Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 27. redni seji Mestnega sveta MOK

Mestni svetniki Mestne občine Kranj (MOK) so v drugem branju potrdili kriterije in merila za financiranje krajevnih skupnosti in sprejeli sklep, da se za participativni del proračuna v letih 2022 in 2023 za vsako leto nameni 625.000 evrov. Prav tako so potrdili pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu za projekt »Človeška ribica v Kranju« in Akt o ustanovitvi Zavoda jamski laboratorij Tular, Kranj, v katerem bo imela MOK skoraj tretjinski delež.

 

Merila za financiranje krajevnih skupnosti

 

Mestni svetniki so potrdili Odlok o kriterijih in merilih za financiranje krajevnih skupnosti v MOK. Razlog zanj so potrebe po opredelitvi sredstev za redno in investicijsko vzdrževanje infrastrukture ter izvedbe investicij na terenu, predvsem v primestnih in podeželskih krajevnih skupnosti. Investicije za posamezno krajevno skupnost določi svet krajevne skupnosti, za izvedbo teh skrbi pristojna organizacijska enota mestne uprave, sredstva pa se določi z občinskim proračunom za posamezno proračunsko obdobje. Opredeljeni so deleži sredstev po namenih oziroma vrstah nalog, pri čemer je več kot 60 odstotkov sredstev namenjeno za investicije in investicijsko vzdrževanje osnovnih sredstev in nepremičnin, ostalo pa za osnovno dejavnost in preostale naloge krajevnih skupnosti. Prav tako so podrobno razdelani načini izračuna zneskov za posamezne namene.

 

Participativni proračun

 

Vsi občani bodo imeli za prihodnji dve letih možnost predlagati projekte za izvedbo s proračunskimi sredstvi. Mestni svet je sklenil, da se za participativni del občinskega proračuna določijo sredstva v višini po 625.000 evrov za leti 2022 in 2023, skupaj za dve leti 1,25 milijona evrov. Župan bo imenoval petčlansko strokovno komisijo, ki bo dorekla merila in kriterije, ki jih morajo izpolnjevati predlogi projektov občanov, opravila dokončno presojo in potrdila predloge, pripravila nabor izvedljivih projektov po območjih, potrdila izglasovane projekte glede na število glasov in razpoložljiva sredstva, pripravila dokumentacijo za uvrstitev v proračun in končno poročilo o pripravi participativnega proračuna. O vseh aktivnostih bodo sproti obveščeni mestne svetnice in svetniki, predstavljen bo nabor projektov. Poziv občanom za oddajo predlogov bo objavljen na spletni strani mestne občine in v medijih.   

 

Človeška ribica v Kranju

 

Po odločitvi za javno-zasebno partnerstvo pri projektu »Človeška ribica v Kranju« na majski redni seji so svetnice in svetniki na junijski seji potrdili pogodbo in ustanovni akt Zavoda Jamski laboratorij Tular, Kranj. MOK bo imela v zavodu 32,5-ostotni lastniški delež, ustanovitelja sta še Gregor Aljančič in Magdalena Aljančič. Za vzpostavitev projekta je potrebno za obiskovanje urediti rove pod Pungartom in financirati gradnjo informacijskega centra, kjer bo možno videti v živo videti človeške ribice in na interaktivni način spoznati njeno kraško okolje ter 60-letno zgodbo enega od dveh jamskih laboratorijev Jamskega laboratorija Tular. Vrednost investicije je ocenjena na 140.300 evrov z DDV. Mestna občina bo pokrila 115.300 evrov v dveh letih, Zavod za turizem in kulturo Kranj pa bo prispeval 25.000 evrov. Pričakovati je, da bo atraktivni projekt prispeval k večjemu turističnemu obisku in privlačnosti Kranja, hkrati pa prispeval k ohranjanju naravne dediščine.

 

Stanovanjski program

 

Stanovanjski program Mestne občine Kranj je razvojni dokument, ki po svoji vsebini opredeljuje možnosti razvoja stanovanjskega področja v občini. Mestni svet je v prvem branju potrdil osnutek dokumenta za obdobje 2021-2026. Pri pripravi predloga za drugo branje se bo proučilo predloge iz razprave in pripravilo dopolnitve vsebine.

Na podlagi načel nacionalnega stanovanjskega programa se z njim konkretizira stanovanjska politika občine. Med drugim zajema obseg, lokacijo in dinamiko graditve lastnih in najemnih stanovanj, ukrepe občine, ki spodbujajo gradnjo, in prenovo stanovanj ter ustreznejšo zasedenost obstoječih stanovanj v občini, način zagotavljanja ustreznih oblik pomoči za nastajanje in delovanje neprofitnih stanovanjskih organizacij.

Trenutno stanje:

  • Mestna občina Kranj ima v lasti 437 stanovanj, od tega je 375 neprofitnih in 62 tržnih stanovanj.
  • Nazadnje je bil javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj izveden v letu 2019. Z razpisom je bilo predvidenih za oddajo v najem okvirno 20 stanovanj. Na javni razpis je prispelo 277 vlog prosilcev. Po končanem javnem razpisu je bilo v decembru 2019 na dokončni prednostni listi za oddajo neprofitnih stanovanj v najem skupno uvrščenih 230 upravičencev.
  • Stanovanja so se začela dodeljevati v letu 2020 in se bodo še dodeljevala v letu 2021, in sicer po vrstnem redu in upoštevaje površinski normativ glede na določila Pravilnika o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem.
  • Mestna občina beleži tudi potrebe po zamenjavi neprofitnih stanovanj, npr. v primeru spremembe števila družinskih članov in drugih spremenjenih potreb najemnikov neprofitnih stanovanj po primerni stanovanjski površini, lokaciji stanovanja, legi (nadstropje) in višini najemnine in drugih stroških za uporabo stanovanja. Če bi občina pridobila nova neprofitna stanovanja, bi lahko tem prosilcem zagotovila zamenjavo, istočasno pa bi se sprostila občinska stanovanja, ki bi jih lahko dodelili v skladu z veljavno dokončno prednostno listo.

