Po 21. redni seji mestnega sveta

Na 21. redni seji Mestnega sveta Mestne občine Kranj (MOK) so svetnice in svetniki sprejeli nove ekonomske cene vrtcev, ki pa bistveno ne bodo vplivale na zneske na položnicah, saj so hkrati s povišanjem cen določili tudi popuste pri plačilu. Mestni svet je podaljšal status vršilca dolžnosti direktorja Prešernovega gledališča Roku Bozovičarju, zagotovil sredstva za zaprto nadstrešnico Gasilsko reševalne službe Kranj in obnovo razgledne ploščadi Pungert, soglašal s spremembami statuta MOK ter sprejel zaključni račun za leto 2024. S spremembami odloka je nekoliko omilil težave gostincev v starem mestnem jedru ter poskrbel za pravno podlago za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu. Svetnice in svetniki  so se seznanili tudi s poslovnimi rezultati kranjskih javnih zavodov.

 

Kadrovske zadeve

Mestni svet MOK je Roku Bozovičarju podaljšal status vršilca dolžnosti direktorja Prešernovega gledališča Kranj.

Svetnice in svetniki so imenovali predstavnike ustanovitelja v svet zavoda Osnovne šole Helene Puhar in v svet zavoda Mestne knjižnice Kranj.

 

Premoženjske zadeve

Mestna občina Kranj bi prodala manjše zemljišče v Britofu lastniku sosednjega zemljišča, ki bo s tem zaokrožil svojo parcelo. Mestni svet je parcelo izvzel iz javnega dobra in potrdil prodajo.

Mestna občina je v postopku dedovanja zaradi plačevanja domske oskrbe pridobila manjša deleža dveh nepremičnin v Kočevju in v Savudriji na Hrvaškem. Mestni svet se je strinjal, da se parceli proda solastnikom.

Mestne svetnice in svetniki so soglašali z uvrstitvijo novega projekta v načrt razvojnih programov in sicer gre za izgradnjo zaprte nadstrešnice Gasilsko reševalne službe Kranj. Naložba je vredna 1,229 milijona evrov in prav toliko sredstev so svetniki s prerazporeditvijo zagotovili v letošnjem proračunu MOK. Zaprto nadstrešnico potrebujejo tako poklicni gasilci kot enote civilne zaščite za hrambo opreme in vozil. MOK pričakuje, da bo projekt s sofinanciranjem podprlo Ministrstvo za obrambo.

V načrt razvojnih programov so svetnice in svetniku umestili tudi sanacijo razgledne ploščadi Pungert. Ta je zaradi varnosti zaprta od novembra lani. Sanacija je torej nujno potreba, s prerazporeditvijo pa je zdaj za to v proračunu namenjenih 125 tisoč evrov.

 

Spremembe in dopolnitve statuta Mestne občine Kranj

Statut Mestne občine Kranj je temeljni akt, ki določa delovanje občine in njenih organov. Spreminja se ga dvofazno in z dvotretjinsko večino vseh članov Mestnega sveta. Mestne svetnice in svetniki so na prejšnji seji sprejeli osnutek sprememb in dopolnitev statuta MOK, predloge in pripombe pa so podale tako svetnice in svetniki kot tudi Statutarno pravna komisija. Na tokratni seji so sprejeli spremenjen in dopolnjen statut. Nekaj popravkov v statutu je bilo potrebnih zaradi uskladitev s spremembami Zakona o lokalnih volitvah, nekaj pa je povsem vsebinskih in sicer gre za spremembe območij krajevnih skupnosti in spremembe glede pristojnosti Mestnega sveta MOK.

Mestni svet MOK bo tako glede na statut še vedno potrjeval cene javnih storitev, lahko pa to pristojnost s sprejemom odloka na posameznem področju prenese na župana. 

V izogib zapletom pri sklicevanju konstitutivne seje sveta krajevne skupnosti lahko le-to, če tega ne stori prejšnji predsednik sveta, skliče in do izvolitve novega predsednika tudi vodi župan MOK.

Nov statut spreminja tudi območja krajevnih skupnosti. Leta 2022 so krajani posameznih krajevnih skupnosti na referendumih pritrdili dvema spremembama. Prva je bila združitev krajevnih skupnosti Planina in Huje v eno Krajevno skupnost Planina - Huje. Mestna občina Kranj je s spremembo statuta torej dobila novo krajevno skupnost, ki je nadomestila sedanji dve. Druga sprememba pa je izločitev dela območja Krajevne skupnosti Primskovo (t.i. Planina III) in njena priključitev Krajevni skupnosti Bratov Smuk. Tudi to je bila volja krajanov na referendumu. Obe spremembi v praksi začneta veljati ob naslednjih lokalnih volitvah.

Lani so krajani krajevnih skupnosti Stražišče in Gorenja Sava na referendumu sicer pritrdili združitvi obeh krajevnih skupnosti, a so se v razpravi na mestnem svetu pojavili določeni pomisleki glede formalne združitve, prav tako sta bila proti tudi oba Sveta KS. Obe krajevni skupnosti ostajata samostojni.

 

Zaključni račun proračuna Mestne občine Kranj

Svetnice in svetniki so potrdili zaključni račun proračuna Mestne občine Kranj. Leta 2024 je bilo vključno z zadolžitvijo v višini 10,1 milijona evrov realiziranih za dobrih 75,4 milijona evrov prejemkov in za 76 milijonov evrov izdatkov.

