V ZD Kranj ločevanje pacientov z infekcijami zaradi porasta virusov

V Zdravstvenem domu Kranj so s pandemijo covida-19 uvedli ločeno pregledovanje bolnikov z infektivnim stanjem in izvajajo ga še naprej. Gre za zdravstveni standard varne obravnave za vse paciente. S tem sledijo navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Ministrstva za zdravje. Ker so okužbe z raznovrstnimi virusi izrazite predvsem pri eni od najranljivejših skupin, to so otroci, in bi jih radi čim bolj zaščitili, otroke z infektivnim stanjem zdravniki trenutno pregledajo v zabojniku pred zdravstvenim domom. Otroci so po dveh letih pandemije, v kateri so večino časa preživeli doma, še bolj podvrženi okužbam, saj so manj prekuženi z raznovrstnimi boleznimi, kot bi bili v času pred pojavom covida-19. Tako so ob osnovni bolezni, zaradi katere prihajajo v zdravstveni dom, bolj dovzetni za dodatne okužbe in s tem izpostavljeni težjemu poteku bolezni. Okužbe so v ogromnem porastu, kar potrjuje tudi število odsotnih iz vrtcev in šol.

 

S takšno organizacijo se prepreči vnos infektivnih bolezni v čakalnice znotraj stavbe. Trenutno poleg covida-19 razsajajo številne virusne okužbe, ki so najpogostejše med otroci, med drugim tudi norice in ošpice, na vrhuncu je gripa. Zato so ločeni pregledi skorajda nujni, saj se na ta način pred okužbo zavaruje najširši krog pacientov. Otroci so zaradi slabše imunske odpornosti najbolj dovzetni za širjenje okužb in tudi za morebitne zaplete. Še bolj so jim podvrženi po dveh letih pandemije, v kateri so večino časa preživeli doma, posledično pa so se manj prekužili z raznovrstnimi boleznimi, kot bi se v času pred pojavom covida-19. Da bi jih čim bolj zaščitili, otroke z infektivnim stanjem pregledajo v zabojniku pred zdravstvenim domom. Prostor pred zabojnikom so opremili z grelniki in nadstreškom. Staršem bolnih otrok so omogočili parkiranje na zaprtem parkirišču ob zabojniku. Ko je otrok na vrsti za pregled, pristojni po mobilnem telefonu pokličejo starša.

 

»Gre za trenutno stanje. Epidemiološka situacija je ta hip takšna, da ne dopušča stikov med otroci z infekcijami in drugimi pacienti. V nasprotnem primeru bi vse paciente izpostavili tveganju za nevaren prenos bolezni, ne samo covida-19, ampak tudi adenovirusov, rotavirusov, norovirusov, gripi, ki je zdaj na vrhuncu. Epidemiolog nam je odsvetoval, da bi bili vsi pacienti v istem prostoru. Vse to počnemo zaradi varnosti otrok, saj bi radi preprečili tveganje pred zdravstvenimi zapleti,« je pojasnila direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lili Gantar Žura.

 

»To je trenutno najboljša možna rešitev glede na obdobje številnih virusnih okužb. Ni stalna, je kratkotrajnejše narave. Stavba zdravstvenega doma bo prihodnje leto stara 70 let. Načrti takratne gradnje niso predvideli strokovne obravnave infektivnih bolnikov. V načrtih za prihodnost pa je zunanji prostor znotraj atrija namenjen izgradnji satelitskega urgentnega centra, v katerem je predvidena tudi ustrezna čakalnica. Na lanski septembrski seji Mestnega sveta Mestne občine Kranj smo sprejeli lokacijsko preveritev za to območje. S tem smo prižgali zeleno luč za izgradnjo prizidka. Na podlagi tega se sedaj projektira in pridobiva gradbeno dovoljenje. Začetek gradnje je predviden konec 2022, najpozneje pa v letu 2023,« je dolgoročnejšo rešitev predstavil podžupan Mestne občine Kranj Janez Černe.

Kategorije:
sporocila-za-javnost