Svoboda in neodvisnost zgrajeni na odporu

Ob spomeniku NOB na Planici nad Crngrobom je bila danes slovesnost ob 82. obletnici preboja Selške čete Cankarjevega bataljona iz sovražnikovega obroča in spominu na 15 padlih partizanov. Slovesnost so pripravili organizacijski odbor za spominsko slovesnost, krajevni skupnosti Jošt in Žabnica, Združenje borcev za vrednote NOB Kranj in Mestna občina Kranj (MOK).

 

Zbrane je pozdravil predsednik Krajevne skupnosti Žabnica Andrej Šifrer, vence ob spomeniku pa so položile delegacije organizacij Združenj borcev za vrednote NOB, krajevnih skupnosti, MOK, območnega Združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj in Policijskega veteranskega združenja Sever. Andrej Šifrer je poudaril, da je 27. marec praznik krajevnih skupnosti Žabnica in Jošt in da je prav, da je temu tako, saj tudi na ta način ohranjajo spomin na tragične dogodke izpred 82-ih let ter se zavedanje pomena vrednot tistega časa prenaša tudi na mlajše rodove.

 

Slavnostna govornica je bila podžupanja MOK Manja Zorko, ki je orisala dogodke med drugo svetovno vojno v teh krajih: »Tako lahko izkažem spoštovanje vsem padlim partizanskim borkam in borcem ter njihovim svojcem. Skupaj ohranjamo spomin na tragične dogodke.« Še posebej je izpostavila mladost padlih partizanov in se vprašala, če smo se iz tragičnih dogodkov kaj naučili. »Nismo. Sodeč po številu vojn in konfliktov miru med državami in ljudstvi še dolgo ne bo. V Sloveniji živimo v miru. To dejstvo moramo bolj ceniti in spoštovati. Mir in svoboda nista samoumevna, bila sta težko priborjena. In to mora biti naše sporočilo mladim. Mir, svoboda, solidarnost, pravičnost in demokracija ostajajo cilji in prvine naše družbe. To so tudi sodobne vrednote narodnoosvobodilnega boja,« je zaključila podžupanja MOK Manja Zorko.

Za kulturni program so poskrbeli: Pihalni orkester Mestne občine Kranj, učenke in učenci OŠ Stražišče, podružnične šole Žabnica, pevski zbor DPD Svoboda Stražišče, Stanislav Praprotnik na trobenti ter častna straža Slovenske vojske in praporščaki.


Tragična bitka na Rovtu pri Planici je potekala 27. marca leta 1942. V hudi zimi se je Cankarjev bataljon po dražgoški bitki razdelil na več čet. Ena od njih je bila Selška četa, ki se ji je pridružil štab Cankarjevega bataljona na čelu s partizanskim poveljnikom Stanetom Žagarjem. Selška četa se je premikala proti Jamniku, na poti pa so se ustavili na jasi na vrhu Rovta. Četa je štela 33 borcev, med njimi je bila tudi 21-letna Francka Basaj. Večina fantov je bila starih od 23 do 28 let, najstarejši pa je bil s 46 leti poveljnik Stane Žagar. 27. marca zjutraj je tabor obkolilo kakih 200 nemških policistov. Sledil je štiri ure dolg neenakovreden boj, v katerem je življenje izgubilo 15 partizanov, med njimi tudi Francka Basaj in Stane Žagar. Skoraj vsi preživeli partizani so bili ranjeni. Prek hriba so krenili proti Joštu. Samo trije borci Selške čete so dočakali svobodo. Okupator se je po bitki hvalil, kako je pokončal bandite, kar pa je sprožilo velik upor med domačini.


Župan MOK Matjaž Rakovec je v četrtek, 21. marca, položil venec padlim aktivistom Osvobodilne fronte v  Šorlijevem mlinu, včeraj (22. marca) pa pri spomeniku Stanetu Žagarju v kranjski vojašnici.