Skoči na glavno vsebino
Za medije

Po 9. redni seji mestnega sveta

Svetnice in svetniki so sprejeli proračun za leto 2024, ki je težak 96,69 milijona evrov. Potrdili so več odlokov – o rabi javnih površin, denarnem prispevku za novorojence in spremembe ustanovitvenega akta Gorenjskih lekarn. Obravnavali so še Operativni program varstva okolja Mestne občine Kranj (MOK) in Akcijski načrt Zelene sheme slovenskega turizma 2023–2026. Pred začetkom seje so z besedami v spomin in minuto molka počastili spomin na nedavno preminulega častnega občana in starosto kolesarskega športa Franca Hvastija.

 

Proračun MOK za leto 2024

Svetnice in svetniki so sprejeli največji proračun doslej, v katerem je planiranih 76,28 milijona evrov prihodkov in 96,69 milijona evrov odhodkov. Presežek odhodkov in drugih izdatkov nad prihodki in drugimi prejemki v višini 20,4 milijona evrov bodo pokrili s predvidenim ostankom sredstev na računih proračuna konec leta 2023, med prejemki proračuna pa je predvideno tudi zadolževanje do višine 15 milijonov evrov.

Od osnutka do sprejetega proračun se povečujejo planirani prihodki iz naslova dohodnine zaradi dviga zneska povprečnine na prebivalca (dogovorjena v višini 725 evrov), kar pomeni planirane prihodke 36,6 milijona evrov. Pričakovani nedavčni prihodki so 10,1 milijona evrov (najemnine 5,9 milijona evrov, globe in denarne kazni 655.000 evrov, komunalni prispevek 2,5 milijona evrov), kapitalski prihodki so planirani v višini 1,8 milijona evrov (420.000 evrov od prodaje avtobusov in 1,4 milijona od prodaje zemljišč). Transfernih prihodkov se pričakuje 13,7 milijona evrov, od tega 7,1 milijona evrov iz državnega proračuna, dobrih 1,4 milijona evrov iz občinskih proračunov, 1,4 milijona evrov iz javnih skladov in 3,8 milijona evrov iz sredstev EU. V računu financiranja je predvidena dolgoročna zadolžitev do višine 15 milijona evrov za investicije v okviru načrtov razvojnih programov.

Pri izdatkih je načrtovana naslednja poraba:

  • tekoči odhodki 28 milijonov evrov,
  • tekoči transferi 32,2 milijona evrov,
  • investicijski odhodki 31,2 milijona evrov,
  • investicijski transferi 2,7 milijona evrov,
  • dana posojila 94.100 evrov,
  • odplačila dolga 2,3 milijona evrov.

Iz zneskov je razvidno, da tekoči odhodki in transferi skupaj z odplačilom dolga predstavljajo 62,4 odstotka vseh odhodkov in jih lahko pogojno skupaj z odplačilom dolga (delež 2,4 %) štejemo kot fiksni del proračuna. Navedeno pomeni, da investicijski odhodki in transferi pomenijo 35,2 % vseh izdatkov

Kljub pričakovanim večjim prihodkov od dohodnine (za cca 1,2 milijona evrov) neugodno razmerje med prihodki od dohodnine in fiksnimi izdatki proračuna (tekoči odhodki in transferi) ostaja in se povečuje – za leto 2024 bo predvidoma znašalo 36,6 milijona evrov dohodnine proti 60,2 milijona evrov obveznih izdatkov (torej je razmerje med prihodki in obveznostmi skoraj 40 proti 60 odstotkov). Navedeno pomeni, da na eni strani država v nasprotju z zakonom o financiranju občin ne zagotavlja zadostnih virov za pokrivanje zakonskih obveznosti občin, na drugi strani pa, da je občina prevzemala preveč obveznosti, ki niso določene z zakoni.

V načrt razvojnih programov (v nadaljevanju NRP) so bili poleg investicijskih projektov iz osnutka dodani:

  • prestavitev Pševske ceste (400.000 evrov),
  • protipoplavni ukrepi na območju MOK (60.000 evrov),
  • komunalna ureditev Industrijske cone Laze (zagotovljenih dodatnih 298.000 evrov),
  • rekonstrukcija ceste Breg–Mavčiče (dodatno 400.000 evrov).

Sredstva za preplastitev Delavske ceste so zagotovili v okviru investicijskega vzdrževanja cest, podobno bodo reševali Gasilsko cesto v Stražišču.

