matjaž Rakovec in predsednik uprave Gorenjske banke Mario Henjak ob predaji listine in pogodbe o donatorstvu.
Varovanje okolja tudi z razvojem digitalnega bančništva
Mario Henjak je ob tem povedal: »Že pol stoletja je Gorenjska banka del Kranja in v tem času je postala pravi simbol mesta. Ponosni smo, da lahko podpiramo projekte, ki prispevajo k višji kakovosti bivanja v mestu ter varovanju okolja. Uspešno sodelujemo z Mestno občino Kranj in skupaj skrbimo, da mesto z novim drevoredom postaja čedalje bolj zeleno. Tudi Gorenjska banka je zavezana k varovanju okolja – digitaliziramo naše procese in prehajamo na brezpapirno poslovanje, pri čemer smo od 2016 dalje digitalizirali 20 milijonov dokumentov in tako ohranili več kot 2.000 dreves. Usmerjamo se v razvoj digitalnega bančništva, da lahko fizične in pravne stranke kjerkoli in kadarkoli urejajo vsakodnevne bančne storitve. Komitente spodbujamo k čim bolj trajnostnemu vedenju na področju bančništva – z uporabo mobilne in spletne banke, digitalnih izpiskov ali odločitvijo za najem eko stanovanjskega kredita, ki omogoča ugodnejše financiranje ekoloških naložb. Z vztrajnimi koraki v smeri digitalnega, odgovornega in k strankam usmerjenega bančništva želi Gorenjska banka tako postati del spremembe, ki omogoča lepši jutri zaposlenim, strankam in širši skupnosti.«
Prilagodljivo in očarljivo drevo
Kranj je torej bogatejši še za en drevored. Te vrste hrušk sicer doslej v MOK še niso sadili, medtem jo v tujini zelo pogosto, zlasti v mestnih okoljih ob cestah, trgih, parkiriščih, trgovinskih centrih, v industrijskih conah … Gre namreč za prilagodljivo drevo, ki brez težav premaguje stres rasti v mestu in kljubuje tudi hudi suši. Pyrus calleryana 'Chanticleer' je majhno do srednje visoko drevo (zraste med 7 in 12 metri v višino in do 5 metrov v širino) z urejeno, gosto krošnjo s svetlečimi isti in obilnimi cvetovi, s čimer ptičem ponuja idealno gnezdišče. Spomladi se za en teden odene v belo preobleko cvetov, jeseni pa v mešanico jesenskih barv od oranžne do temno rdeče. Redki plodovi v obliki jabolka, veliki do največ 1,5 cm, so rdečerjave barve in predstavljajo hrano za ptiče.
Avtor: Luka Kotnik/Mediaspeed