Zbiranje humanitarne pomoči za Ukrajino odslej na kranjskem Rdečem križu
Z jutrišnjim dnem se bo zaključila skupna akcija zbiranja humanitarne pomoči na lokaciji vojašnice Kranj, ki so jo v začetku marca organizirale Mestna občina Kranj, Rdeči križ Slovenije OZ Kranj in Fajdigova ambulanta. Od 4. aprila dalje bodo hrano in higienske pripomočke za ljudi iz vojnih območij v Ukrajini zbirali le še v humanitarnem centru RKS OZ Kranj.
V Kranju so 2. marca 2022 med prvimi v Sloveniji vzpostavili zbirno mesto za humanitarno pomoč in najbolj nujne stvari, ki jih zaradi vojne primanjkuje ljudem v Ukrajini oziroma tistim, ki so poiskali zatočišče v Sloveniji. V slabem mesecu dni so v Kranju, v posebnih šotorih, ki jih je v ta namen postavila Civilna zaščita MOK, uspeli zbrati okoli devet ton pomoči – od nepokvarljive hrane, medicinskih pripomočkov in zdravil ter ostale opreme. V zbiranje so se vključile tudi številne kranjske šole in vrtci.
V zadnjem tednu in pol je darovanje humanitarne pomoči upadlo, zato bodo zbirni center na parkirišču pred kranjsko vojašnico ukinili. Jutri, 1. aprila, bo tam med 12. in 17. uro možno še zadnjič oddati humanitarno pomoč. Tisti posamezniki ali skupine, ki bodo želeli v prihodnje donirati hrano in/ali higienske pripomočke, to lahko storijo v času delovanja humanitarnega centra RKS OZ Kranj na Gregorčičevi 10 v Kranju. Odprt je ob ponedeljkih od 14.30 do 16.30 in
ob sredah od 9. do 12. ure. Vse informacije so na voljo na www.kranj.ozrk.si.
V Mestni občini Kranj sicer še vedno vzpostavljajo širši nabor pomoči za primer, da bi se v Kranj oziroma v Slovenijo zateklo še več oseb iz vojnih območij v Ukrajini; na Upravni enoti Kranj so do začetka tega tedna sicer prejeli 81 vlog za začasno zaščito.
V MOK tesno sodelujejo z institucijami, ki prve prihajajo v stik s prišleki iz Ukrajine, s šolami, ki so že vpisale ukrajinske otroke – zaenkrat gre za devet učencev – , z RKS in drugimi.
Še vedno pa velja tudi poziv lokalnemu prebivalstvu in organizacijam, naj na posebni e-naslov ukrajina.sos@kranj.si sporočijo, če imajo možnost ponuditi nastanitev ljudem, ki so se pred vojno zatekli v Kranj, če bi lahko pomagali pri prevajanju v ukrajinski jezik, ponudili psihološko pomoč ali pomagali kot prostovoljci (pri logistiki, s prevozi …). Več podrobnosti je v tej novici.
Na prvi poziv MOK se je doslej že odzvalo 12 posameznikov, ki so pripravljeni pomagati na vseh prej omenjenih področjih, tako da se bodo v MOK povezali z njimi, če bodo potrebovali njihovo pomoč. Za človekoljubnost in dobronamernost se jim v Mestni občini Kranj lepo zahvaljujejo.