Zeleni pingvin tudi po koncu projekta nadaljuje svoje poslanstvo

Pet partnerjev iz Slovenije in Norveške, ki so zadnji dve leti soustvarjali projekt Zeleni pingvin, je v kranjski Kovačnici – Podjetniški inkubator Kranj predstavilo ključne dosežke in rezultate, ki spodbujajo in učijo uporabnike digitalne platforme, kako prispevati in (z)graditi ogljično nevtralno prihodnost.

 

Digitalna platforma, ki je osrednje orodje projekta Zeleni pingvin – Green Penguin, je bila razvita s ciljem zagotavljanja podpore za doseganje ogljične nevtralnosti z izobraževanjem in vključevanjem državljanov. Glavni namen same aplikacije je osveščanje otrok in njihovih staršev o varovanju okolja, razumevanju ogljičnega odtisa in o podnebnih sprememb. Zeleni pingvin v spletni in mobilni platformi spodbuja otroke k vzpostavljanju vsakodnevnih navad, ki pripomorejo k nižanju ogljičnega odtisa tako na individualni kot na ravni šole.

 

Manja Zorka, podžupanja Mestne občine Kranj (MOK), je v imenu gostitelja nagovorila prisotne ter poudarila, da »namerava Kranj do leta 2030 postati podnebno nevtralno in pametno mesto ter postati vzor za ostala evropska mesta, ki niso v misiji. Trajnostno in digitalno gresta z roko v roko – z uporabnimi digitalnimi orodji namreč lahko bolj uspešno upravljamo mesto, občankam in občanom pa olajšajo vsakdan. Nadejamo se, da jim bo kranjska mestna kartica CeKR približala uporabo javne infrastrukture in bodo bolj pogosto uporabljali mestni promet in kolesa ter bo zato manj izpustov ogljikovega dioksida. Projekt Zeleni pingvin naša prizadevanja še dodatno podpira in nagovarja ciljno publiko – mlade. Verjamem, da bo Zeleni pingvin iz pilotnega projekta prešel v splošno javno rabo in s svojimi funkcionalnostmi na prijazen in všečen način ozaveščal in spodbujal kar največ ljudi vseh starosti

 

Na novinarski konferenci je vodja projekta Zeleni pingvin, Vladimir Miloševič, Iskraemeco, predstavil aktualno verzijo platforme Zeleni pingvin, povzel ključne cilje ter poglavitne dosežke projekta. Hkrati pa je predstavil vizijo prihodnjega razvoja platforme, kot tudi vlogo partnerjev pri zagotavljanju trajnosti projekta.

 

Eva Romih iz Urada za razvoj in pametno skupnost (MOK) je postavila projekt Zeleni pingvin v širši kontekst trajnostne politike, ki jo mestna občina zasleduje preko množice različnih pobud in inciativ: »Za razumevanje trenutnega stanja, identifikacijo potencialnih izzivov in priložnosti za kakovostno upravljanje mesta je ključno pridobiti čim več podatkov. Dejstvo je, da tistega, česar ne meriš, tudi ne moreš kakovostno upravljati. Tudi v projektu Zeleni pingvin je ključno zbiranje podatkov, saj nam ti omogočajo merjenje učinkovitosti in drugih pomembnih kazalnikov ter boljše odločitve pri sprejemanju ukrepov za znižanje TGP. Kar se tiče aplikacije, bomo podatke iz platforme Zeleni pingvin prenašali v bazo podatkov mestne podatkovne platforme Kranj. Naša želja je, da bi čez čas aplikacijo redno uporabljale vse osnovne šole v MOK.«

 

Projekt Zeleni pingvin, ki je delno financiran s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma in s sredstvi Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, združuje pet partnerjev iz Slovenije in Norveške. Vodilni partner je podjetje Iskraemeco, poleg Mestne občine Kranj pa so vključene še Mestna občina Ljubljana (MOL), DOVES FEE Slovenija – Ekošola ter Foundation for Environmental Education Norway

 

Zeleni pingvin prvenstveno povezuje šole, lahko pa se uporablja tudi za povezovanje oziroma integracijo druge javne infrastrukture. Prvi so imeli možnost spoznati zelenega vplivneža učenci sedmih osnovnih šol, ki so pilotno sodelovale v projektu. Ob koncu projekta bo platforma na voljo tudi širši javnosti ter bo služila vzpostavitvi angažirane skupnosti, ki bistveno prispeva k izboljšanju kakovosti življenja in spodbuja vedenjske spremembe.

 

Gregor Cerar, nacionalni koordinator projekta Ekošola (Društvo DOVES – FEE), je izpostavil povezanost Zelenega pingvina ter samo idejo Ekošole, kjer oba spodbujata mlade, da se aktivno vključijo v varovanje svojega okolja in kjer se temeljna ideja ustvari v razredu, razširi na šolo in sčasoma pripomore k spremembam v domačem okolju in širše.

 

Kot eno izmed ključnih dosežkov projekta je Marija Fabčič, vodja Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje (Mestne občina Ljubljana), navedla spremembe navad pri mladih, ki se lahko zgodijo tudi s pomočjo digitalnega opismenjevanja in izobraževanja ter imajo dolgoročne pozitivne posledice za celotno skupnosti.

 

__________________________________________________________________________

 

Projekt Zeleni pingvin je do danes prejel številna priznanja in reference. Postal je zmagovalec izziva Climathon Ljubljana 2020, se uvrstil mednajbolj transformativne ideje leta 2020 na globalnem Climathonu ter prejel največ glasov javnosti med 107 konkurenčnimi idejami. Zeleni pingvin se je uvrstil med finaliste tekmovanja Nordic Smart City Challenge 2021, osvojil je  nagrade EEPA v Sloveniji in Evropi leta 2021 ter prejel nagrado Regionalno Zlato priznanje za inovacijo 2022, kot tudi Regionalno priznanje za inovacijski izziv leta 2022.

 

Auður Önnu Magnúsdóttir, nevladna organizacija Landvernd Islandija: “Ko ljudje poskušajo izboljšati svoje vedenje, je zelo pomembno, da hitro dobijo povratne informacije o spremembi. Otroci se še posebej hitro prilagajajo. Ko torej spremenite izobraževanje v šolskem okolju, kot v tem projektu, lahko šole in otroci v realnem času vidijo, kako prispevajo k nižjemu ogljičnemu odtisu.”

 

Več informacij: https://iskraemeco.com/sl/project/projekt-zeleni-pingvin/

 

Projekt Zeleni pingvin - Green Penguin je finančno podprt s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma in slovenskim prispevkom, ki ga zagotavlja Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj Republike Slovenije v višini 764.281,54 evrov. Namen projekta je nuditi rešitev namenjeno pametnim mestom ter podporo pri doseganju ogljične nevtralnosti s pomočjo izobraževanja in vključevanja prebivalcev.

Avtor fotografij: Samo Paušer