Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 34. redni seji Mestnega sveta

Potrjen je bil zaključni račun za leto 2021, sprejete spremembe in dopolnitve nekaj dokumentov s področja urejanja cest in prometa ter dano soglasje za začetek postopkov za namakalni sistem na Sorškem polju. Svetnice in svetniki so podprli pobudo za spremembo šolske zakonodaje za lažji prehod otrok tujcev v slovenski izobraževalni sistem, se seznanili s poslovanjem javnih zavodov v letu 2021 in potrebo po sanaciji podružnične šole Primskovo.

 

Zaključni račun za leto 2021

MOK je v letu 2021 realizirala za 59,86 milijona evrov prihodkov in drugih prejemkov (89 % plana) in za 62,35 milijona evrov odhodkov in drugih izdatkov (76 % plana), zadolžitev je znašala 5 milijonov evrov (54 % plana). Stanje sredstev na računih proračuna na dan 31. 12. 2021 je bilo 7,8 milijona evrov. 28,8 % vseh odhodkov ali 17,98 milijona evrov je bilo realizirano v okviru investicijskih projektov oziroma načrtov razvojnih programov (NRP) oziroma 55 % planiranih. Zamiki pri realizaciji investicij so nastali predvsem zaradi kasnejših ali odloženih razpisov za sredstva sofinanciranja iz evropskih in državnih virov, pri nekaterih projektih pa zaradi daljših časovnih rokov za pridobitev dokumentacije oziroma pri oddaji javnih naročil. Glede na plan je bil celotni proračun realiziran v 76 %. Mestni svet je zaključni račun MOK za leto 2021 potrdil.

 

Dokumenti s področja urejanja cest in prometa

Po skrajšanem postopku so bile potrjene spremembe in dopolnitve Odloka o kategorizaciji občinskih cest v MOK. Nanašajo se na:

  • uskladitve poteka občinskih javnih cest glede na evidenco dejanske rabe zemljišč javne cestne in javne železniške infrastrukture na podlagi zakonskih obveznosti, ki jih imajo občine (npr. uskladitev z digitalnim slojem Geodetske uprave RS (GURS) na osnovi dejanske rabe ali mej);
  • uskladitev poteka občinskih javnih cest zaradi rekonstrukcij (npr. drugačna križišča);
  • novo kategorizirane ceste (na novo zgrajene ulice, rekonstrukcije cest, sodne poravnave ipd.);
  • prekategorizacije lokalnih cest v javne poti;
  • pobude občanov glede izbrisa oziroma sprememb obstoječih kategoriziranih občinskih cest;
  • uskladitev stičnih točk z gozdnimi cestami, katerih upravljalec je Zavod za gozdove Slovenije;
  • uskladitev dolžine ceste in stične točke s sosednjimi občinami (uskladitveni obrazec);
  • popravke opisa začetka odsekov;
  • popravke imen odsekov;
  • prenos kolesarske javne poti na Direkcijo RS za infrastrukturo (DRSI).

S spremembo in dopolnitvijo Odloka o kategorizaciji občinskih cest se vzpostavlja cestno omrežje v takšni meri in obsegu, da bo kar najbolje služilo prebivalcem Mestne občine Kranj.

Mestni svet je potrdil odredbo, ki ureja spremembe območij parkirnih con in območij za pešce. Mestna občina je prejela več pobud, da se razširi območje cone 2, za katero je v načrtu najprej večji obseg izdaje dovolilnic. Največ pobud je bilo za območja na Zlatem polju, Hujah in Vodovodnem stolpu. Trenutno je izdanih več kot 1700 dovolilnic v coni 1 in 2.

Prav tako je bila sprejeta odredba, ki se nanaša na ureditev plačevanja parkirnin oziroma na olajšave. V MOK se je uvedla možnost plačila z aplikacijo Easy park in zato je bilo potrebno prilagoditi besedilo odredbe. Sprememba omogoča tudi, da ima oseba s stalnim prebivališčem na območju za pešce in z registrirano dejavnostjo ter tovornim vozilom do 3,5 tone in dolžine največ 5,6 m pravico uveljaviti na stanovanjsko enoto do 360 prevozov letno do objekta za dostavo brez posebnega plačila parkirnine.

 

Namakalni sistem Sorško polje

MOK so kmetovalci z območja Sorškega polja, ki sodi v Mestno občino Kranj, dali pobudo za vzpostavitev lokalnega javnega namakalnega sistema na območju Sorškega polja.

