Po 20. redni seji mestnega sveta

Na 20. redni seji Mestnega sveta Mestne občine Kranj (MOK) so svetnice in svetniki sprejeli osnutek sprememb statuta MOK. Spremembe se nanašajo na pristojnosti pri določanju cen komunalnih storitev in vrtcev ter spremembe območij nekaterih krajevnih skupnosti, ki so jih krajani izglasovali na referendumih. Predlog sprememb statuta bo Mestni svet sicer obravnaval na naslednji seji. Nekaj je bilo tudi premoženjskih zadev, svetnice in svetniki so zagotovili črpanje proračunske rezerve za sanacijo po poplavah in se seznanili z občinsko celostno prometno strategijo ter poročilom o delu Lokalne akcijske skupine za preprečevanje zlorabe drog. Mestni svet je zavrnil predlagano povišanje ekonomskih cen vrtcev in predlagane popuste za stroške, ki jih nosijo starši.

 

Kadrovske zadeve

Mestne svetnice in svetniki so se strinjali, da se v Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOK na predlog Policijske postaje Kranj imenuje Petra Pekolja, ki bo zamenjal dosedanjega člana Primoža Skumavca, ki ni več zaposlen na Policijski postaji Kranj.  

 

Premoženjske zadeve

Mestni svet MOK je potrdil nakup novega vozila za urgentnega zdravnika Zdravstvenega doma Kranj. Za ta nakup je bilo potrebno v tekočem proračunu zagotoviti dobrih sto tisoč evrov. Vozilo za urgentnega zdravnika je specializirano vozilo z vso potrebno nujno medicinsko opremo. Ne gre za klasično reševalno vozilo, saj ni namenjeno prevozu bolnika, pač pa hitremu prevozu zdravnika na kraj nujnega dogodka, da lahko kar najhitreje in najbolje pomaga pacientu. Osnovno zdravstvo Gorenjske je to vozilo sicer že kupilo, Mestna občina Kranj pa se bo zdaj prijavila na razpis Ministrstva za zdravje za sofinanciranje tega nakupa. Pogoj za uspeh na razpisu pa je dokazilo o uvrstitvi projekta v načrt razvojnih programov občine. Prav ta formalni postopek je zdaj potrdil Mestni svet MOK.

 

V proračunu za leto 2025 je bilo s prerazporeditvijo sredstev potrebno zagotoviti dodatnih 620 tisoč evrov za obnovo nadvoza nad avtocesto na Jezerski cesti. Temeljita obnovitvena dela se bodo predvidoma izvajala letos poleti, celoten projekt pa je ocenjen na 1,6 milijona evrov.

 

Komunala Kranj izvaja obsežen projekt izgradnje parka krožnega gospodarstva na Zarici. Projekt je vreden okoli osem milijonov evrov brez DDV, Komunala Kranj pa se bo za naložbo morala zadolžiti. Mestni svet MOK je s predvideno zadolžitvijo največ do višine šestih milijonov evrov soglašal.

 

Mestni svet je soglašal tudi z izvzemom manjše parcele v Čirčah iz javnega dobra, saj gre za del zaokroženega zemljišča in v naravi pravzaprav ne gre za javno dobro. Podobno so bile iz javnega dobra izvzete še nekatere parcele v katastrski občini Breg ob Savi. Dopolnjen je bil tudi načrt razpolaganja z nepremičnim premoženjem.

 

Spremembe in dopolnitve statuta Mestne občine Kranj

Statut Mestne občine Kranj je temeljni akt, ki določa delovanje občine in njenih organov. Spreminja se ga dvofazno in z dvotretjinsko večino vseh članov Mestnega sveta. Mestne svetnice in svetniki so na tokratni seji obravnavali osnutek sprememb in dopolnitev statuta MOK. Nekaj popravkov je potrebnih zaradi uskladitev s spremembami Zakona o lokalnih volitvah, nekaj pa je povsem vsebinskih in sicer gre za spremembe območij krajevnih skupnosti in spremembe glede pristojnosti Mestnega sveta MOK.

