Tradicija največjega kulturnega praznika v srcu Gorenjske: 22. Prešernov smenj v Kranju

Osmi februar v Kranju je doživetje, ki mu v Sloveniji in Evropi ni para. Kranjčani in obiskovalci se na ta dan množično poklonimo svojemu pesniku in Prešernovemu času. Oblečemo se v modo Prešernovega časa, nato pa uživamo v plesih in recitalih Prešernove poezije na prostem, pa v obiskih vseh muzejev, galerij in drugih hiš kulture, ki brezplačno odprejo svoja vrata. Dogodek, ki odene Kranj v romantiko 19. stoletja, je bil prvič izveden leta 2003. Zaradi svojih trajnostnih vsebin je bil leta 2008 nominiran za evropsko destinacijo odličnosti, saj stremi k ohranjanju kranjske kulture in tradicije. V Kranju ne organiziramo le najbolj obiskane tradicionalne prireditve v Sloveniji, ampak cel Teden kulture od 1. do 8. februarja. Dogajanje z naslovom Vsak dan prešernovo že nekaj let ponuja številna vodenja in doživetja, predstave, koncerte, likovne razstave in literarne večere.

 

Vsak dan prešernovo
Teden kulture v Kranju (1.–8. 2.) povezuje kulturne hrame, ki obiskovalcem v osmih dneh ponujajo brezplačne oglede razstav, številna prešerna doživetja, vodene mestne oglede, likovne razstave, koncerte in predstave. Letos z nami sodelujejo Gorenjski muzej, Mestna knjižnica Kranj, Prešernov gledališče Kranj, Hiša Layer, Zveza kulturnih društev Kranj in drugi. Skupno se bo v okviru dogajanja Vsak dan prešernovo odvilo 45 dogodkov. Shod muz na kranjskem Parnasi, sprejem Prešernovih nagrajenk in nagrajencev v Galeriji Prešernovih nagrajencev, ter pogovor z njimi v Prešernovem gledališču, ki vsako leto zaključuje dogajanje Prešernovega smenja, se letos izjemoma odvija 11. 2.

 

»Vrhunec tedna kulture v Kranju je 8. februar. Tokrat že 22. Prešernov smenj je z 20 različnimi prizorišči, z več kot 700 nastopajočimi in sodelujočimi ter z okoli 50 različnimi vsebinami, ki se odvijajo vse do večernih ur največja tradicionalna prireditev ob kulturnem prazniku v Sloveniji! Hkrati Prešernov smenj izkazuje skrb Kranja za našo dediščino, tradicijo in kulturo. V ospredju je tudi povezovanje. Ponosni in hvaležni smo, da smo se z dogajanjem Vsak dan prešernovo povezali z ostalimi kulturnimi inštitucijami v Kranju in da skupaj soustvarjamo največji kulturni praznik na Gorenjskem.« Klemen Malovrh, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj.

 

22. Prešernov smenj v Kranju

Slavnostna otvoritev
Pred Prešernovim gledališčem Kranj bo ob 11. uri potekala slavnostna otvoritev, ki ji bodo sledili nastopi pevskih zborov in recitacije. Ob 12.30 uri bo v Prešernovem gaju polaganje venca ob spomeniku dr. Franceta Prešerna.

 

Potovanje v Prešernov čas
Kranj se 8. februarja preobleče v romantično preobleko 19. stoletja. Ulice napolnijo folklorne skupine, na daleč odmevajo Prešernovi verzi in glasba lajnarjev. Utrip soustvarjajo številni mojstri obrti, trgovci in umetniki. Prav kot v Prešernovem času Kranj oživi s sejemsko dejavnostjo. Ljudje se sprehajajo v oblačilih Prešernove mode, s klobučki in cilindri, ki pričarajo vzdušje izpred 200 let. Po ulicah vozi kočija, iz Prešerne kuhne diši po sladkih pečenih miškah. Kranj na slovenski kulturni praznik doživite skoraj kot v času, ko je po istih ulicah hodil mojstrski pesnik in pravnik dr. France Prešeren.

 

Folklorni nastopi in prešerni koncerti
Na Glavnem trgu ob vodnjaku bodo med 11. in 14. uro zaplesale folklorne skupine iz vse Slovenije. Lajnarji so Prešernov smenj posvojili kot svoj festival in praznik. Njihove glasbene skrinjice bodo odmevale po mestnih ulicah med 11. in 17. uro. Ob 14.30 uri bosta na odru na Glavnem trgu nastopila še kantavtorica Ditka ter Feri Lainšček, za njima pa ob 16. uri še Etno banda Poseben gušt s poezijo Iztoka Mlakarja.