Namakanje kmetijskih zemljišč je namreč eden od pomembnih ukrepov prilagajanja kmetijstva na podnebne spremembe in pripomore k stabilni pridelave varne, kakovostne in potrošniku dostopne hrane. Predlagano območje naj bi v prvi fazi obsegalo okrog 90 hektarov, namakali pa bi krompir, krušna in krmna žita ter zelenjadnice.

Vzpostavitev in upravljanje namakalnega sistema ne sodi med zakonske obveze oziroma ni obvezna javna služba, ki jo morajo izvajati lokalne skupnosti. Lokalna skupnost pa lahko nastopa kot investitor. V okviru investicije se občina namerava za sofinanciranje (do 100 % sofinanciranja) prijaviti na javni razpis Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Mestna občina Kranj je po Mestni občini Krško prva od mestnih občin, ki se je odločila za pričetek postopkov za uvedbo namakalnega sistema. Mestni svet je soglašal z začetkom postopkov za uvedbo namakalnega sistema za Sorško polje.

 

Pravilnik o sredstvih za delo svetniških skupin

Z novim pravilnikom, ki nadomešča dosedanjega iz leta 2004, se usklajuje opredelitev svetniške skupine z določbami Poslovnika Mestnega sveta MOK ter natančneje ureja namen porabe sredstev na način, da je jasno izkazano, da se sredstva porabljajo zgolj za delo svetniških skupin in izključno za kritje stroškov, povezanih z izvrševanjem funkcije svetnika. V predlaganem besedilu se določneje ureja tudi, kdaj preneha pravica porabe sredstev, namenjenih za delovanje svetniških skupin, način načrtovanja predvidene porabe sredstev, opredelitev zahtevka za porabo sredstev ter način potrjevanja računov za upravičene stroške. Novi pravilnik natančneje ureja tudi osnovna sredstva, do uporabe katerih so svetniške skupine in samostojni svetniki upravičeni. Občina bo tako zagotavljala računalniško opremo (prenosni računalnik s torbo za prenašanje, skupaj z licenco za MS Office in MS Windows za vsakega člana svetniške skupine oziroma samostojnega svetnika, črno-belo lasersko več funkcijsko napravo za vsako svetniško skupino), kar bo še posebej pomembno v luči morebitnih sej mestnega sveta na daljavo.

Mestni svetniki so nov pravilnik potrdili, veljati bo začel 15. dan po objavi v Uradnem listu RS, uporabljati se bo začel 1. 12. 2022, razen prvega in drugega odstavka četrtega člena pravilnika, ki se začneta uporabljati z veljavnostjo pravilnika.

 

Prostorska zadeva

Na območju starega mestnega jedra se nahajata objekta, objekt št. 804, zgrajen leta 1810, ter objekt št. 836, zgrajen leta 1900, katerih osnovna namembnost je stanovanjska.

Na podlagi določb veljavnega zazidalnega načrta glede dovoljenih posegov na območju mestnega jedra so izjemoma dovoljeni posegi, ki izboljšujejo stanje kulturne dediščine in na podlagi predvidene stanovanjske dejavnosti v objektih omogočajo njegovo revitalizacijo. Zato je dopustne posege na zemljiščih obeh stavb potrebno razumeti in razlagati tako, da se omogoči prenova objektov skladno z zahtevami prenove celotnega območja mestnega jedra. Namen je ureditev novih stanovanjskih enot, ki bodo omogočale boljšo kakovost bivanja.

Z obvezno razlago, potrjeno na današnjem mestnem svetu, se odpravlja morebitne nejasnosti glede dopustnih posegov na območju zazidalnega načrta starega mestnega jedra.

 

Poslovanje javnih zavodov v letu 2021

V letu so vsi javni zavodi, katerih ustanoviteljica je MOK, poslovali pozitivno. Mestni svet je potrdil njihove predloge za porabo presežkov prihodkov nad odhodki in soglašal s predlogi izplačil redne delovne uspešnosti direktorjem, ki so jih dali sveti zavodov (med 2 in 5 odstotki osnovnih plač direktorjev). Sveta Zavoda za šport Kranj in Zavoda za turizem in kulturo Kranj nista predlagala izplačila delovne uspešnosti ali je direktorja nista uveljavljala.

