Plesalke iz pobratenega mesta La Ciotat jutri nastopajo na občini

Mestna občina Kranj po več kot desetletju premora znova izvaja izmenjavo s svojim prvim pobratenim mestom La Ciotat. V glavni vlogi so plesalke in učiteljice plesa Académie de danse de La Ciotat, ki te dni v Kranju svoje plesne izkušnje delijo z baletnim oddelkom Glasbene šole Kranj. Stik so navezale tudi z Gimnazijo Franceta Prešerna in Gimnazijo Kranj na urah francoščine. Jutri ob 19. uri pa se bodo predstavile občankam in občanom na prireditvi v občinski avli. Nastopili bodo tudi učenke in učenci kranjske glasbe šole, prireditev pa bodo povezovali dijaka in dijakinji obeh kranjskih gimnazij.

 

Vse od leta 1958, ko je Kranj dobil svoje prvo pobrateno mesto, francoski La Ciotat, sta občini izvajali izmenjave med mladimi. Pred dobrim desetletjem so te zamrle, ponovno pa sta jih obudili lani, ko je Mestna občina Kranj (MOK) dijakinjam in dijakom Gimnazije Kranj in Gimnazije Franceta Prešerna Kranj omogočila izmenjavo na Azurni obali. Te dni MOK gosti francosko mladino, in sicer 14 plesalk in učiteljic plesa, ki izmenjujejo svoje plesno znanje z baletnim oddelkom Glasbene šole Kranj. Na urah francoščine so dekleta navezala stik z dijakinjami in dijaki obeh kranjskih gimnazij, Kranj so spoznavala na vodenem turističnem ogledu, danes si bodo ogledala koncert Glasbene mladine Slovenije v Ljubljani, obiskale opero ter konservatorij za glasbo in balet. Župan MOK Matjaž Rakovec je ob tej priložnosti sprejel občinsko delegacijo La Ciotata, ki jo vodi podžupanja Geneviève Boissier. Nazadnje je bila v Kranju leta 2022, ko je La Ciotat postavil doprsni kip Prešernovega francoskega sodobnika Alphonsa de Lamartina v Parku La Ciotat. Delegacija je tokrat obiskala še Osnovno šolo Orehek Kranj, ki poleg svojih številnih aktivnosti izvaja Frankofonski festival, in Kovačnico – podjetniški inkubator Kranj, sprejela pa sta jo tudi francoska veleposlanica v Sloveniji Florence Lévy in direktor Francoskega inštituta v Sloveniji Karl Cogard.

 

Vrhunec obiska Francozinj bo jutri, 9. aprila, ob 19. uri, ko se bodo plesalke predstavile občankam in občanom v občinski avli. Poleg Fantine Thouement, Lucie Pardini, Lucile Millot, Lise Verdet, Charlotte Loubrrieu, Ylone Legrain, Julie Louvet, Eléonore Chouvet, Margaux Molac, Alizée Laurent in Binace Barbato, njihovih plesnih učiteljic Eléne Bourgoin in Kelly Chiappa ter vodje Nathalie Bourgoin bodo nastopili še učenke in učenci Glasbene šole Kranj, in sicer kvartet kitar – David Robida, Ožbej Klavčič, Stela Urbanc, Jakob Praček pod mentorstvom Nataše Bogataj – ter kvartet flavt; Marta Potočnik, Laura Robida, Zala Bajt in Neža Obed pod mentorstvom Maje Gostič. Program bodo povezovali Jerca Bečan in Bor Nograšek z Gimnazije Franceta Prešerna ter Mija Šmid in Matic Ogris z Gimnazije Kranj. Zbrane bodo nagovorili župan Kranja Matjaž Rakovec, podžupanja La Ciotata Geneviève Boissier in ataše za sodelovanje na področju francoskega jezika s Francoskega inštituta v Sloveniji Julien Cousseau.

 

Matjaž Rakovec, župan MOK: »Živimo v času, ko je posebej pomembno, da se povezujemo, razumemo in spoštujemo. Prav zato ima ta dolgoletna vez med Kranjem in La Ciotatom visoko vrednost. Skrbno jo bomo negovali tudi v prihodnje.«

 

Genevieve Boissier, podžupanja La Ciotata: »Naše pobratenje temelji na izmenjavi različnih skupin in razvijanju skupnih projektov. Obe mesti že 67 let tketa prijateljske vezi in izmenjujeta svoje kulturno bogastvo. In na to moramo biti ponosni.«

 

La Ciotat je obmorsko letovišče s približno 40.000 prebivalci. Nahaja se v pokrajini Provansa na Azurni obali. Iz La Ciotata izvira igra petanka, mesto pa je znano tudi po enem od najstarejših kinematografov na svetu L’Éden (1889). Do konca 80. let je v mestu delovala ladjedelnica, ki je zaposlovala več tisoč ljudi. V La Ciotatu so leta 2005 odprli Kranjski trg, park nasproti Policijske postaje Kranj pa so leta 2008 ob praznovanju 50. obletnice pobratenja poimenovali Park La Ciotat. Najuspešnejša oblika povezovanja med mestoma je bila od podpisa listine o pobratenju leta 1958 izmenjava med mladimi. Vsako poletje so se Kranjčani z vlakom ali avtobusom podali v La Ciotat, enako njihovi francoski vrstniki v Kranj. V petih desetletjih se je v La Ciotatu tako izmenjalo okrog 1500 mladih Kranjčanov in prav toliko francoske mladine v Kranju.