Prioritetni projekti proračuna so PC Hrastje, komunalna infrastruktura Golnik–Mlaka ter zagotovitev primernosti objektov osnovnih šol in vrtcev.

 

Posebna raba javnih površin

Nov odlok, potrjen v drugem branju, opredeljuje javne površine, način in pogoje rabe, postopek za pridobitev dovoljenja, plačilo za uporabo, ravnanje z odpadki, nadzor in globe. Določbe se nanašajo na enotno ureditev za rabo javnih površin; določeno je, kaj je lahko postavljeno na javni površini, s karto umestitve gostinskih vrtov v starem mestnem jedru pa se določi javne površine, na katerih je dovoljena postavitev gostinskih vrtov, kar prispeva k bolj enovitemu in privlačnejšemu videzu starega mestnega jedra Kranja. Opredeljen je nadzor in možnost kaznovanja za prekrške zaradi nedovoljene rabe javnih površin oziroma postavitev premičnih objektov na javnih površinah brez dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem. Odlok prinaša tudi uskladitev z veljavno zakonodajo, saj je Odlok o občinskih taksah Mestne občine Kranj zastarel.

 

Enkratni denarni prispevek za novorojence

Spremembe odloka prinašajo povišanje enkratnega denarnega prispevka za novorojence s sedanjih 130 evrov na 250 evrov, kar bo stopilo v veljavo s 1. januarjem 2024. Pisno vlogo starši pošljejo MOK (klasična pošta, e-pošta mok@kranj.si ali osebno v sprejemni pisarni, po vzpostavitvi sistema tudi prek portala e-Uprave) najkasneje v šestih mesecih po otrokovem rojstvu, v primeru rejništva, posvojitve ali določitve skrbništva pa prav tako v šestih mesecih od datuma ureditve statusa otroka.

Mestni svet je spremembe odloka potrdil.

 

Spremembe ustanovitvenega akta Gorenjskih lekarn

Odlok o ustanovitvi javnega lekarniškega zavoda Gorenjske lekarne se dopolnjuje z vpisom nove lekarne na Golniku. Prostori bodo v novem zdravstvenem objektu, ki je v gradnji in bo namenjen kliniki za kirurgijo ter eni do dvema splošnima ambulantama. Pacienti bodo tako po obisku splošne ambulante kot tudi po kirurških posegih potrebovali izdajo zdravil, ki jim bodo predpisana v okviru obravnav. Pridobitev bo pomembna tako za bolnike kot prebivalce širšega območja Golnika.

Mestni svet je spremembe in dopolnitve odloka sprejel po skrajšanem postopku.

Prostorski zadevi

Svetnice in svetniki so potrdili dve lokacijski preveritvi, in sicer:

  • Investitor gradnje dela stanovanjske soseske »Kranj Planina KR PL 37« (Kranjska iskrica) želi zgraditi drugo fazo soseske. Za celoto je bila lokacijska preveritev že sprejeta, a je potekla, zato se ponovno obravnava. S ponovno lokacijsko preveritvijo se dopustijo individualna odstopanja od prostorskih izvedbenih pogojev, ki jih določa Izvedbeni prostorski načrt (IPN) MOK, in sicer glede oddaljenosti od meje parcele, namenjene gradnji, ter normativa za določitev parkirnih mest, saj bo investitor na interni cesti omogočal javno rabo.
  • Druga lokacijska preveritev se nanaša prav tako na sosesko »Kranj Planina KR PL 37«, kjer želi investitor zgraditi drugo fazo soseske. Predvidene so večstanovanjske stavbe (bloki oz. stolpiči), pri čemer je z IPN MOK mansarda definirana kot del stavbe, katerega prostori se nahajajo nad zadnjim nadstropjem in neposredno pod poševno streho. S preveritvijo se določi, da se mansardna etaža upošteva kot navadno nadstropje (v eni etaži), nad katerim se lahko izvede ravna streha, ker je ta rešitev zmanjšuje skupno višino objekta.

 

Ostale zadeve

Državni Pravilnik o spremembah Pravilnika o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca v prehodni in končni določbi 19. člena opredeljuje, da lahko občina ustanoviteljica oz. občina koncedentka za javne vrtce in zasebne vrtce s koncesijo, ki zaradi zagotovitve notranje igralne površine 3 m2 na otroka ne bi mogli sprejeti vseh vpisanih otrok, sprejme sklep o manjši notranji igralni površini, vendar ne manjši od 2 m2. Odstopanje od normativa lahko traja najdlje do 1. 9. 2028. MOK je zaradi potrebe, da uredi pogoje za sprejem maksimalnega števila otrok v javne in zasebne vrtce s koncesijo na svojem območju, predlagala sklep o uporabi manjše igralne površine na otroka, ki so ga svetnice in svetniki potrdili.

