Projekt Colibri Air za dvig digitalnih kompetenc med osnovnošolci

Mestna občina Kranj intenzivno razvija rešitve pametnega mesta in skupnosti, kar je strokovno gledano v prvi vrsti tehnološko usmerjen projekt. Digitalne veščine so zagotovo kompetence prihodnosti, in razvijati jih je treba že pri najmlajših.

 

Pomemben del Strategije digitalnega razvoja pametnega mesta Kranj je tudi t. i. projekt »Znanje«, katerega poudarek je prav vzpodbuda zanimanja mladih za tehniko, inovacije, digitalizacijo in tudi podjetnost. Kar nekaj projektov s področja znanja se v Kranju že izvaja, npr. projekt Kovačnica ‑ coworking, Kranjski talenti ‑ t. i. prebojniki (županov sprejem za najboljše s tekmovanj znanja), ogledi dobrih podjetniških praks za učitelje, mentorje, različne delavnice. Prav sedaj potekajo specializirane delavnice, kjer osnovnošolci sami razvijajo prav poseben digitalni produkt – Colibri Air.

 

Pri vseh rešitvah pametnega mesta je ključno zavedanje, da je v središču človek, kar pomeni, da morajo biti rešitve za uporabnike koristne ter prijazne za uporabo. Mednarodne ugotovitve namreč jasno kažejo, da so projekti pametnih mest uspešni le, če se vzporedno z uvajanjem novih tehnologij intenzivno odvijajo usposabljanja vseh deležnikov za uporabo teh tehnologij. Sodelovanje v vedno bolj digitaliziranem svetu zahteva nova znanja in tako imenovane digitalne veščine.

 

Začeti je treba zgodaj

Mladi in njihovi učitelji so ena od zelo pomembnih skupin, ki mora osvojiti digitalna znanja, saj so to bodoči inovatorji, ustvarjalci novih rešitev in ključni kader za gospodarsko uspešnost. Mestna občina Kranj že nekaj let podpira program TIP (Talenti – Inovativnost – Podjetnost), v okviru katerega v sodelovanju z Open Labom in šolami zvajajo delavnice, predavanja, ekskurzije in druge aktivnosti. Nujno je zavedanje, da tako kot se v vrhunskem športu temelji uspešnosti postavijo že v najmlajših selekcijah, tako je treba tudi talente za inovativnost, tehniko in podjetnost »trenirati« že zelo zgodaj v mladosti.

 

Colibri Air ‑ izdelek, digitalne veščine in skrb za zdravje

Prav sedaj so v teku delavnice digitalnih veščin na daljavo za osnovnošolce od sedmega razreda naprej. Še posebej veseli zanimanje učenk, ki so včasih zadržane do tehnoloških znanj. Udeleženci izdelujejo računalnik Colibri Air s senzorji za zaznavanje temperature, vlage, osvetlitve in kakovosti zraka, kar je v času »korone« še posebej pomembno, ob tem pa spoznavajo še informacijsko-komunikacijske tehnologije, multimedijske vsebine, mobilne aplikacije ter programiranje. Med drugim bodo spoznali tudi pomen novih tehnologij za zdravje. Izdelek bodo dokončali s 3D-modeliranjem in tiskanjem ohišja.

 

V načrtu so poletne delavnice Colibri Air, kjer se bodo vključili tudi Mestna knjižnica Kranj ter drugi javni zavodi.

 

Na sliki: Model Colibri Air za merjenje kakovosti zraka

Kategorije:
sporocila-za-javnost