Uspešen zaključek mentorskega obiska iz Novovolinska v Mestni občini Kranj

V avli Mestne občine Kranj se je včeraj končal tritedenski mentorski obisk ukrajinske občine Novovolinsk v sklopu projekta slovenske razvojne pomoči ‘Pomoč pri obnovi Ukrajine’. Dogodek je predstavljal vrhunec tritedenskega sodelovanja in izmenjave izkušenj med mestoma. Mestna občina Kranj je ena od sedmih slovenskih občin, ki jih je Center za evropsko prihodnost izbral za izvedbo mentorskega programa v okviru tega mednarodnega projekta.

 

Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec je v uvodnem nagovoru poudaril, da prvo sodelovanje Kranja z Ukrajino sega v leto 2021, ko je občina skupaj s takratnim ukrajinskim veleposlanikom postavila kip Tarasa Ševčenka, ukrajinskega pesnika, na Poti Prešernovih sodobnikov v Parku La Ciotat. Lani pa je občina skupaj z ukrajinskim veleposlaništvom gostila ukrajinski kulturni dogodek ob dnevu neodvisnosti Ukrajine. Župan Rakovec je ob tem dejal: ”Mentorski program z Novovolinskom je še en primer dobrega sodelovanja z namenom napredka in razvoja. Ta program je bila priložnost za pridobivanje novih perspektiv in veščin. Ina in Anatolij [udeleženca mentorskega obiska], upam, da vam bodo nova znanja pomagala pri doseganju ciljev. Hvala za vaše predano delo in dobro sodelovanje. Naj bo prihodnost svetla.”

 

Z javljanjem preko spleta je na dogodku sodelovala tudi občinska uprava mesta Novovolinsk. Župan Novovolinska Boris Karpus, ki je 10. julija 2024 z županom Matjažem Rakovcem podpisal protokol mentorskega sodelovanja, se je Mestni občini Kranj in vsem vpletenim v organizacijo obiska zahvalil za gostoljubje ter omogočanje priložnosti za sodelovanje in razvoj.

 

V imenu organizatorja, Centra za evropsko prihodnost (CEP), je zbrane nagovorila tudi Nina Čepon, izvršna direktorica CEP, ki je poudarila, da so lokalne skupnosti ključni akterji razvoja in obnovi, hkrati pa poudarila slovenske izkušnje na področju povojnega okrevanja, lokalnega razvoja in procesa priključevanja v EU.

 

V nadaljevanju sta ukrajinska mentoriranca predstavila tritedenski obisk in pripravljene projektne načrte. Ina Vihor, članica mestnega sveta Novovolinsk in predsednica stalnega odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, mladino, šport in informacijsko politiko, je predstavila zasnovo projekta NovoHUB, osredotočenega na poklicno, poslovno in izobraževalno usposabljanje, kar kaže na spremembo v njihovem projektu po obisku Kovačnice - podjetniškega inkubatorja Kranj, BSC Kranj in Šolskega centra Kranj. Glavni cilj projekta je zagotovitev usposobljene in zadostne delovne sile, kar zagotavlja zaposlitev za prebivalce in dolgoročno gospodarsko rast Novovolinska. Namen je prenova praznih stavb za uvedbo novih poklicnih, poslovnih in izobraževalnih programov. Ciljna skupina so prebivalci, notranje razseljene osebe, presežni delavci iz premogovnikov, ljudje iz Donetska, projekt pa bo naslovil izzive pomanjkanja usposobljene delovne sile za lokalna podjetja, dostopa do kakovostnega in varnega izobraževanja za notranje razseljene osebe ter pomanjkanja poslovnega podpornega ekosistema.

 

Drugi mentoriranec, Anatolij Dudik, glavni specialist oddelka za organizacijo zagotavljanja upravnih storitev Centra za upravne storitve izvršnega odbora mestnega sveta Novovolinsk je predstavil aplikacijo Novo Open app, osredotočeno na digitalizacijo mestnih informacij, povečanje digitalne udeležbe državljanov pri lokalnem razvoju in predstavitev Novovolinska turistom. Cilj projekta je zagotoviti brezplačen, odprt in participativen dostop do informacij in storitev Novovolinska.

 

Mentorici na strani Mestne občine Kranj Maja Šavs in Mojca Finc sta predstavili mentorski obisk z vidika Mestne občine Kranj in podali več informacij o sodelujočih kranjskih ustanovah, ki so projekt vsebinsko podprle.

 

V zaključnem delu je zbrane pozdravil veleposlanik Tomaž Mencin, koordinator za obnovo Ukrajine na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve RS. Povedal je, da je reforma decentralizacije v Ukrajini ključna in dobro napreduje, s poudarkom na opolnomočenju lokalnih občin ter izjavil, da se Slovenija strinja z zahtevo Evropske unije po finančnih instrumentih za podporo decentraliziranemu upravljanju v Ukrajini. Zbrane sta pozdravila tudi Natalija Markjevič Prica¸ namestnica vodje misije na veleposlaništvu Ukrajine v Sloveniji, ki je izrazila hvaležnost Sloveniji za njeno vlogo v procesu obnove in upanje za uspeh projekta, ter mag. Blaž Masle, začasni odpravnik poslov veleposlaništva Slovenije v Kijevu, ki je pohvalil dobro sodelovanje med Slovenijo in Ukrajino in potrdil pripravljenost veleposlaništva za pomoč tudi v nadaljnje.

 

Med tritedenskim mentorskim obiskom je pri aktivnosti vsebinsko sodelovalo več kranjskih javnih zavodov in podjetij, to so Kovačnica - podjetniški inkubator Kranj, BSC Kranj, Šolski center Kranj, Fundacija Vincenca Drakslerja, Center trajnostne mobilnosti, Iskraemeco, kot tudi Biotehniški center Naklo. Ukrajinska predstavnika sta spoznala tudi projekte Mestne občine Kranj, ki so jima jih predstavili zaposleni na občini.

 

Po obisku bo CEP aktivnosti posvetil področjem, kjer je bilo med obiskom s strani mentorirancev zaznati dodatno potrebo in zanimanje, zato bodo z webinarji nagovorili več zaposlenih na občini Novovolinsk. CEP bo v nadaljnjih korakih izvedbe načrta lokalne obnove in razvoja Novovolinsku v nadaljnjo pomoč.


Projekt ‘Pomoč pri obnovi Ukrajine’ financira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije preko programa slovenskega razvojnega sodelovanja ter se izvaja v sodelovanju z ‘U-LEAD with Evrope’. Program ‘U-LEAD with Evrope’ je partnerstvo med ukrajinsko vlado in Evropsko unijo ter državami članicami Nemčijo, Švedsko, Poljsko in Slovenijo za podporo vzpostavitvi večnivojskega upravljanja, ki je pregledno, odgovorno in odzivno na potrebe prebivalcev Ukrajine.

 

Sporočilo za javnost je pripravil Center za evropsko prihodnost.