Opozorilo MOK pred drsanjem na zamrznjenih jezerih
Zaradi nizkih zimskih temperatur so številna jezera zaledenela in imajo videz naravnih drsališč. Na Mestni občini Kranj odsvetujejo tovrstno aktivnost v naravi, saj drsanje na prostem nikoli ni povsem varno. Ob tem opozarjajo, da je drsanje na zaledenelih jezerih na lastno odgovornost.
Narava v zimskem času dobi posebno podobo, ki vabi k številnim zunanjim aktivnostim. Na svoj račun pridejo ljubitelji smučanja, sankanja, teka na smučeh in tudi drsanja.
Pri tem pa moramo imeti vedno v mislih dejavnike tveganja in zagotavljanja varnosti. Na Mestni občini Kranj (MOK) odsvetujejo drsanje po zamrznjenih jezerih. To je lahko privlačno zaradi zimske idile in brezplačne uporabe, obenem pa je lahko tudi zelo nevarno. Ledena skorja lahko daje lažen videz trdnosti, pri tem pa je treba vedeti, da drsanje v naravi nikoli ni povsem varno.
Tudi na Gasilsko reševalni službi Kranj zaradi varnosti odsvetujejo drsanje na jezerih. Na ledu ni stoodstotne varnosti in zato vsak drsa na lastno odgovornost.
Če se občanke in občani kljub opozorilom odločijo za drsanje na prostem, MOK svetuje, naj upoštevajo priporočila Uprave RS za zaščito in reševanje za zagotavljanje varnega gibanja po zaledenelih površinah:
- Na led nikoli ne gremo sami.
- Preden se odpravimo na led, o tem obvestimo svoje bližnje, preverimo vremenske podatke, zlasti temperaturo in padavine.
- Na ledeni ploskvi ocenimo debelino in barvo, pregledamo razpoke in poslušamo poke.
- Na led gremo vedno dobro pripravljeni in opremljeni.
- Seznanimo se z ukrepi v primeru nesreče in preizkusimo osebno reševalno opremo.
MOK občanke in občane vabi, da za drsanje izberejo lokacije, kjer to lahko počnejo na varen način. Drsanje je urejeno na pokritem mestnem drsališču na Slovenskem trgu, kjer uporabniki z lastno opremo lahko drsajo brezplačno, in v Ledni dvorani Kranj – urnik in cenik sta dostopna na tej povezavi.