 

Sejem domače in umetnostne obrti in Prešerna Kuhna
Mojstri rokodelci in umetniki bodo od 10. do 18. ure na stojnicah v starem mestnem jedru predstavljali in prodajali svoje izdelke. Med 104 razstavljavci bodo tudi ekološki pridelovalci in predelovalci ter mojstri starih obrti. V manufakturi mojstra Janeza si bodo obiskovalci lahko natisnili Zdravljico na poseben papir in na način, kot so jo tiskali v Prešernovem času. Po mestu bo dišalo po Prešerni kuhni. 6 ponudnikov bo streglo slane in sladke tradicionalne slovenske jedi – od sladkega šmorna do kranjske klobase.

 

Na stežaj odprta vrata kranjskih kulturnih hramov
Gorenjski muzej vabi na javna vodenja v grad Khislstein, Mestno hišo in Prešernovo hišo. Prav tako pripravljajo delavnice za otroke in citrarski koncert. Mestna knjižnica vabi na maraton glasnega branja, na delavnico, kviz, na lov na knjige ter v svoj fotokotiček. Nudijo program za otroke in odrasle. V Prešernovem gledališču igrajo Županovo micko, ogled je brezplačen. V Layerjevi hiši je celodnevni program namenjen poeziji in ilustracijam. Zavod za turizem in kulturo Kranj ponuja različna vodenja in oglede z 20 odstotnim popustom.

 

Prešernov smenj za družine
Pester program poskrbi za celodnevno družinsko doživetje. Otroci bodo uživali v ustvarjalnih delavnicah, predstavah, pravljičnih pripovedih za otroke in knjižničnem lovu na zaklad. Peljati se s kočijo po mestu je doživetje in kaj je lepšega kot prešerna družinska fotografija v
foto kotičku Mestne knjižnice Kranj, kjer so na voljo oblačila in pokrivala, pa tudi brki, če jih bo kdo pogrešal.

 

»Če se kot pesnik kdaj vprašate "Kam?", je odgovor v Kranj! To je Prešernovo mesto in mesto kulture. Ne samo v teh dneh. V Kranju skoraj ne mine dan brez kakšnega kulturnega dogodka. V tednu pred praznikom bo vsak dan prešerno. Najbolj bogat kulturni utrip bo seveda 8. februarja, ko bo že 22. Prešernov smenj. Rad bi opozoril tudi, da je Kranj trajnostno naravnan, k čemur nas zavezuje pogodba z Evropsko komisijo, je del misije stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest. Zato obiskovalce naših prireditev vabimo, naj k nam pridejo peš, z avtobusom, vlakom. Zelo me veseli, da bomo 8. februarja imeli dve posebni brezplačni avtobusni liniji, v Kranj pa lahko pridete tudi z vlakom. V soboto Slovenske železnice nudijo 75 odstoten popust na vozovnice. Od postaje do centra mesta pa res ni daleč, lahko pridete peš ali pa z brezplačnim avtobusom.« Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj.

 

Na Prešerni smenj z vlakom ali brezplačnim avtobusom
Ob Prešernovem smenju v želji po spodbujanju trajnostne mobilnosti Mestna občina Kranj sodeluje s podjetjem Arriva in Slovenskimi železnicami. Na dan kulturnega praznika, 8. februarja, bo tako med 8. in 20. uro na voljo brezplačen avtobusni prevoz po mestu in primestju ter ugodnejše potovanje z vlakom do Kranja.

 

Brezplačni avtobus: Vozili bosta dve liniji. Prva linija je linija 15, ki gre iz železniške postaje proti Planini, na Primskovo, avtobusno postajo, do Savskega otoka in nazaj na železniško. Druga je posebna linija, ki bo povezovala Kranj, Kokrico, Ilovko, Brdo, Predoslje, Britof, Primskovo, Stražišče, Bitnje, Labore in se ustavi tudi na železniški postaji.

 

Grem z vlakom – na Prešernov smenj
Vse, ki niso iz Kranja vabimo, da se na dogodek brezskrbno odpravijo z vlakom in izkoristijo 75 odstoten popust na nakup vozovnice. Od kranjske železniške postaje do centra mesta, ki je osrednje prizorišče prireditve, je le krajši sprehod, vozi pa tudi brezplačni avtobus.

 

Vozne rede in vse informacije glede prihoda na Prešernov smenj z vlakom ali avtobusom najdete na spletni strani VisitKranj.

 

PROGRAM PREŠERNOVEGA SMENJA, 8. 2. 2025.