 

Osnutek sprememb in dopolnitev statuta tako nekoliko razširja pristojnosti Mestnega sveta glede javnih služb, ki niso gospodarske javne službe. Hkrati pa omogoča, da spremembe cen komunalnih storitev potrjuje župan in z njimi seznani Mestni svet, kar je smiselno tudi glede na odlok o svetu ustanoviteljev Komunale Kranj, ki ga sestavljajo župani občin ustanoviteljic in ki ima tudi pristojnost določanja cen. Podobno je tudi s potrjevanjem cen vrtcev, kar bi bila po novem pristojnost župana, ki pa mora o tem seznaniti Mestni svet.

 

Statut pa je potrebno spreminjati tudi zato, ker so v njem določena območja posameznih krajevnih skupnosti. Leta 2022 so krajani posameznih krajevnih skupnosti na referendumih pritrdili dvema spremembama. Prva je bila združitev krajevnih skupnosti Planina in Huje v eno Krajevno skupnost Planina - Huje. Mestna občina Kranj bi s spremembo statuta torej dobila novo krajevno skupnost, ki bi nadomestila sedanji dve. Druga sprememba pa je izločitev dela območja Krajevne skupnosti Primskovo (t.i. Planina III) in njena priključitev Krajevni skupnosti Bratov Smuk. Tudi to je bila volja krajanov na referendumu. Lani so krajani krajevnih skupnosti Stražišče in Gorenja Sava na referendumu pritrdili združitvi obeh krajevnih skupnosti. Tudi ta združitev se formalno potrdi s spremembo statuta. Na osnutek statuta so svetniki podali nekaj pripomb, Mestna uprava jih bo preučila, predlog sprememb statuta pa bo torej Mestni svet sprejemal na naslednji seji. In še to - spremembe glede krajevnih skupnosti bi v praksi začele veljati po naslednjih lokalnih volitvah.

 

Proračunska rezerva za sanacijo po poplavah

Za sanacijo po poplavah je v proračunu MOK predvidena proračunska rezerva. Mestni svet je soglašal, da se ta v višini do največ 640 tisoč evrov porabi za sanacijo plazu Pševo - Javornik, sanacijo plazu na Čepuljah in sanacijo plazu Njivice, za pregled in sanacijo ploščadi Pungert, za izdelavo dokumentacije za nadomestni most čez Rupovščico na Kokrici ter za sanacijo manjših plazov in usadov cest.

 

Obvezno soglasje za spreminjanje meje parcele

Po hitrem postopku so svetnice in svetniki spremenili in dopolnili odlok o območjih obveznega soglasja za spreminjanje meje parcele na območju MOK.

 

Od leta 2021 naprej mora MOK soglašati v upravnih postopkih spreminjanja meje parcel. Območja obveznega soglasja so zelo natančno določena, ta postopek pa se je izkazal za dobrega, saj se je precej izboljšalo stanje na področju izrabe nepozidanih stavbnih zemljišč. Preprečile so se tudi neprimerne parcelacije, zaradi česar so imeli potem občani manj težav pri pridobivanju gradbenih dovoljenj. Preprečila se je tudi parcelacija na že določenih gradbenih parcelah, kjer je prej prihajalo do tveganja črnih gradenj. Zaradi neizvajanja Zakona o urejanju prostora, se določila odloka le s težavo izvajajo.  Država namreč zamuja pri vzpostavitvi informacijske rešitve za podporo pri evidentiranju gradbenih parcel stavb. Zato po novem velja, da se do vzpostavitve omenjene informacijske rešitve tudi določila tega (občinskega) odloka ne uporabljajo.

 

Kategorizacija občinskih cest

Vse od leta 2012 naprej je Mestni svet MOK sprejemal različne spremembe odloka o kategorizaciji občinskih cest. Dodatna sprememba se je pojavila tudi zaradi izgradnje oziroma dokončanje ceste Britof–Hotemaže, saj je prejšnja državna cesta skozi naselja zdaj postala lokalna. Zaradi vseh sprememb je smiselno sprejeti popolnoma nov odlok, v katerem bodo tudi grafično prikazane vse nove kategorizacije cest. Odlok se sprejema dvofazno, svetnice in svetniki so se tokrat seznanili z osnutkom, o predlogu bodo odločali na naslednji seji.

