Tudi okrasne rastline so lahko invazivne

Pomlad je čas zasajanja in urejanja vrtov in balkonov. Pri izbiri rastlin je potrebna posebna pozornost: nekatere okrasne rastline so namreč invazivne. Njihovo hitro širjenje lahko povzroča škodo naravnim habitatom, kmetijstvu, gospodarstvu in celo vpliva na zdravje ljudi. Mestna občina Kranj (MOK) je podpornica projekta LIFE OrnamentalIAS, prvega slovensko-hrvaškega projekta, ki se celovito ukvarja z zmanjševanjem vplivov razraščanja invazivnih tujerodnih rastlin, s poudarkom na okrasnih vrstah. 

 

Rastline, kot so lovorikovec, bambus in japonski dresnik, se z vrtov lahko hitro razširijo v gozdove, obrežja rek in druga naravna območja. Nekatere začnejo povzročati težave takoj, druge šele po več desetletjih. Invazivne vrste izpodrivajo domorodne rastline, zmanjšujejo biotsko raznovrstnost, prenašajo bolezni in zajedavce, pri ljudeh pa lahko povzročajo zdravstvene težave, kot so alergije in poškodbe kože. Hkrati povzročajo gospodarsko škodo – z zmanjševanjem pridelkov in višjimi stroški vzdrževanja ter odstranjevanja invazivnih vrst.

 

Projekt LIFE OrnamentalIAS združuje deset partnerjev s področij varstva narave, kmetijstva, upravljanja voda, hortikulture in komunalne dejavnosti iz Slovenije in s Hrvaške. S podporo evropskih in nacionalnih sredstev izboljšujejo nacionalne sisteme za zgodnje odkrivanje in hitro odzivanje na širjenje invazivk. Poleg sistemskih izboljšav je eden izmed glavnih ciljev projekta omejiti vnos in širjenje invazivnih vrst na 13 pilotnih območjih v Sloveniji in na Hrvaškem.

 

Ljubiteljski vrtnar Cveto in poti okrasnih invazivk

 

Za ozaveščanje širše javnosti projekt LIFE OrnamentalIAS pripravlja različne izobraževalne vsebine, med njimi serijo kratkih videoposnetkov. V njih ljubiteljski vrtnar Cveto ob pomoči strokovnjakov spoznava izzive nenadzorovanega širjenja okrasnih rastlin in načine, kako preprečiti širjenje invazivk ter kako ustrezno ravnati z zelenim odrezom.

 

Vse nasvete si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku.

 

 

Več informacij o okrasnih invazivkah je zbranih tudi v e-gradivih:

 

Mestna občina Kranj in terenske aktivnostih projekta LIFE OrnamentalIAS

 

Mestna občina Kranj že več let aktivno deluje na področju odstranjevanja invazivnih rastlin. Na zelenih površinah jim je skoraj uspelo izkoreniniti velike pajesene, ob občinskih cestah pa v poletnih mesecih redno odstranjujejo pelinolistno ambrozijo. Na javnih površinah, kjer so se proti japonskemu dresniku borili s prekrivanjem s filcem in sekanci, so ga že uspešno odstranili.

 

V sklopu projekta LIFE OrnamentalIAS načrtujejo dodatne aktivnosti, povezane z zasaditvijo domorodnih vrst in ustreznim ravnanjem z zelenim odrezom. Poleg tega bo MOK tudi letos, že četrto leto zapored, sodelovala pri delovni akciji Očistimo Gorenjsko invazivk, skupaj z Zavodom RS za varstvo narave (ZRSVN) in Razvojno agencijo Sora. ZRSVN sicer v tednu med 1. in 7. junijem 2025 pripravlja ozaveščevalni »Teden brez invazivk« s številnimi izobraževanji in aktivnostmi, da bi bilo v okolju tujerodnih vrst čim manj.

 

Občanke in občane vabijo, da se pridružijo akciji odstranjevanja invazivnih rastlin, ki bo potekala v soboto, 7. junija 2025, na več lokacijah v Kranju. Več informacij o zbirnih mestih in poteku akcije v maju. 

Kategorije:
priporocamo