Gorenjski muzej bo 46.191 evrov presežka namenil za nakup opreme in muzejskih predmetov. 20.762 evrov presežka Prešernovega gledališča Kranj bo šlo po potrebi za nujne investicije in stroške investicijskega vzdrževanja ter kritje morebitnega presežka odhodkov nad prihodki, saj razmere koronavirusa še vedno vplivajo na delovanje gledališča.

Mestna knjižnica Kranj bo 18.937,26 evra namenila za nakup opreme, Zavod za šport 33.812 evrov za obveznosti, ki izhajajo iz sredstev v upravljanju.

Kranjski vrtci bodo 63.322,89 evra namenili za izdelavo dokumentacije in ureditev prostorov za izvajanje dodatne strokovne pomoči. Ljudska univerza Kranj bo s 35.150 evri posodobila sistem zgodnjega odkrivanja in javljanja požara ter preuredila štiri prostore.

Zavod za turizem Kranj bo 32.325 evrov porabil za izdelavo projektnih dokumentacij, nakup osnovnih sredstev in investicijsko vzdrževanje na objektih, ki jih upravlja, ter opremo za izvedbo dogodkov in izdelavo turističnih produktov. Gasilsko reševalna služba bo 4.746 vložila v nakup gasilsko-reševalne opreme.

Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG) bo imela 26.592,94 evra pripravljenih za zalaganje stroškov izvajanja EU projektov, Osnovno zdravstvo Gorenjske pa bo 3.879.928,90 evra namenilo za investicije in osnova sredstva v svojih organizacijskih enotah.

 

Sprememba zakonodaje za področje izobraževanja

Mestni svet je nadaljeval razpravo o pobudi Vladi RS in resornemu ministrstvu o spremembi zakonodaje za področje izobraževanja, ki jo narekujejo potrebe pri vključevanju otrok tujih priseljencev v osnovne šole. Predlagane so naslednje rešitve:

  • preverjanje otrokovega poznavanja slovenskega jezika;
  • v primeru, da otrok nima zadostnega znanja slovenskega jezika, ga šolska svetovalna služba napoti v Medkulturno pripravljalnico, to je enoletno učenje slovenskega jezika po stopenjsko prilagojenem programu. Vključitev bi bila obvezna. S tem bi premostili razlike v zmožnostih učenja jezika in omogočili tudi otrokom tujcem spremljanje pouka ter ublažili marsikatero stisko, ki se zadnja leta pogosto pojavlja ravno zaradi jezikovnih ovir in s tem povezanih motenj pouka. Program bi izvajale osebe, ki že sedaj opravljajo dodatne ure slovenščine in so priznane s strani resornega ministrstva. Ob zaključku leta bi izvedli preverjanje znanja slovenščine za napredovanje v višji razred.

Ker se podobni izzivi pojavljajo tudi v vrtcih, se dodaja pobuda , da se v predšolskih skupinah uvede podobna Medkulturna pripravljalnica kot v šolah, ki pa temelji na igri in spoznavanju jezika, ki je prilagojeno pet- do šestletnim otrokom, in sicer eno uro dnevno v ločenih skupinah, ki imajo na programu učenje slovenščine. Otroku, ki je v predšolski skupini in ne obvlada slovenskega jezika niti na osnovni ravni, bi se začetek osnovnega šolanja odložil za eno leto.

Svetnice in svetniki so po podrobnejši razpravi podprli predlagane rešitve, ki se posredujejo Vladi RS.

 

Pobuda za obnovo podružnične šole Primskovo

Svetnice in svetniki so se seznanili s predstavitvijo potrebne obnove petdeset let stare stavbe podružnične šole Primskovo. Vrtec in šolo obiskuje 200 otrok. Kolektiv šole opozarja na potrebo energetske sanacije fasade in strehe, priključitev na kanalizacijsko omrežje, vgradnjo sodobnih vhodnih vrat, širitev vhoda, da bo prilagojen tudi gibalno oviranim osebam, zamenjavo dotrajanih oken in talnih oblog , zamenjavo neonskih luči z varčnimi in namestitev novih šolskih tabel. Prav tako bi želeli pridobiti večji prostor za garderobe, zagotoviti večjo požarno varnost z več izhodi, varen dostop do šole z dovozno potjo ali zapornico, zamenjati asfalt na zunanjem igrišču, urediti tlakovanje pred šolskim vhodom, teraso za otroke, ki obiskujejo vrtec, kolesarnico oziroma stojala za kolesa ter nadstrešek z mizami in klopmi za pouk na prostem.