 

Občinska celostna prometna strategija

Mestni svet je sprejel Občinsko celostno prometno strategijo. Z namenom in postopkom le-te se je mestni svet seznanil že septembra lani. Cilj strategije je večja varnost udeležencev v prometu, zmanjšanje negativnih vplivov prometa na okolje ter izboljšanje javnega prometa. Gre za ključni dokument za dolgoročno načrtovanje trajnostne mobilnosti, izboljšanje dostopnosti in dvig kakovosti bivanja. Vizija strategije temelji na varnem, dostopnem in učinkovitem prometnem sistemu, ki bo zmanjšal odvisnost od avtomobilov, povečal uporabo javnega prevoza in spodbujal aktivno mobilnost, kot sta hoja in kolesarjenje. Seveda pa je strategija tudi pogoj za dostop do državnih in evropskih sredstev za trajnostne in mobilnostne projekte.

 

Cene vrtcev

Višje plače zaposlenih v javnem sektorju, višja minimalna plača, višji regres, višji stroški za prevoz na delo ter povečanje stroškov materiala in storitev so razlogi za povišanje ekonomskih cen vrtcev. Stroški plač predstavljajo kar 80 odstotkov stroškov, ki jih imajo vrtci. Tudi normative in nenazadnje metodologijo obračunavanja cen vrtcev določa država. S pritiskom na višje cene se tako letos soočajo prav vse občine v Sloveniji, občine pa morajo pokriti velik del ekonomske cene programa. Mestna uprava je bila tako prisiljena predlagati nove ekonomske cene vrtcev. Ta bi se s prvim aprilom v povprečju zvišala za oddelek prvega starostnega obdobja za 4,77 odstotka, za drugo starostno obdobje za 6,59 odstotka, za oddelke od treh do štirih let in za kombinirane oddelke za 6,24 odstotka, za prilagojen program pa za 1,95 odstotka. V povprečju torej za slabih šest odstotkov. Nova povišanja bi bila še 1. oktobra letos, v povprečju takrat za 3,17 odstotkov.

Da bi v primeru povišanja cen ublažili stisko staršev vrtčevskih otrok, je Mestna uprava MOK predlagala znižanje plačila vrtcev za starše in sicer za starše otrok prvega starostnega obdobja za pet ter za tri odstotke vsem ostalim. Tako bi starši otrok bistveno manj občutili povišanje cen vrtcev. Kot primer lahko vzamemo starše, ki imajo otroka v prvem starostnem obdobju in so v petem dohodkovnem razredu. Ti plačujejo 243 evrov in pol, po prvem aprilu bi bil strošek za njih celo malenkost nižji. Mestne svetnice in svetniki so spremembe ekonomskih cen vrtcev zavrnili.  

 

Spremembe in dopolnitve Statuta javnega zavoda Gasilsko reševalna služba Kranj

Mestni svet je soglašal s spremembami statuta JZ GRS Kranj, ki jih je pripravil javni zavod sam. Nanašajo se na dopolnitve besedila glede strokovnega vodje, strokovnega sveta, organiziranja dela in opravljanja tržne dejavnosti.

 

Statut Lokalne energetske agencije Gorenjske

Podobno je Mestni svet soglašal tudi z nekaterimi popravki statuta Lokalne energetske agencije Gorenjske.

 

Poročilo o delu Lokalne akcijske skupine za preprečevanje zlorabe drog

Mestni svet MOK se je seznanil s poročilom o delu Lokalne akcijske skupine (LAS) za preprečevanje zlorabe drog v MOK. LAS je bila sicer ustanovljena leta 1999 in je sestavljena iz predstavnikov šol, vrtcev, mladih, sociale, policije, zdravstva, nevladnih organizacij in mestne uprave. Lani so uspešno izvedli številne preventivne programe ter pri tem pomagali tudi šolam in vrtcem, ki so organizirali predavanja za starše in učence oziroma dijake. Oceno stanja so podali tudi Policijska postaja Kranj, Zdravstveni dom Kranj, NIJZ, šole, vrtci, Center pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout in Center za socialno delo Gorenjska. Policija je tako okrepila aktivnosti na področju drog, zasegli so največ konoplje in njenih produktov, več pa je bilo zaseženega tudi amfetamina. Policija stanje ocenjuje kot ugodno in stabilno.