 

Gostinski vrtovi v starem mestnem jedru

Po skrajšanem postopku so svetnice in svetniki potrdili spremembe Odloka o posebni rabi javnih površin v Mestni občini Kranj. Sestavni del tega odloka je tudi zemljevid, ki določa umestitve gostinskih vrtov v starem mestnem jedru Kranja. Zaradi določenih ovir, kot so razne mulde, javna razsvetljava in drevesa, pa gostinci ne morejo postaviti miz in stolov po celotni površini, ki je določena na tem zemljevidu. Odlok je zdaj dopolnjen tako, da gostinci mize in stole za širino teh ovir lahko postavijo tudi izven določenih meja. Ne smejo pa tam postavljati težjih predmetov, kot so senčniki ali korita.

 

Zagotavljanje socialno varstvenih dejavnosti

Mestni svet je nekoliko dopolnil Odlok o zagotavljanju socialno varstvenih dejavnosti v MOK. Pomoč družini na domu se ne bo več plačevala po dejanskih stroških, ampak se uvaja subvencija. Poenotila pa se bodo tudi določila na področju kadrov in prostorov za izvajanje programov Zavetišča za brezdomce, Dnevnega centra Škrlovec, Centra za odvisnosti, Razdelilnice hrane, Reintegracijskega centra, Medgeneracijskega centra in sistema enkratnih socialnih pomoči.

 

Dolgotrajna oskrba na domu

Dolgotrajno oskrbo na domu določa relativno nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Ta določa tudi obveznosti slovenskih občin. Da bi jih MOK lahko tudi uresničevala, so svetnice in svetniki sprejeli poseben sklep o določitvi načina izvajanja oskrbe na domu po prvem juliju letos. Izkazalo se je, da je trenutno najboljša rešitev, da dolgotrajno oskrbo na domu uredimo s pogodbo z javnim zavodom Dom upokojencev Kranj. Javni zavod je izrazil pripravljenost, da po prvem juliju začne izvajati dolgotrajno oskrbo na domu, še vedno pa tudi pomoč družini na domu. Sredstva za te storitve so zagotovljena v občinskem proračunu.

 

MOK bo s popusti močno omilila ekonomsko ceno vrtcev

Višje plače zaposlenih v javnem sektorju, višja minimalna plača, višji regres, višji stroški za prevoz na delo ter povečanje stroškov materiala in storitev so razlogi za povišanje ekonomskih cen vrtcev. Stroški plač predstavljajo kar 80 odstotkov stroškov, ki jih imajo vrtci. Starši seveda ne plačujejo ekonomske cene vrtcev, pač pa velik del stroškov glede na dohodkovni razred družine pokrije Mestna občina Kranj.

Ekonomska cena vseh kranjskih vrtcev, pa tudi vrtcev s koncesijo, se bo s prvim majem v povprečju zvišala za oddelek prvega starostnega obdobja za 4,77 odstotka, za drugo starostno obdobje za 6,59 odstotka, za oddelke od treh do štirih let in za kombinirane oddelke za 6,24 odstotka, za prilagojen program pa za 1,95 odstotka. V povprečju torej za slabih šest odstotkov. Nova povišanja bodo še 1. oktobra letos, v povprečju takrat za 3,17 odstotkov.

Da bi v primeru povišanja cen ublažili stisko staršev vrtčevskih otrok, je Mestna uprava MOK predlagala znižanje plačila vrtcev za starše v taki meri, da se njihova plačila (zneski na položnicah) do 1. oktobra ne bodo spremila. Od prvega oktobra naprej pa bodo v veljavi dodatna znižanja za starše in sicer za starše otrok prvega starostnega obdobja za pet ter za tri odstotke vsem ostalim. Kot primer lahko navedemo starše v petem dohodkovnem razredu (teh je največ), ki imajo otroke v prvem starostnem obdobju. Ti zdaj plačujejo 244 evrov, brez dodatnih popustov bi po prvem oktobru plačevali 20 evrov več, ob upoštevanju popusta pa bodo zgolj sedem evrov ali 2,9 odstotka več. Tabele vseh cen, ki jih bodo plačevali starši, so navedene v gradivu za sejo Mestnega sveta MOK.

 

Občina po meri invalidov

Mestna občina Kranj je leta 2022 pridobila listino Občina po meri invalidov, ki v svojem delovanju upošteva različnost potreb vseh svojih občanov Podlago za izvajanje celotnega projekta predstavlja Akcijski načrt za izboljšanje možnosti invalidov v MOK za obdobje 2022-2025. Mestne svetnice in svetniki so se na svoji 21. seji seznanili s poročilom o izvajanju akcijskega načrta za leto 2024.

 

Poslovni rezultati javnih zavodov

V MOK deluje 19 javnih zavodov s področja družbenih dejavnosti - dva s področja zdravstva, 13 s področja vzgoje in izobraževanja, trije s področja kulture ter  en s področja športa. Na področju gospodarskih dejavnosti in splošnih zadev delujejo zavod za področje turizma in kulture, energetike in gasilsko-reševalne službe.. V letu 2024 so vsi javni zavodi, katerih ustanoviteljica je MOK, poslovali pozitivno, Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG) pa je imel presežek odhodkov nad prihodki, ki ga je pokril s presežki prihodkov nad odhodki iz preteklih let. Svetnice in svetnice so se seznanili s poslovnimi rezultati in potrdili redno delovno uspešnost ravnateljev oziroma direktorjev le-teh.