Odprli razstavo risb srednješolcev na temo zasvojenosti

Lokalna akcijska skupina za preprečevanje zlorabe drog (LAS) je skupaj s kranjskimi srednjimi šolami in javnimi zavodi tudi letos pripravila preventivno akcijo Stop zasvojenosti. Ob tem je nastala tudi razstava risb kranjskih dijakinj in dijakov, ki bo v Galeriji na mestu pred Mestno knjižnico Kranj (MKK) in v notranjih prostorih na ogled do 24. marca 2023. Razstavo je odprl župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec.

 

Z risbami, kako kranjski srednješolci s svojimi očmi vidijo to tematiko in pomen preventivnega delovanja, se predstavljajo Gimnazija Franceta Prešerna, Gimnazija Kranj ter Šolski center KranjEkonomska, storitvena in gradbena šola, Strokovna gimnazija in Srednja tehniška šola. »Risbe zelo neposredno prikazujejo, kaj dandanes po mnenju mladine lahko najbolj zasvoji, so bili pa pri ustvarjanju izredno kreativni, tako da si je razstavo brez dvoma vredno ogledati,« je v kratkem nagovoru izpostavila vodja programa Lokalne akcijske skupine za preprečevanje zlorabe drog, Suzana Gladović.

 

Odprtje razstave Stop zasvojenosti so nadgradili še z izborom kratkih misli na temo zasvojenosti, ki so jih pripravili v LAS, nato pa jih je skupina tekačev ­– dijakov ter predstavnikov MOK in LAS –, ponesla od zavoda do zavoda in njihovim predstavnikom predala kratko misel o zasvojenosti. Obiskali so nekaj kranjskih in srednjih osnovnih šol, vrtec Janina, VDC Kranj, ZD Kranj, kranjske policiste, Prešernovo gledališče Kranj, Glasbeno šolo Kranj, Gorenjski muzej, CSD Gorenjska oziroma Škrlovc – dnevni center za mlade in družine in Labirint – Center za pomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo zasvojenih …

 

Celotno zbirko misli so na koncu pred Galerijo na mestu izročili tudi županu MOK Matjažu Rakovcu. Eno od misli je  pred zbranimi tudi na glas prebral. »V življenju velikokrat slišimo, kako pomembno je vedeti in znati. Žal pa premalokrat slišimo, kako pomembno je učiti se o sebi in drugih. Če bomo znali poskrbeti zase ob drugih in pustili drugim, da dobro skrbijo zase ob nas, smo zmagovalci! Zasvojenosti tako lahko samo pomahamo od daleč!«

 

Zahvalil se je tekačem, ki so razdelili spodbudne misli po kranjskih šolah in javnih zavodih, sodelujočim dijakinjam in dijakom za risbe ter lokalni akcijski skupini, ker je povezala šole in javne zavode ter izpeljala celotno ozaveščevalno akcijo. »Z ozaveščanjem lahko preprečimo marsikaj, ali pa vsaj dosežemo, da nekdo stopi na zavoro, preden ga potegne pregloboko. Vendar pa ni nikoli prepozno reči 'ne'. V Mestni občini Kranj imamo dobro zastavljen sistem in številne programe, ki pomagajo ljudem premagati različne zasvojenosti. A preventiva je brez dvoma veliko boljša kot kurativa, zato je prav, da začnemo s to tematiko naslavljati že mlajše populacije, jih aktivno vključevati v to in lep primer tega je prav ta akcija. V Kranju imamo poleg tega številne programe, športna in kulturna društva z aktivnosti, ki mladim ob prijetnem druženju lahko kakovostno zapolnijo čas, pa še nova znanja in veščine pridobijo.«

 

Ob odprtju je potekal tudi Dan brez alkohola, ki so ga pripravili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z MOK. Na stojnici pred Mestno knjižnico Kranj je dopoldne potekal pogovor s strokovnjaki o zdravih življenjskih izbirah v našem vsakdanu, med katere sodi tudi odgovoren odnos do pitja alkohola, in opori pri opuščanju nezdravega življenjskega sloga ter o virih pomoči v regiji. Pripravili so tudi nekaj kvizov in preskusov z različnimi pripomočki, ki so med drugim ustvarili vtis okajenosti, tako da so se sodelujoči lahko prepričali, kako težko je v takem stanju ohraniti ravnotežje in bistre misli ter je zato potencialno zelo nevarno tako za okajenega kot ljudi okoli njega.