 

Pred kratkim (19. junija 2021) je stopil v veljavo Zakon o spremembah in dopolnitvah Stanovanjskega zakona, zato bo Mestna občina Kranj začela s postopkom ustanovitve Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Kranj, katerega namen bo zagotoviti večje število javnih najemnih stanovanj. Občinski stanovanjski skladi bodo imeli možnost večjega zadolževanja, s čimer bodo zagotovljena zadostna sredstva za začetne investicije v pridobivanje novih javnih najemnih stanovanj (na ravni celotne države trenutno primanjkuje cca 10.000 teh stanovanj).

Skladi imajo po predlagani spremembi možnost višjega zadolževanja, in sicer za 50 odstotkov izkazanega namenskega premoženja sklada.

 

Premoženjske zadeve

 

Mestni svet je potrdil pravno podlago za odkup oziroma razlastitev za zemljišča, ki so potrebna za rekonstrukcijo cestne povezave do poslovno proizvodne cone Hrastje. Obstoječo cesto je potrebno razširiti, hkrati pa se vgradijo vsi komunalni vodi, ki so potrebni za delovanje PPC Hrastje. Cilj rekonstrukcije je omogočiti ustrezno delovanje vseh gospodarskih subjektov v razširjeni poslovno proizvodni coni, varen in tekoč promet na cesti in navezavo na bližnje cestno omrežje. Pri tem se upošteva, da je dostopna cesta tudi območje rekreacije in drugih oblik preživljanja prostega časa, zato je varnostni vidik še toliko bolj izpostavljen.

 

Svetnice in svetniki so potrdili tudi uvrstitev projekta dozidave OŠ Helene Puhar v občinski proračun in za pripravo dokumentacije v letu 2021 namenili 37.000 evrov. Dozidava k šoli je potrebna zaradi povečanega vpisa otrok. Predvideni sta dve dodatni učilnici, računalniška učilnica, ženske in moške sanitarije in večnamenski prostor. Glede na prostorske možnosti bi se dodatni prostori lahko uredili v prvem nadstropju severno-zahodnega dela obstoječe šolske zgradbe.

 

Mestni svet je potrdil še nekaj izvzemov iz javnega dobra zaradi prodaje ali menjave zemljišč.

 

Prostorski zadevi

 

Potrjeni sta bili dve obvezni razlagi, ki sta potrebno zaradi postopkov izdaje gradbenih dovoljenj.

Obvezna razlaga, vezana na občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za sosesko Ob Savi, je namenjena razjasnitvi pojma sočasnost v 35. členu odloka, ki je bila z vidika rekonstrukcije dela Savske ceste slabo ali pa tudi nepravilno razumljena. S tem se želi odpraviti tveganje, da bi bila problem pridobitev gradbenega dovoljenja za projekt izgradnje mostu čez Savo pri Planiki ter izgradnje komunalne in energetske infrastrukture.

Pri obvezni razlagi klasifikacije objektov v zazidalnem načrtu za staro mestno jedro Kranja pa je potrebno grafične in tekstualne podlage razumeti kot dokumente, ki so nastali še v času pred osamosvojitvijo in kot taki niso več skladni z današnjo veljavno zakonodajo ter klasifikacijami. Objekt pošte v starem Kranju v zazidalnem načrtu ni posebej obravnavano kot kare in kot tak nima podane namenske rabe. S to obvezno razlago se pojasnjuje namen veljavnega zazidalnega načrta tega območja, kjer velja osnovna namenska raba za centralne dejavnosti.

 

Spremembe pri občinskih priznanjih že za leto 2021

 

V drugem branju so bile potrjene spremembe odloka o priznanjih mestne občine. Po novem bodo kandidate za priznanja poleg organizacij in funkcionarjev lahko predlagale tudi polnoletne fizične osebe. Po številu bo priznanj manj, letno jih bo podeljeno največ enajst. Glede na vrsto priznanja se podeli en naziv častni občan in ena nagrada, tri listine o priznanju, ena velika plaketa in dve mali, ena velika Prešernova plaketa in dve Prešernovi plaketi. Namen je, da se s tem poveča vrednost priznanjem Mestne občine Kranj.

 

Kadrovske zadeve

 

Mestni svet je na podlagi odstopne izjave razrešil Heleno Miklavčič z mesta namestnice predsednika volilne komisije MOK in za novo namestnico imenoval Sabino Traven.

 

Potem ko je Gregor Tomše podal odstopno izjavo, je v Nadzorni svet Komunale Kranj so za nadomestnega predstavnika ustanoviteljice MOK imenovali Bojana Homana.

 

V Svet Šolskega centra Kranj je bila za nadomestno predstavnico imenovana Vlasta Sagadin. Prejšnja predstavnica Irena Dolenc je podala odstopno izjavo.

 

V Svetu Prešernovega gledališča Kranj bodo MOK kot ustanoviteljico zastopali Ana Černe, Joško Koporec, Peter Šalamon in mag. Drago Štefe.