Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni: Čas za ukrepanje proti demenci, čas za ukrepanje proti Alzheimerjeve bolezni

V septembru poteka mednarodna kampanja za ozaveščanje o demenci po vsem svetu, 21. septembra pa obeležujemo svetovni dan Alzheimerjeve bolezni. Ta letos poteka pod sloganom Čas za ukrepanje proti demenci, čas za ukrepanje proti Alzheimerjeve bolezni. Slednja je najpogostejši vzrok demence, saj ima več kot 60 odstotkov bolnikov z demenco Alzheimerjevo bolezen.

 

Demenca je splošni izraz za bolezen, ki prizadene človekove možgane, zaradi česar se pojavljajo motnje spomina, spremembe v razpoloženju in vedenju, težave z mišljenjem ali govorom ter negativni vplivi na vsakodnevne aktivnosti posameznika. Demenca se sčasoma poslabšuje. Demenca je še vedno neozdravljiva, z zdravili pa jo vseeno lahko upočasnimo. Ker zdravila najbolj pomagajo v zgodnji fazi bolezni, je zgodnje prepoznavanje simptomov demence zelo pomembno.

 

Nekateri izmed simptomov demence so:

  • Pozabljivost, postopna izguba spomina (pozabljanje običajnih besed, postavljanje enakih vprašanj, nihanje razpoloženja brez očitnega razloga, …);

 

  • težave z govorom in iskanjem pravih besed (oseba sredi govorjenja utihne, ker ne ve kaj je želela povedati, težave z iskanjem besed,…);

 

  • osebnostne in vedenjske spremembe (pojavi se sumničavost, paranoja, potrtost, zmedenost, lahko tudi strah, oseba, ki je bila prej mirna iz neznanega razloga postane agresivna,…);

 

  • upad intelektualnih funkcij (težko sprejemajo odločitve, za preprosto opravilo potrebujejo dalj časa,…);

 

  • izgubljanje in iskanje stvari (izgubljanje predmetov, svoje stvari npr. oblačila spravi v pečico,…);

 

  • prostorske in orientacijske težave (ne vedo kje so, kam gredo, kako so tja prišli,…);

 

  • težave z izvajanjem vsakodnevnih preprostih opravil (tuširanje, oblačenje,….);

 

  • ponavljanje enih in istih vprašanj,

 

  • težave s koordinacijo, spremembe čustvovanja, zapiranje vase, izogibanje družbi (težava pri zapenjanju gumbov,…).

 

Vedeti pa moramo, da z leti vsi postajamo pozabljivejši in ne gre vedno za demenco, temveč za del normalnega staranja. Pomembno pa je, da različne spremembe, kot je npr. moteče (ponavljajoče) pozabljanje, vzamemo resno.

 

Mestna občina Kranj je Demenci prijazna točka (DPT). DPT je namenjena osebam z demenco, zlasti tistim v zgodnji fazi bolezni, ki so še samostojni in aktivni, in njihovim svojcem. Na DPT se lahko obrnejo posamezniki po informacije, predvsem pa se seznanijo z načini in postopki usmerjanja oseb z demenco, ki se izgubijo in ne najdejo poti domov.

 

Zaposleni na DPT imamo potrebno znanje in informacije o demenci. Vemo, kakšni so prvi znaki in kako jih prepoznati, kako komunicirati z osebami z demenco, kako jim pomagati v primeru, ko se izgubijo in ne vedo, kje so, kdo so in kako najti pot domov.

 

GRADIVO

* Dejavniki tveganja za demenco

* Vaje za urjenje spomina