Vrednote nas povezujejo in osrečujejo

Uporabniki Varstveno delovnega centra Kranj (VDC) so včeraj v Galeriji Mestne občine Kranj (MOK) premierno izvedli predstavo Vrednote nas povezujejo in osrečujejo ter slovesno odprli razstavo Vrednote VDC Kranj skozi strip in fotografije. Razstava bo v času uradnih ur MOK na ogled do 21. junija 2024.

 

V VDC Kranj si prizadevajo za sobivanje, ki temelji na skupnih vrednotah: spoštovanju, varnosti, prijateljstvu, odgovornosti, enakovrednem odnosu, razvoju in zadovoljstvu. S tem ustvarjajo pristno povezavo v kolektivu uporabnikov in zaposlenih. Ustvarjajo delovno okolje, ki osrečuje, navdihuje in povezuje. Vrednote, ki so uporabnikom pomembne in jih v zavodu vsak dan živijo, so predstavili s pomočjo japonske gledališke tehnike kamišibaj. Kulturni program so obogatili z glasbenim in plesnim programom. Vse prisotne sta pozdravila tudi župan MOK Matjaž Rakovec in direktorica VDC Kranj Mirjana Česen, ki se je v imenu zavoda županu posebej zahvalila za dobro sodelovanje, podporo in človeški posluh pri ustvarjanju vključujočega okolja za vse.

 

»Lahko ste ponosni na to, kar ste naredili sami in prinesli k nam, da vsi lahko vidijo, kako dobri ste pri svojem delu. Kako ste ustvarjalni, polni idej in zamisli in hkrati vse to znate še kako dobro izpeljati. Vaše vrednote so tudi moje vrednote in bi morale biti vrednote prav vseh nas,« je ob tem dejal župan MOK Matjaž Rakovec.

 

Več o VDC Kranj

Varstveno delovni center Kranj  (VDC Kranj) je javni socialnovarstveni zavod, ki v mreži javne službe izvaja socialno varstveni storitvi vodenje, varstvo in zaposlitev pod posebnimi pogoji (VVZPP) za 156 uporabnikov iz 16 občin ter storitev posebnega institucionalnega varstva odraslih oseb s posebnimi potrebami (IVO) za  32 uporabnikov. Socialnovarstveni storitvi sta namenjeni odraslim osebam z motnjami v duševnem in telesnem razvoju, ki imajo prirojeno znižano raven inteligentnosti, nižje sposobnosti na kognitivnem, govornem, motoričnem in socialnem področju ter pomanjkanje veščin, kar se odraža v neskladju med njihovo mentalno in kronološko starostjo.

 

V sestavi VDC Kranj so organizacijske enote: Kranj, Škofja Loka, Tržič, Šenčur in enota IVO Škofja Loka. Storitev posebnega institucionalnega varstva odraslih oseb s posebnimi potrebami, zavod izvaja nepretrgoma, vse dni v letu in uporabnikom nadomešča, dopolnjuje ali zagotavlja funkcijo doma ali lastne družine. Storitev VVZPP se izvaja dnevno od ponedeljka do petka v trajanju najmanj 5 in največ 8 ur dnevno. VVZPP poudarja delovno udejstvovanje in potrjevanje odraslosti uporabnikov skozi delovni prispevek, s tem pa omogoča tudi njihovo  prepoznavnost v družbi in socialno vključevanje v družbo.

 

Vizija VDC Kranj je izvajanje visoko kakovostnih socialno varstvenih storitev ter sledenje nenehno spreminjajočim se potrebam uporabnikov. Bistvo in središče delovanja VDC Kranj predstavlja zadovoljen uporabnik. Zavod je usmerjen v uporabo strokovnih in sodobnih konceptov pri izvajanju storitev. Zaposleni strokovni delavci in direktorica so člani številnih strokovnih združenj ter člani področnih  delovnih skupin na lokalnem in nacionalnem nivoju. V letu 2021 je VDC Kranj pridobil tudi Evropski certifikat sistema kakovosti na področju socialnih storitev - EQUASS (European Quality in Social Service).

 

Osebe s posebnimi potrebami so pomemben del naše družbe in zato potrebujejo posebno pozornost in skrb. Zavod s svojo povezovalno naravnanostjo aktivno vključuje uporabnike VDC Kranj z drugimi deležniki v okolju -  tako lokalno kot širše. Vzpostavlja in krepi sodelovanje z različnimi organizacijami in generacijami. 

