O Japonski v Medgeneracijskem centru Kranj

Skupina ljubiteljev japonske kulture, ki se sestaja v Medgeneracijskem centru Kranj, je pripravila zaključno srečanje, na katero je povabila tudi župana Matjaža Rakovca in osnovne šole, ki sodelujejo pri dopisovanju s šolami iz japonskega mesta Fukui. Zbrani so se seznanili z nekaterimi navadami iz vsakdanjega življenja na Japonskem, župan jim je predstavil zgodbo sodelovanja s Fukuijem, šolarji pa so se preizkusili še v izdelovanju origamijev.

 

Vodja skupine ljubiteljev japonske kulture, Kranjčan Rado Pintar, je na zaključnem srečanju v Medgeneracijskem centru Kranj predstavil nekatere navade iz vsakdanjega življenja na Japonskem, kot so pozdravni prikloni, župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec pa je z zbranimi delil še sveže vtise z obiska v mestu Fukui in izpostavil spoštovanje do sočloveka, ki ga je na Japonskem čutiti povsod.

 

Učenke in učenci OŠ Matije Čopa, OŠ Orehek, OŠ Janeza Puharja in OŠ Franceta Prešerna so na srečanju aktivno sodelovali z vprašanji ter preizkusili svoje spretnosti pri izdelavi origamijev in uporabi palčk pri jedi. "Veseli smo, da lahko otrokom omogočimo to posebno mednarodno  izkušnjo in se skupaj učimo eni od drugih za boljši jutri," je poudaril župan.

 

Fukui je po podatkih japonskega raziskovalnega inštituta peto leto zapored mesto najbolj srečnih ljudi na Japonskem. Med drugim so izredno ponosni na nov hitri vlak, ki za več kot 500-kilometrsko pot iz Tokia do Fukuia potrebuje slabe tri ure. Obratuje od marca letos. Prefektura Fukui je najbolj znana po dinozavrih, saj so na tem območju našli največ njihovih ostankov na japonskih tleh. Pohvalijo se lahko z enim od treh največjih muzejev o dinozavrih na svetu, vsako leto ga obišče okrog 940.000 ljudi. Sodelovanje Kranja in Fukuia se je začelo leta 2022, v prihodnjem letu pa mesti načrtujeta poglobitev vezi. Kranj bo prvo evropsko mesto, s katerim se bo Fukui pobratil.

Kategorije:
aktualno