Olimpijske igre s pridihom Kranja

Kranj se je prvič v zgodovini pobratil z neevropskim mestom, kitajskim mestom Zhangjiakou, kjer bodo februarja 2022 zimske olimpijske igre. »Kranj je imel doslej 20 pobratenih mest, vsa so evropska, večina sodi pod države nekdanje Jugoslavije. Zhangjiakou je prvo mesto z druge celine, s katerim se je Kranj pobratil. Ponosni smo na ta zgodovinski korak. Veselimo se sodelovanja s kitajskimi kolegi, izmenjave izkušenj in znanja,« je ob podpisovanju listine o pobratenju med Kranjem in mestom Zhangjiakou, ki je sredi decembra potekalo prek spletne platforme Zoom, povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.

 

Mestna občina Kranj in Zhangjiakou sta pred leti navezala stike, ki so se usmerili predvsem v dve področji: šport in podjetništvo. Nekatera kranjska podjetja so s tem kitajskim mestom vzpostavila poslovne vezi. Leta 2019 je kitajska delegacija obiskala Kranj. Obe mesti sta si izmenjali primere dobre prakse, določili področja sodelovanja in podpisali pismo o nameri za prijateljsko sodelovanje, ki sta ga sredi tega meseca nadgradili s pobratenjem.

 

Tehnološko najbolje opremljen skakalni center na svetu

Mesto, ki leži severozahodno od Pekinga, bo februarja 2022 eno od prizorišč zimskih olimpijskih iger, na katerem se bodo merile reprezentance v smučarskih skokih, smučarskem teku, biatlonu, nordijski kombinaciji, deskanju na snegu in smučanju prostega sloga. Prav šport je tisto, kar najmočneje povezuje Kranj in kitajsko pobrateno mesto. Zhangjiakou se ponaša z najsodobnejšo infrastrukturo v zimskih športih, Kranj pa je znan po dobro postavljenem šolskem sistemu za mlade športnike, kakovostnem delu v športnih klubih in izkušenem trenerskem kadru. Posledica naštetega so odmevni rezultati, med katere sodijo tudi olimpijske kolajne in odličja z drugih tekem največjih mednarodnih razsežnosti. Kranj ima znanje, Kitajci drugo najmočnejše gospodarstvo na svetu.

 

 

Pomemben prispevek znanja in izkušenj iz Kranja se kaže v olimpijskem skakalnem centru v Zhangjiakouu, kjer se bodo februarja podeljevale olimpijske kolajne – pri izgradnji tega je sodelovalo kranjsko podjetje MANA Original. Prispevalo je tehnični dizajn skakalnice, dobavo in montažo večjih tehnoloških komponent skakalnice na zaletišču in doskočišču. Med drugim so dobavili ledeno smučino z vso pripadajočo opremo, umetno doskočišče za poletne skoke, vetrno zaščito, luči za zaletišče, celotno zaletišče z zaletnimi rampami in stopniščem za medije. Skakalni center je trenutno tehnološko najbolje opremljen na svetu in ima kot prvi vgrajeno gretje zaletnih prostorov, kar je v hudem mrazu, kot je bil na prejšnjih olimpijskih igrah v Pjongčangu (2018), za skakalce zelo pomembno.

 

»Odpiramo novo poglavje našega prijateljstva. Zimske olimpijske in paralimpijske igre v Pekingu 2022 prinašajo spektakel. Zhangjiakou, ki bo gostil tekme v panogah na snegu, je prejel ogromno pozornosti in podpore z vseh koncev sveta, tudi iz Kranja. Leta 2019 se nam je pri izgradnji skakalne infrastrukture v olimpijski zgodbi pridružilo podjetje MANA Original, s tem smo prejeli tehnično podporo iz Kranja. Zdaj smo s Kranjem pobrateni in v prihodnosti bomo naše sodelovanje še okrepili v korist obeh mest,« je ob podpisu listine o pobratenju povedal župan Zhangjiakoua Zhao Wenfeng.

 

Kitajski zid in pametne postelje

Zhangjiakou ima 4,65 milijona prebivalcev. Zaradi strateške pozicije mu pravijo tudi severna vrata Pekinga. Na severu in zahodu meji na Notranjo Mongolijo. Na območju Zhangjiakoua si je mogoče ogledati tudi del najdaljše strukture, ki jo je kdajkoli zgradil človek, to je veliki kitajski zid. Vožnja s hitrim vlakom do 180 kilometrov oddaljenega Pekinga traja 50 minut. Mesto je znano tudi po obsežnih podatkovnih  centrih, velja za eno od najhitreje rastočih kitajskih regij  v industriji masovnih podatkov. Velik poudarek daje obnovljivim virom energije. Ruralno območje slovi po grozdju in vzreji krav.

 

 

V zadnjih letih se mesto osredotoča tudi na razvoj športnega turizma. Kitajci so v vlogi olimpijskega gostitelja prepoznali zgodovinsko priložnost za razvoj panog na ledu in snegu. V sezoni po razkritju, da bo Peking gostitelj zimskih olimpijskih iger 2022, se je obisk smučišč povečal za 30 odstotkov. Igre, ki se bodo začele 4. februarja 2022, končale pa 20., oglašujejo kot trajnostne, saj naj bi na vseh prizoriščih uporabljali le obnovljive vire energije. Še zanimivost: tehnološki napredek bodo med drugim uporabili tudi pri ležiščih v olimpijski vasi v Zhangjiakouu. Pripravljajo namreč pametne postelje s spominsko peno in senzorji, ki bodo zbirali podatke o fizičnem stanju športnikov – srčni utrip, dihanje ... Na podlagi teh bodo trenerji in strokovni štabi lahko sledili dnevnemu počutju svojih varovancev in njihovi pripravljenosti.

 

Med nastopajočimi na igrah bodo tudi športniki iz kranjskih klubov. Zadnja Kranjčanka z olimpijsko kolajno je Vesna Fabjan. Besničanka se je v Sočiju leta 2014 dokazala z bronom v smučarskem teku. Na istih igrah je dve odličji (srebrno in bronasto) osvojil član Smučarskega kluba Kranj, skakalec Peter Prevc, sicer skakalec iz Selške doline, ki si je družinsko gnezdo ustvaril v Radovljici. Na Kitajskem bo med glavnimi slovenskimi aduti za olimpijska odličja članica Tekaškega smučarskega kluba Triglav Kranj Anamarija Lampič, sicer doma v Valburgi (občina Medvode).

 

 

Fotografije: arhiv mesta Zhangjiakou