 

Sklep o določitvi cene prevoznih storitev v mestnem linijskem prometu (4. člen) so dopolnili tako, da je bolj jasno, do kdaj velja mesečna vozovnica, in sicer od prvega do zadnjega dne meseca, za katerega je kupljena, ter kdaj je mogoče kupiti mesečno vozovnico za tekoči mesec. Določeno je, da do vključno 20. dne v tekočem mesecu, nakup mesečne vozovnice za naslednji mesec pa od vključno 21. dne v tekočem mesecu.

 

Operativni program varstva okolja

Mestni svet se je seznanil z Operativnim programom varstva okolja (OPVO), ki je krovni strateški dokument in opredeljuje okoljske izzive ter trajnostno vizijo lokalne skupnosti, postavlja prioritete reševanja okoljskih izzivov in jih finančno in časovno ovrednoti ter določi korake za uresničitev okoljskih ciljev do leta 2030 oz. 2050. Strategijo sestavljajo štirje cilji, ki so med seboj vsebinsko povezani in se medsebojno podpirajo:

CILJ 1 – Mestna občina z majhnim okoljskim odtisom

CILJ 2 – Biotsko pestra mestna občina, prilagojena na podnebne spremembe

CILJ 3 – Vitalna mestna občina s kakovostnim bivalnim okoljem

CILJ 4 – Osveščeni in odgovorni občani

Gre za enega od pomembnih strateških dokumentov MOK, ki pokriva zelo široko področje varstva okolja – področje, ki se že po svoji naravi prepleta in navezuje na več drugih področij oziroma sektorjev. Številne sektorske strategije (npr. Celostna prometna strategija Mestne občine Kranj, Lokalni energetski koncept in Trajnostni energetski podnebni načrt Gorenjske) so že usmerjene k pomembnim okoljskim vprašanjem, zato OPVO ukrepov, ki so zajeti v drugih strategijah, ne obravnava. V strategiji so prednostno izpostavljeni tisti ključni okoljski izzivi, ki do danes na območju MOK niso dobili dovolj pozornosti, ter pomembni razkoraki med stanjem okolja in željenim stanjem okolja, ki jih druge strategije še niso ustrezno obravnavale. Več v predlogu dokumenta v gradivu za sejo pod točko 9 (priloge 1–4).

 

Akcijski načrt Zelene sheme turizma 2023–2026

Destinacija Mestna občina Kranj je v letu 2021 pridobila zlati znak, konec leta 2022 pa platinasti znak Slovenia Green destination (Zelena Slovenija). Poleg tega so do sedaj štirje gostinski ponudniki in ponudniki namestitev na območju Mestne občine Kranj prejeli znak odličnosti na področju okoljske odgovornosti in trajnostnega poslovanja v turizmu v okviru Zelene sheme – Zeleni ključ (Green Key).

Akcijski načrt vsebuje ukrepe na šestih tematskih področjih: destinacijski management, narava in krajina, okolje in podnebje, kultura in tradicija, družbena klima in poslovanje turističnih podjetij. Je tudi pogoj za ohranitev znaka Slovenia Green Destination (Zelena Slovenija) in je pripravljen v smeri ohranitve najvišjega trajnostnega znaka Slovenia Green Destination – platinum (Zelena Slovenija – platina).

Svetnice in svetniki so akcijski načrt potrdil.

 

Premoženjski zadevi

Potrdili so dodatnih 157.000 evrov za ureditev prezračevanja in hlajenja prostorov v 1. nadstropju, nad prizidkom telovadnice pri OŠ Staneta Žagarja, za učilnice in večnamenski prostor.

Prav tako so dodatna sredstva namenili za vzdrževanje cest v višini 200.000.

 

Kadrovske zadeve

V Svet javnega zavoda Zavod za šport Kranj se kot predstavnike ustanovitelja, Mestne občine Kranj, imenovali Davorja Brezarja, dr. Nevena Polajnarja, Sandija Ržena in dr. Andrejo Valič Zver.

Kot nadomestnega člana ustanoviteljice MOK so v Svet OŠ Staneta Žagarja Kranj imenovali Selmana Čorovića, potem ko je članica Ana Černe podala odstopno izjavo.

Za predstavnike javnosti v senate za reševanje pritožb zoper delo policistov so imenovali Maksimiljana Sagadina in Aleša Trilarja.