V prejšnji številki Kranjskih novic sem se spraševal, kako je z dobrimi novicami. Če jih je lahko preveč. Verjamem, da ste se strinjali z mano, da nas svet vsak dan bombandira s slabimi novicami. In smo zato lahko še kako veseli, če do nas pridejo dobre, lepe novice. Ne, nikoli jih ni preveč.
Dobre novice pa je treba deliti. Z vami zato, da veste, kaj dobrega se v naši občini dogaja. Po drugi strani pa se tako lahko zahvalim vsem, ki ste tako ali drugače zaslužni za razvoj Kranja. Za dobre novice!
Teh tudi ta mesec ni manjkalo. Dovolite, da omenim le tiste, ki so za vse nas, ja - kaj hočemo, najbolj oprijemljive. Dobro veste, da občine od države dobimo denar prek povprečnine za izpolnjevanje naših nalog. Teh pa je iz leta v leto več, hkrati pa se še vse draži. Potrebe so pa tudi iz leta v leto večje. Mestne občine smo najbolj na udaru, saj moramo poskrbeti za precej več nalog kot kakšne manjše. Pa ne želim jamrati. Namesto tega smo raje zavihali rokave in iskali denar še kje drugje. Vse za to, da lažje uresničujemo projekte, ki so za vse nas še kako pomembni. Tak je recimo most pri nekdanji Planiki. Velik zalogaj je to. In zato smo bili še kako veseli izjemno dobre novice, da smo uspeli pridobiti evropska in državna sredstva. Skupaj več kot 1,3 milijona evrov! Pa še kakšen milijon si obetamo iz naslova protipoplavne zaščite. Učinke lahko vidite že sami, če se sprehodite do Save. Evropski in državni denar smo dobili tudi za kolesarske in pešpoti na Planini, zelo pa nas je razveselila novica, da bomo lahko črpali več kot 1,8 milijonov za digitalizacijo in optimizacijo prometa. Sliši se učeno, pa sploh ni. Denar bomo namenili za uvajanje modernih digitalnih tehnologij, ki bodo po eni strani služile udeležencem v prometu, po drugi strani pa tudi nam, ki bomo tako lažje načrtovali prometne smernice od načrtovanja kolesarskih poti do recimo izboljševanja voznih redov mestnega potniškega prometa.
Mnogi se kar prestrašijo, ko slišijo besede, kot so digitalizacija, moderne tehnologije in podobno. Strah je odveč. Prejšnji teden smo v stavbi občine gostili konferenco za starejše, ki jo je organizirala Ljudska univerza Kranj. Udeležba je bila odlična, tema pa nadvse pomembna. Varnost na spletu, varnost ob vsakem kliku. Z velikim zanimanjem so naši starejši občanke in občani prisluhnili nasvetom, kako se izogniti pastem, ki jih ponuja splet. Veste, kaj to pomeni? Da te »novotarije« tudi uporabljajo! Če torej skrbimo za »digitalizacijo in moderne tehnologije«, skrbimo prav za vse vas. Izgovorov, strahov in podobnega ne sme biti!
Z eno tako »novotarijo« sem se sam spopadel prejšnji teden, ko smo snemali prvo epizodo podcasta Iz Kranja. Ko so moji sodelavci prišli k meni z idejo o snemanju podcastov, sem si mislil, kaj mi (nam) je pa zdaj še tega treba. Strah in pomisleki so bili odveč. Prva epizoda je bila namenjena prav temu, o čemer sem pisal zgoraj - mobilnosti. Tema je pomembna in zanimiva za vse. Zato je prav, da se o njej pogovarjamo in da naša mnenja delimo tudi z vami, drage občanke in občani. Pogovor z voditeljem Tonijem Cahunkom in izjemnim strokovnjakom za mobilnost Andrejem Brglezom je bil tako fin, da smo ga mimo mikrofonov in kamer še dolgo nadaljevali. Verjamem, da si ga boste tudi vi z veseljem ogledali oziroma poslušali. Če do zdaj niste vedeli, kaj to sploh je, ali pa niste še nikoli poslušali kakšnega podcasta, je zdaj pravi čas. Novotarija? Nič hudega. Smo se zmenili, da se jih ne bojimo, kajne!
Matjaž Rakovec
župan