Župan MOK sodeloval v dialogu o izvajanju Evropske kohezijske politike

Župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec je na pobudo podpredsednika Evropske komisije (EK) Raffaela Fitta kot edini predstavnik iz Slovenije sodeloval v dialogu o izvajanju Evropske kohezijske politike (EKP) in o trajnostnem urbanem razvoju. Dogodek v Bruslju (župan se ga je udeležil prek spleta) je združil ključne evropske, nacionalne in lokalne deležnike z namenom izmenjave izkušenj o urbanem razvoju in oblikovanju usmeritev evropske kohezijske politike za obdobje po letu 2027.

 

EK je na »implementacijski dialog« povabila po enega župana iz vsake države članice Evropske Unije glede EKP in izvajanja trajnostnega urbanega razvoja. V dialogu so med drugimi sodelovali tudi župani mest Italije (Bologna), Poljske (Varšava), Grčije (Atene), Estonije (Talin), Nizozemske (Utreht), Danske (Alborg) in drugih. EK namreč do konca leta 2025 napoveduje objavo nove »EU agende za mesta«, ki bo vplivala na način izvajanja EKP po letu 2027. Zato sta bili v razpravi predvideni glavni tematiki, in sicer težave pri izvajanju EKP in urbanega razvoja zaradi normativnega okvirja ter predlogi za boljšo komunikacijo med EK in mesti.  

 

»Kohezijska politika EU je ključno orodje za urbani razvoj v Sloveniji in predstavlja namenski finančni vir za to pomembno področje. V Sloveniji imamo zelo dobre izkušnje z izvajanjem mehanizma celostnih teritorialnih naložb (CTN). Večnivojsko upravljanje, načelo partnerstva in pristop 'od spodaj navzgor', kjer imajo mesta več odgovornosti za proces, vodijo k boljšim rezultatom,« je v svojem govoru dejal župan Matjaž Rakovec, ki je nastopil tako v imenu MOK kot tudi ostalih slovenskih mest, ki že vrsto let uspešno izvajajo projekte v okviru EKP.

 

Izpostavil je tudi težave, s katerimi se srečujejo mesta v aktualnem programskem obdobju EKP 2021–2027 ter pozval k bolj pragmatičnemu pristopu in večji fleksibilnosti. Župan je podal tudi konkretne predloge za obdobje po letu 2027, med drugimi:

 

  • povečanje deleža sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) za urbana območja na 15 odstotkov,
  • ohranitev in okrepitev mehanizma CTN,
  • pri načrtovanju sredstev dati prednost potrebam mest, opredeljenim v urbanih strategijah (TUS),
  • mestom dati večjo možnost odločanja o tem, katere prednostne naloge naj vključijo v mehanizme sofinanciranja.

 

»Slovenska mesta iskreno cenimo podporo EU. CTN in sredstva za urbani razvoj predstavljajo najučinkovitejši in najbolj smiseln del kohezijske politike. Upamo, da bo to jasno prepoznano tudi v prihodnji Evropski agendi za mesta,« je sklenil župan MOK.

 

Sodelovanje Mestne občine Kranj v dialogu potrjuje vlogo Kranja kot aktivnega sogovornika v evropskih razvojnih politikah in utrjuje položaj slovenskih mest v evropskem prostoru.

 

FOTO: Evropska komisija.