 

Več o projektu Vrednote nas povezujejo in osrečujejo

Projekt Vrednote nas povezujejo in osrečujejo je eden izmed številnih aktivnosti VDC Kranj, s katerim želijo narediti premik na področju potrjevanja in razumevanja odraslosti uporabnikov z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. Uporabniki VDC Kranj so namreč odrasli ljudje, ki imajo kljub oviram enake  vrednote in potrebe kot vsi ostali, žal pa jih družba zaradi njihove mentalne starosti in nepoznavanja še vedno obravnava kot otroke. Spoštovanje vrednost je njihov cilj. Ena od pomembnih vrednot je tudi spoštovanje drugačnosti. VDC Kranj se s projektom želi predstaviti predvsem šolam ter vrtcem ter s tem doseči, da bodo že mladi odraščali s spoznavanjem in sprejemanjem drugačnosti. S projektom želijo odgovoriti na krizo vrednot med mladimi kot tudi prispevati k temu, da bo okolica bolje sprejemala drugačnost, izgubljala predsodke in spoznavala, da je prav drugačnost tista, ki bogati.

 

Vrednote nas definirajo kot posameznike in kot skupnost. Ker pa so vrednote zelo abstrakten pojem, ki je uporabnikom, ki imajo intelektualno oviro, težje predstavljiv, je projekt predstavljal velik izziv in motivacijo, hkrati pa jasen cilj, da bi uporabniki vrednote resnično razumeli.

 

Projekta so se lotili na konkreten način v povezavi z njihovim vsakdanjim utripom v zavodu in jih nazadnje ubesedili s pomočjo kamišibaja, edinstvene japonske gledališke tehnike. Vrednote so predstavil ob fotografijah, vloženih v leseni oder. Slednje je bilo zanje na nek način sproščujoče  in terapevtsko, saj ima prav vsak človek potrebo, da spregovori o sebi, svojih izkušnjah, občutkih. Fotografije, ob katerih so se uporabniki izražali, so služile kot sredstvo za lažjo komunikacijo. Pri ustvarjanju predstave pa se niso učili le pripovedovanja, pač pa tudi poslušanja drugih. Uporabniki so s pomočjo aktivnega poslušanja med ustvarjanjem kamišibaja ves čas preverjali, ali povedano vsi razumejo, kar je bil tudi eden izmed končnih ciljev procesa. Ves čas so bili aktivni, kar je v njih krepilo občutek moči in osebne potrditve, medsebojno spoštovanje, povezanost. Izrazito pa je skozi celoten projekt izstopal njihov medsebojni, podporni odnos, ki jih je okrepil v močni želji in pripravljenosti za sodelovanje.

 

S končno predstavo so želeli še enkrat dokazati, da so vse ovire v naših glavah in predstavah, saj se vedno najde pot, da se sleherni posameznik lahko v polnosti izrazi in s tem samouresniči.

 

Komunikacijske veščine, predvsem zmožnost jezikovnega izražanja in razumevanja jezika, so pri posameznikih slabše razvite in težje delijo svoje izkušnje. S tem namenom je bil koncept predstave zasnovan tako, da so gledalci spremljali predstavitev vrednot na različne načine: s poslušanjem pripovedovanja uporabnikov, s pomočjo ogleda fotografij na odru kamišibaja ter tudi z možnostjo sočasnega branja povedanega na platnu. Z glasbenimi in plesnimi vložki je bilo poskrbljeno za emocije, s katerimi so uporabniki nagovorili prisotne. Sporočilo predstave je, da je vsak človek pomemben in dragocen  gradnik družbe, ki temelji na spoštovanju in sprejemanju.

 

V VDC se zavzemajo za krepitev individualnih potreb in želja uporabnikov. Nekaterim bolj ustreza pripovedovanje zgodb, drugi pa se lažje izražajo posredno, z likovnim medijem. Zato so ob dogodku pripravili tudi razstavo vrednot VDC Kranj skozi strip in fotografije.

 

Ustvarjanje stripa na temo vrednot je vsem skupaj predstavljalo dodaten izziv, saj so gledalce s svojimi likovnimi deli želeli čim bolj nazorno popeljati skozi svoje vsakodnevno življenje v VDC. Ustvarili so nekaj lastnega, neponovljivega, nekaj, kar je za njih pomembno. Ustvarjalna izkušnja je spodbudila njihova občutenja in čustva, končni izdelki pa predstavljajo dosego zastavljenega cilja projekta.

 

V razstavljene stripe je bilo vloženega veliko truda, vneme in umetniškega duha. So enostavno upodobljeni, hitro berljivi ter predstavljajo odmik od abstraktnega k razumljivemu. Kot najpomembnejšo vrednoto so uporabniki izpostavili prijateljstvo, kar je eden izmed uporabnikov  zelo nazorno povzel z zapisom:

 

Prijatelj te posluša,

reši te, kadar te kdo skuša.

Zlato je in biser,

največji zaklad,

pravi prijatelj ima te neskončno rad.

Svetuje ti izlet za v svet poletet,

razprši oblake in pričara dan.

V VDC prijateljstvo polepša nam vsak dan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorije:
sporocila-za-javnost