V zadnjih 11 letih je MOK v vzdrževanje šolske stavbe sicer vložila 403.000 evrov in s tem zagotavljala optimalno stanje objekta, ki pa ne glede na že vložena sredstva terja prenovo v delih, ki v preteklih letih niso bili deležni investicijsko-vzdrževalnih del. Tako bo večji del prenove in obnove šolske stavbe izveden v okviru energetske sanacije, prenova telovadnice in terasa za predšolske otroke pa v okviru načrta požarne varnosti. Oboje je načrtovano v letu 2023 in tudi priključitev na kanalizacijsko omrežje. Prav tako bo izvedena posodobitev vodovodnih inštalacij in talnih oblog. Neonske sijalke pa so bile večinoma zamenjane že v letu 2017. Nove šolske table, tlakovci pred vhodom v šolsko stavbo, sanacija asfalta, dodatna stojala za kolesa in podobne zadeve so stvar rednega investicijskega vzdrževanja, pri ureditvi prostora za pouk na prostem so možne prijave na razpis za dodatne investicijske vire.

 

Premoženjske zadeve

Mestni svet je potrdil izbris zaznambe javnega dobra na parceli v Nemiljah, ki predstavlja funkcionalni del sosednjega zemljišča in ga želi lastnik kupiti za zaokrožitev svojega zemljišča.

Prav tako so potrdili dopolnitev načrta razpolaganja z nepremičnim premoženjem in sicer z dvema parcelama na Drulovki, tremi na Golniku in eno na Bregu ob Savi. Z odkupom bodo lastniki sosednjih parcel lahko zaokrožili svoja zemljišča.

Potrjenih je bilo več prerazporeditev v okviru načrtov razvojnih programov z namenom, da se načrtovane investicije realizirajo v predvidenih rokih in obsegih. Dopolnjena so bila sredstva za ureditev podjetniškega inkubatorja Kovačnica, za vzdrževanje in obnovo vodovodne infrastrukture (ureditev dotrajanega vodovoda ter preplastitev dela ceste Pot na Jošta, zamenjava vodovodne napeljave na Savskem otoku, dokončanje vodovoda na Begunjski ulici in nadgradnja hidrantnega omrežja na več lokacijah v mestni občini). Sredstva se bodo zagotovila še za ureditev parkirišča za avtodome v Predosljah in na Partizanski cesti ob teniških igriščih, za urejanje kolesarskih poti, za postavitev dveh avtobusnih postajališč ob Koroški cesti, za dopolnitev sredstev za prizidek telovadnice pri OŠ Staneta Žagarja, za odpravo poškodb tlaka telovadnice OŠ Franceta Prešerna in za izdelavo nujnih prostorskih aktov, ki niso bili predvideni ob pripravi in sprejemu proračuna za leto 2022.

 

Obravnava bolnih otrok v ZD Kranj

Na opozorila v javnosti, da so bolni otroci, ki se obračajo na Zdravstveni dom Kranj, deleži neprimerne obravnave v zabojniku pred zdravstvenim domom, je o zahtevnosti organizacije dela v obdobju koronavirusa in drugih virusnih okužb spregovorila direktorica Lilijana Gantar Žura. Poudarila je, da je epidemiološka situacija še vedno slaba in je potrebno v dobro bolnih otrok imeti prostorsko ločeno obravnavo, da se v največji možni meri prepreči prenos okužb.

»Rešitev z obravnavo v zabojniku je začasna in intenzivno iščemo tudi druge možnosti. ZD Kranj je na gosto poseljenem območju in so vsa dograjevanja odvisna od prostorskih aktov,« je zatrdila direktorica. »Delamo vse, da bo sprostitev in ponovno obravnavo možno vzpostaviti v prostorih otroškega dispanzerja do 25. aprila 2022.«

Na očitke o slabi odzivnosti na telefonske klice je povedala, da zdravstveni dom dnevno prejme okoli tisoč klicev in je ob pomanjkanju zdravstvenega osebja nemogoče vse sprejeti v pričakovanih časih. Ponovno je opozorila na pomanjkanje zdravnikov na primarnem nivoju (še posebej pediatri in družinski zdravniki), ki je izrazito prisotno že od leta 2008.

 

Podrobneje so razlogi za ločeno obravnavo otrok predstavljeni na tej povezavi in prav tako pojasnilo pediatrinj.